Kako zaščititi svoj telefon?
Pametni telefoni so danes že pravi miniaturni računalniki, ki se lahko že brez težav kosajo z marsikaterimi osebnimi računalniki. Poganjajo jih namreč večjedrni procesorji in razpolagajo z ogromnimi količinami sistemskega pomnilnika ter prostora za shranjevanje podatkov. Poleg tega omogočajo enostaven dostop do v oblaku shranjenih datotek, spletnih dnevnikov, forumov, spletnega bančništva, elektronske pošte, profilov na družabnih omrežjih, koledarja, lokacijskih podatkov in podobnega. Zaradi tega je ključnega pomena, da mobilno napravo učinkovito zaščitite tako pred krajo oziroma izgubo kot pred škodljivimi programskimi kodami in neželenimi sporočili.
Izguba ali kraja telefona
Na spletnem portalu Varni na internetu svetujejo, da v primeru izgube ali kraje telefona o tem nemudoma obvestite svojega mobilnega operaterja, ki bo zablokiral uporabo telefonske številke in s tem onemogočil, da bi nekdo ustvaril dodatne stroške (na primer s klicanjem v tujino ali klicanjem komercialnih številk). Če se odločite, da boste izgubo ali krajo aparata prijavili tudi na policiji, morate policistom sporočiti tudi IMEI številko naprave.
Okužba z zlonamerno kodo
V primeru okužbe z zlonamerno kodo na portalu Varni na internetu svetujejo, da na novo namestite programsko opremo (t. i. Firmware). Tehnično bolj podkovani uporabniki lahko to opravijo sami, drugi pa bodo morali napravo odnesti na servis. Če se telefon zgolj ponastavi na tovarniške nastavitve, ni nujno, da se s tem škodljiva programska oprema odpravi v celoti. Za večjo varnost pa vam priporočamo, da nanje nameščate zgolj programe, ki jih nujno potrebujete za vsakdanje delo. Poleg tega se na telefonih izogibajte uporabi t. i. upravljavskih oziroma “root” pravic ter imejte nameščeno in aktivirano celovito protivirusno zaščito.
Neželena sporočila
Zelo veliko napadov na uporabnike telefonov se odvija kar prek neželenih sporočil SMS. Ta sporočila pogosto vsebujejo tudi povezavo, ki naj bi jo uporabnik kliknil. Pošiljatelje neželenih SMS sporočil je zelo težko izslediti, vsebina pa je pogosto škodljiva. Pogosto napeljuje k namestitvi okužene programske opreme, aplikacija pa v zameno za osebne (včasih pa celo bančne) podatke obljublja domnevne nagrade. Takšne aplikacije ponavadi zahtevajo dostop do vašega celotnega imenika in nato pošiljajo sporočila naprej še vsem vašim kontaktom, kar pomeni, da nevede s tem okužite tudi svoje prijatelje. V veliko primerih pa povezava pelje na spletno stran z lažno nagradno igro, kamor morate za sodelovanje vpisati svojo telefonsko številko. Običajen namen teh sporočil je, da vas včlanijo v plačljiv SMS klub, ki vas lahko stane 20 evrov na mesec, odjava iz tega kluba pa je ponavadi vse prej kot preprosta.
Ključni nasveti za bolj varen pametni mobilni telefon:
• vključite zaklep zaslona naprave, ki bo obvaroval vsebino pred neželenimi vpogledi,
• vključite šifriranje vsebine naprave in pomnilniške kartice,
• redno izdelujete varnostne kopije podatkov,
• aplikacije vedno nameščajte samo iz uradnih trgovin,
• vključite možnost zaklepa in izbrisa vsebine naprave na daljavo,
• namestite protivirusno zaščito,
• poskrbite za redno posodabljanje mobilnega operacijskega sistema in aplikacij.
Prijavi napako v članku