Kako je izdelana vaša brezstična kartica?
Brezstična tehnologija nam je v veliko pogledih olajšala vsakodnevno poslovanje Podatki s kartic se na primer brezstično berejo na avtobusih, na smučiščih, pa tudi v logističnem procesu, pri skladiščenju in identifikaciji.
Najpogosteje uporabljamo bančne kartice z integriranim komunikacijskim čipom kratkega dosega (Near Field Communication – NFC) in anteno, ki nam v trgovini ali baru omogoči brezstično plačevanje.
Brezstične kartice so izdelane s pomočjo kartičnih tiskalnikov, najpogosteje pa s posebnimi retransfernimi ali termotransfernimi tiskalniki. Proces izdelave kartice, od načrtovanja v programskem orodju do končne prilagoditve za želeni namen, poteka v treh korakih:
- 1. Najprej oblikujemo grafiko v programu za tisk kartic. Izberemo jo lahko iz obstoječega nabora ali pa jo izdelamo sami. Izdelek pripravimo za tisk in povežemo bazo tiskalnika.
- 2. Z uporabo rokavic vstavimo kartice v vhodni predalček tiskalnika (angl. hopper). Tisk kartic je ponavadi zelo hiter – kartica je natisnjena v nekaj sekundah. Hitrost tiska je med posameznimi vrstami tiskalnikov različna; nekateri tiskalniki tiskajo tudi za polovico hitreje.
- 3. Zapisovanje brezkontaktnega čipa poteka s pomočjo retransfernega ali termotransfernega tiskalnika, ki omogoča tudi odčitavanje unikatnih identifikacijskih številk (Unique Identity Number – UID) ter zapisovanje kontaktnih čipov ali magnetne steze.
Izdelava brezstičnih kartic z uporabo digitalnega retransfer ali termotransfer tiskalnika je enostavnejša, kot se zdi.
Podjetja se za izdelavo kartic lahko obrnejo na zunanje izvajalce ali pa se odločijo za nakup tiskalnika. Za slednje se odločajo predvsem manjša podjetja, društva, šole in različne organizacije (npr. fitnesi, trgovine, igralnice, termalni centri, pekarne ipd).
Prijavi napako v članku