Kakšne so sodobne smernice načrtovanja domačega hišnega kina in ozvočenja?
Zakaj bi sploh potrebovali domači hišni kino in samostojno ozvočenje? Pojdite v knjižnico filmov in izberite epski film, na primer trilogijo Gospodarja prstanov. Sedaj pa primerjajte zvok iz navadnih zvočnikov televizorja in soundbar zvočnika. Razlika v izkušnji je nepopisna.
Kako se lotiti postavitve domačega hišnega kina?
Tudi največji avdiofili in filmski navdušenci bodo priznali, da AV komponente niso najbolj elegantna oprema. Tudi če najdete dobra stojala ali omaro za njihovo shranjevanje, bodo še vedno v nasprotju z dekorjem. Največja hiba sodobnih AV sistemov so zagotovo kabli, ki vsakega uporabnika hitro spravijo v nejevoljo. Ni večjega greha, kot da pametni dom opremite z vrhunskim avdio sistemom in se nato ob vsakem koraku spotikate ob kable. Tako kot pri osebnih računalnikih smo tudi na področju AV v trendu minimalizma. Uporabniki želijo, da so kabli in ostale AV komponente skrite, na primer za stenami ali ustreznimi pokrovi, ki se ujemajo s pohištvom. Če to ni izvedljivo, se pogosto uporablja vgradne zvočnike in televizorje, ki se zlijejo z ambientom prostora.
Kot ste lahko opazili tudi sami, postavitev domačega hišnega kina ni majhen zalogaj. Če se želite izogniti bodočim neprijetnostim, je priporočljivo, da se posvetujete s strokovnjaki, kot na primer s podjetjem Digitalija, kjer vam bodo svetovali pri izbiri optimalne AV opreme za vaš dom.
Samostojno ali enotno – izbira je vaša
Vsekakor je sistem hišnega kina lahko samostojen, vendar si velikokrat zaželimo, da nas glasba spremlja tudi v drugih prostorih. Domači pevci se zagotovo ne bi branili, da jih med petjem pod prho v ozadju spremlja akustična spremljava. Možnost implementacije naprednega AV sistema v več prostorov pametnega doma je tako postala osnovna zahteva sodobnega uporabnika.
Uporabniki imajo na svojih računalnikih pogosto ogromne knjižnice glasbe in filmov. Večsobni AV sistemi omogočajo dostop do lokalnih ali spletnih knjižnic (Youtube, Spotify, Tidal …) iz kateregakoli prostora. Vse, kar potrebujete, je ustrezna avdio oprema, ki bo predvajala izbrano vsebino in hkrati omogočala, da vsak uporabnik izbere svoj vir. Tako lahko na primer otroci v sobi gledajo risanke, medtem ko starša v dnevni sobi uživata v zvoku glasbe iz otroštva.
Ker smo vendarle v letu 2022, je daljinski nadzor osnovna dobrina. Dober avdio/video sistem vam bo omogočal izdajanje ukazov z daljinskim upravljalnikom, pametnim telefonom, tablico ali celo preko glasovnih ukazov.
Kako izbrati primeren televizor in ozvočenje?
Pri televizorju je pomembna razdalja med gledalcem in televizorjem. Ne smemo pozabiti tudi na ekološki vidik. Vedno več uporabnikov se odloča za novejše zaslonske tehnologije, kot so OLED, Q-LED ali celo Mini-LED, ki porabijo mnogo manj električne energije, hkrati pa ponujajo bolj poglobljeno izkušnjo gledanja v 4K ali celo 8K ločljivosti. Moderni televizorji so ultra tanki s skoraj ničelnimi robovi, ki dodajo premijski videz celotnemu prostoru. V zameno za vitkost pa so morali narediti kompromis. Izgubili so globinski zvok, ki pa si ga lahko povrnete z različnimi avdio Hi-Fi sistemi, na primer soundbar zvočnikom, 2.1, 3.1 ali 5.1 zvočnim sistemom, ki je sestavljen iz dveh sprednjih in zadnjih zvočnikov, centralnega zvočnika in (brezžičnega) nizkotonca. Vse bolj priljubljeni in zmogljivi postajajo tudi prenosni zvočniki na baterije, ki se kot kameleoni lahko iz domačega avdio sistema prelevijo v najboljšega prijatelja na poti.
Kako optimalno ozvočiti prostor?
Ponovno je postavitev odvisna od samega prostora. Najbolj priljubljena nastavitev domačega kina je konfiguracija 5.1, ki je, kot že rečeno, sestavljena iz šestih kanalov. Ta razporeditev omogoča precej celovito izkušnjo prostorskega zvoka brez preveč zapletenih nastavitev.
Optimalna postavitev zahteva nekaj eksperimentiranja. Sistem 5.1 ima na voljo tri sprednje zvočnike, dva zadnja in en nizkotonec. Osrednji zvočnik je običajno pod ali nad televizorjem. Stranske zvočnike postavite na robove zaslona in jih obrnite na optimalen položaj za poslušanje, približno pod kotom 30°. Prostorska zvočnika postavimo za našim slušnim poljem. Oba zvočnika morata biti enako oddaljena od poslušalca in sedeti tik nad ušesi. Tukaj imate nekaj manevrskega prostora, saj lahko razdaljo uravnate preko sprejemnika. Nizkotonec poskrbi za vse globoke zvoke, eksplozije in doda prefinjenost akcijskim prizorom. Eksperimentirajte z njegovo postavitvijo in pustite, da vas občutki vodijo k najboljši postavitvi.
Naj vas kompleksnost projekta ne ustraši. Zaslužite si svoj sanjski hišni kino. Pri tem vam lahko pomagajo strokovnjaki podjetja Digitalija na spletni strani www.digitalija.si in www.digitalija-shop.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku