Kitajci z najdaljšim natisnjenim mostom na svetu
Gradbeništvo je nedvomno ena izmed redkih panog, kjer se človek že desetletja zanaša na stroje in vsak dan išče nove načine, s katerimi bi gradbene projekte izvedel še hitreje, bolj ekonomično in predvsem varneje. Enega zadnjih trendov pa predstavljajo tridimenzionalni tiskalniki. Ti namreč zgolj na osnovi računalniškega modela omogočajo hitro in enostavno izdelavo fizičnega izdelka. Zaradi tega ne preseneča, da so ta postopek pred kratkim uporabili pri pripravi najdaljšega betonskega mosta za pešce, ki ima praktično uporabnost.
Najdaljši natisnjeni most na svetu so izdelali kitajski strokovnjaki pekinške univerze Cig Hua Architecture. Novost je bila natisnjena v v mestu Baoshan v Šanghaju, pri gradnji pa so bile uporabljene sodobne tehnike gradnje. Natisnjen most je dolg 26,3 metrov in širok 3,6 metrov, pri čemer je nosilni del sestavljen iz 44 betonskih komponent, ograja pa je razdeljena na 68 enot. Betonske komponente so bile natisnjene s pomočjo dveh “robotskih rok”, celoten postopek pa je trajal skupno 450 ur, kar seveda ni ravno dolgo časa.
Po ocenah strokovnjakov je bilo z uporabo novega postopka v primerjavi s konvencionalnim gradbenim procesom prihranjenih 33 odstotkov denarja. Novost namreč ni izdelana iz armiranega betona, kar pomeni, da ne potrebuje železa, kljub temu je izdelan iz materialov, ki lahko brez težav prenesejo sonce in dež. Zato ne preseneča, da povsem ustreza nacionalnim standardom gradnje in je primeren za vsakdanjo uporabo. Natisnjen betonski most seveda vključuje tudi nadzorni sistem, ki v realnem času spremlja deformacije in premike.
Prijavi napako v članku