Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
15.07.2022 10:44
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako prodati rabljen pametni telefon?

Se vašemu pametnemu telefonu izteka življenjska doba? Ali pa ste se zaljubili v čisto novega paradnega konja največjih proizvajalcev? Nakup novega telefona lahko delno financirate s prodajo starega.
Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Vsak izmed nas ima omaro ali predal, namenjen hrambi starih naprav, kablov, adapterjev, video rekorderjev, konzol in tudi (pametnih) telefonov. Kje je meja med zbirateljstvom in navlako? Vprašajte se, če res potrebujete SCART kabel ali kamero za enkratno uporabo, ki ste jo impulzivno kupili na dopustu nekega daljnega leta. Za večino teh pripomočkov boste težko našli kupca, saj gre za zastarelo tehnologijo. Edino upanje je, da boste našli kupca, ki je zbiratelj ali iz nekega razloga še vedno uporablja starejše naprave, bodisi za hobi, preizkušanje ali raziskovanje vseh vrst naprav. Če ste čustveno navezani na svojo prvo igralno konzolo Atari, (S)NES, Nintendo 64, Sega Genesis ali katerokoli drugo retro konzolo, potem razumemo, zakaj se ne želite ločiti od nje. V primeru, da boste kdaj odvrgli svoja čustva, je trg za retro igralne konzole v odličnem stanju lahko zelo dobičkonosen, še posebej, če naletite na pravega zbiratelja.

Tudi trg rabljenih telefonov je nadvse pester in priljubljen. Če imate doma star premijski telefon, ki je pred dvema ali tremi leti veljal za vrhunski telefon, je zelo velika možnost, da ga boste tudi danes lahko prodali za dobro vrednost. Ta denar pa lahko porabite za nakup novega »premijca«.

Če vas zanima prodaja starega telefona, imate kar nekaj možnosti. Prva stvar, ki jo morate razumeti, je, da učinkovita prodaja zahteva poznavanje trga in izdelka. Najhitrejši način za izpeljavo dobre prodaje je, da imate telefon, ki spada v kategorijo za zbiratelje ali v kategorijo vrhunskih naprav. Premijski telefoni izpred dveh ali treh let (pomislite na Galaxy S20, Huawei P30/P40, Xiaomi 11 …) imajo strojno opremo, za katero lahko rečemo, da še danes ponuja več kot dovolj zmogljivosti. To pa še ne pomeni, da ne boste morali prodati nizko ali srednje cenovnih telefonov. Nekateri uporabniki iščejo izključno tovrstne telefone, zato se ne bojte objaviti oglasa.

Kako začeti s prodajo rabljenega telefona? Kaj morate storiti pred prodajo in kako pomemben je vaš odnos do kupca?

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Naj prodam svoj rabljen telefon?

Ali je prodaja rabljenega telefona v tem trenutku najboljša odločitev?

Argumenti za prodajo

  • Nadgradnja: Če pametni telefon kaže znake upočasnitve in nimate potrpljenja, da bi za vsako branje ali zapisovanje podatkov čakali dlje časa, potem je morda čas za nadgradnjo.
  • Premočan telefon: Morda ste ugotovili, da ne potrebujete najhitrejšega procesorja in 12 GB RAM-a za gledanje Youtube posnetkov in prebiranje e-poštnih sporočil. V vašem primeru bi se več kot dobro obnesel tudi pametni telefon srednjega ali nižjega cenovnega razreda, ki se danes prodajajo s spodobnimi zmogljivostmi in funkcionalnostmi.
  • Izgubljena vrednost: Vrednost pametnih telefonov lahko po nakupu hitro pade, podobno kot pri avtomobilih. Če želite iztržiti čim več denarja, boste z novejšo napravo zagotovo izpeljali boljšo prodajo.
  • Posodobitve: Novejši pametni telefoni bodo dlje časa prejemali pomembne posodobitve in popravke. Najbolj znani proizvajalci ponujajo tri, štiri ali celo pet let varnostnih posodobitev.
  • Skok v neznano: Ste že od samega začetka Android uporabnik? iOS? HarmonyOS? Bi radi preizkusili nov operacijski sistem? To je lahko dober razlog, da prodate stari telefon in se podate v neznane vode.

Argumenti proti prodaji

  • Nič mu ne manjka: Če je telefon še vedno v brezhibnem stanju, je prodaja lahko nesmiselna. Veliko uporabnikov kupuje telefone iz nečimrnosti, kar ni nujno slabo, je pa lahko dejavnik, ki vas pošteno udari po denarnici.
  • Klic v sili: V primeru okvare ali poškodbe trenutnega telefona je doma priročno imeti rezervni telefon, s katerim boste lahko nemoteno opravljali klice, vse dokler ne kupite novega.
  • Darilo: Vaš stari rabljen telefon je lahko novost za vaše najmlajše. Ker telefon poznate do potankosti, se zavedate, kaj lahko storite, da otroci ne bodo imeli dostopa do nevarnih vsebin.
  • Pripomoček za pametni dom: Telefon lahko spremenite v nadzorno kamero, otroški monitor ali podobno priročno napravo. Lahko namestite tudi eno izmed aplikacij za komunikacijo preko Wi-Fi-ja in telefon uporabljate brez podpore operaterja.
  • »Rootanje«: Imate dve ali več let star telefon? To pomeni, da nimate več garancije, zato se lahko poigravate in raziskujete telefon. Če želite odkleniti celoten potencial telefona, ga boste morali »rootati«. Tako boste pridobili pravice za spreminjaje operacijskega sistema, ROM-ov, sistemskih aplikacij in še več.

Rabljeni telefoni – kaj storiti pred prodajo?

Začnite z oceno vrednosti telefona. Pojdite na Bolho, Ebay ali podobno stran in filtrirajte po modelu vašega telefona. Bodite pozorni, da se specifikacije ujemajo. Primerjajte svoj telefon z objavljenimi. Ali je vaš telefon v boljšem stanju od tistega na Bolhi? Ste prepričani tudi v zanesljivost notranje strojne opreme? Potem lahko izenačite ponudbo ali jo celo dvignete. Na nekaterih straneh lahko filtrirate po že prodanih telefonih, kar vam bo dalo dobro oceno, za koliko približno se prodajajo enaki telefoni.

Rabljeni telefoni zahtevajo nekoliko več predpriprave za prodajo. Estetika je pomembna, zato rabljen telefon slikajte z več različnih kotov in v prostoru z dobro osvetljavo. Pred slikanjem ga ne pozabite očistiti. Transparentnost je pomembna. Če je na zaslonu ali na zadnji strani kakšna praska oziroma razpoka, to prav tako priložite svoji objavi. Enako velja za kakršne koli posege v telefon. Če ste sami menjali baterijo ali kaj podobnega, to razkrijte tudi stranki. Lahko greste še korak dlje in kupcu zagotovite, da boste nekaj časa dosegljivi v primeru, da se pojavi kakšna nepričakovana napaka.

Preden se dobite z zainteresirano stranko, ponastavite telefon na tovarniške nastavitve in naredite varnostno kopijo podatkov. S tem si boste zagotovili, da bo vaša zasebnost ostala nedotaknjena in da boste na novem telefonu imeli vse shranjene podatke. Ne pozabite odstraniti SD kartice, kjer imate zagotovo kar nekaj osebnih podatkov. Če ste ob nakupu dobili kakšen dodatek (slušalke, adapter …), ga priložite, razen če ste s kupcem dogovorjeni, da to ni potrebno.

Ko je čas za prodajo, priporočamo, da se dobite na javnem mestu. Če je le možnost, neznancev ne vabite k sebi domov.

Kje prodati rabljen telefon?

Ne bomo dolgovezili, saj ste zagotovo vsaj delno seznanjeni, kje lahko najbolje in najlažje prodate svoj telefon. Slovenski uporabniki se lahko zanesejo na Bolho, ki se lahko pohvali s številčno bazo dnevnih uporabnikov. Oglaševanje prodaje pametnih telefonov spada pod plačljivo kategorijo, zato bodite na to pri prodaji pripravljeni. Vse plačljive kategorije si lahko ogledate tukaj.

Facebook Marketplace je zanimiva alternativa. Baza uporabnikov je obširna, vendar ne ponuja enake mere organiziranosti kot Bolha. Oglas za prodajo lahko objavite tudi v eno izmed Facebook skupin, kjer se srečujejo navdušenci elektronike.

Ebay je morda najbolj znana platforma za spletno prodajo. Njegova prednost je, da boste imeli dostop do največje baze uporabnikov na svetu. Slabost pa je, da objavo na Ebayu spremljajo skriti stroški. Sama objava je brezplačna (do 250 objav na mesec), po končani prodaji pa si Ebay vzame kos pogače – 12,9 % prodajne cene ali manj in 0,3 $ na naročilo.

Ena izmed možnosti za prodajo so prodajalci rabljenih telefonov. Pobrskajte po spletu in se pozanimajte, ali je kaj zanimanja med prodajalci. To je dobra rešitev za tiste, ki ne želite javno objavljati svojih podatkov.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
pametni telefoni rabljen pametni telefon


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

OMREŽJE d.o.o.

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 02 10
Združite vse na eni položnici in prihranite denar Ali še vedno plačujete storitve interneta, televizije ter fiksne in mobilne telefonije ločeno? Zagotovo ste že kdaj pomislili, ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več

SRC d.o.o.

Tržaška cesta 116, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 70 00
So specialisti za poslovno informatiko. Dobavljajo, priklapljajo in povezujejo vašo računalniško opremo. Za vas konfigurirajo in integrirajo programsko opremo. Razvijajo informacijske ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več