Kibernetska varnost
Računalništvo, telefonija
Varnost
16.06.2025 06:48
Posodobljeno 4 tedni nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kibernetska varnost, temelječa na tveganju: Nov standard zaščite pred grožnjami

Kibernetske grožnje postajajo vse bolj zapletene in se razvijajo hitreje kot kadarkoli prej. Tradicionalni, enotni pristopi k varnosti, pri katerih se enaki ukrepi uporabljajo za celoten sistem, niso več zadostni.

Če želijo organizacije učinkovito zaščititi svojo digitalno lastnino, morajo sprejeti nov način razmišljanja. Čas je za prehod na varnost, temelječo na tveganju (risk-based security).

Vsaka organizacija ima edinstveno IT-okolje, posebne vire in poslovne cilje. Uporaba istih varnostnih ukrepov na celoten sistem vodi v manjšo učinkovitost in izgubo virov. Varnostna strategija, ki lahko uspešno odgovarja na današnje izzive, mora temeljiti na oceni dejanskih tveganj.

Ključni elementi risk-based cyber varnosti

  1. Preglednost in klasifikacija sredstev

  2. Prvi korak je vedeti, kaj posedujete. Brez celovitega vpogleda v vse digitalne vire – vključno s storitvami v oblaku, aplikacijami, napravami in uporabniki – organizacije ne morejo učinkovito prepoznavati ranljivosti.

  1. Ocena groženj

  2. Pomembno je razumeti, katere grožnje trenutno predstavljajo največje tveganje. Fokus se preusmeri s splošnih groženj na tiste, ki bi lahko imele največji vpliv na organizacijo.

  1. Identifikacija in prioritizacija ranjivosti
    Namesto dolgotrajnega odpravljanja vseh posameznih ranljivosti, se pozornost usmeri na tiste, ki predstavljajo največjo nevarnost.

  1. Pametno upravljanje tveganj
    Odločitve o varnostnih naložbah morajo temeljiti na dejanskih tveganjih in poslovnih prioritetah.

  1. Usmerjeni varnostni ukrepi
    Uvedba zero-trust modela omogoča postavitev zaščite tam, kjer je najbolj potrebna, in za tiste, ki jo najbolj potrebujejo.

  1. Kontinuirano spremljanje in izboljševanje
    Ker se grožnje razvijajo, se mora tudi obrambna strategija. Potrebna je stalna analiza površine napada in fleksibilnost pri odzivanju na kibernetske nevarnosti.

Od reaktivnega do proaktivnega pristopa

Varnost, ki temelji na tveganju, organizacije premakne iz reaktivnega položaja, kjer se na grožnje odzivajo šele, ko pride do incidenta, v proaktiven način razmišljanja, ki omogoča predvidevanje, preprečevanje in nadzor.

To je mogoče doseči z:

  • Prediktivno analitiko Zaznavanje vzorcev groženj še preden povzročijo škodo

  • Pametno porazdelitvijo virovOsredotočanje zaščite na tisto, kar je najbolj dragoceno

  • Personalizirani varnostnimi ukrepiOpustitev univerzalnih rešitev in oblikovanje strategije, prilagojene potrebam posamezne organizacije .

  • Ozaveščanjem – Organizacije, ki razumejo potencialna tveganja, bolje obvladujejo incidente

  • Razvijanjem varnostne kulture – Kibernetska varnost postane strateški del poslovanja, ne zgolj tehnična nuja.

Upravljanje površine napada z CREM

Pristop Cyber Risk Exposure Management (CREM) omogoča stalno spremljanje, ocenjevanje in zmanjševanje tveganj. Ta metoda vključuje::

  • Odkrivanje: Popolna preglednost nad vsemi viri – notranjimi ali zunanjimi, znanimi ali neznanimi

  • Ocena: Zaznavanje sprememb v sistemih in vedenju uporabnikov s poudarkom na najbolj ogroženih delih infrastrukture.

  • Zmanjševanje tveganj: Avtomatizacija postopkov, kot so nameščanje popravkov, spreminjanje nastavitev in omejevanje dostopa.

XDR in zero-trust kot temelja sodobne varnostne strategije

Rešitve XDR (Extended Detection and Response) združujejo podatke, analitiko in orodja na enem mestu, kar varnostnim ekipam omogoča hiter odziv na dejanske grožnje. Na drugi strani zero-trust arhitektura zagotavlja neprekinjeno preverjanje identitete ob vsakem dostopu do sistema.

Kombinacija teh tehnologij omogoča večji nadzor, manjšo kompleksnost in boljše usklajevanje z poslovnimi cilji.

Vizija prihodnosti s Trend Micro Vision One

Trend Micro Vision One je integrirana platforma, ki združuje orodja CREM, XDR in zero trust. Temelji na umetni inteligenci in omogoča proaktivno upravljanje varnostnih tveganj, s čimer zmanjšuje potrebo po dodatnih rešitvah.

Z rešitvijo Vision One organizacije prihranijo čas in denar, hitreje sprejemajo odločitve, osredotočajo se na resnične grožnje in usmerjajo vire tja, kjer so najbolj potrebni.

V svetu, kjer se grožnje neprestano spreminjajo in razvijajo, risk-based pristop kibernetske varnosti, ni razkošje, temveč nuja. Le organizacije, ki znajo predvideti tveganja in se jim hitro prilagoditi, lahko učinkovito zaščitijo najpomembnejše – podatke, zaposlene in poslovanje.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Sony Europe B.V., podružnica v Sloveniji

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Tel: 01 888 8761
Sony Europe B.V. je multinacionalno podjetje za elektroniko s sedežem v Tokiu na Japonskem. V Evropi deluje prek svoje evropske podružnice Sony Europe B.V., ki je prisotna v več ... Več

e-asist d.o.o.

Ljubljanska cesta 3a, 1236 Trzin, Tel: 040 879 080
Težave s tiskalniki? In to ravno takrat, ko imate največ dela? Z vključitvijo naprav v sistem nadzora, vam podjetje e-asist d.o.o. lahko zagotovi najmanjše število okvar ... Več
Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več

NAVEZA d.o.o.

Ščita 9, 1315 Velike Lašče, Tel: 01 787 30 25
Naveza d.o.o. je podjetje z več kot 15 leti izkušenj na področju računalniške podpore, digitalizacije ter izdelave in vzdrževanja spletnih strani. Vedno si prizadevajo najti rešitve, ... Več