Kako deluje Shazam?
Če lahko naši možgani v samo parih sekundah prepoznajo priljubljeno pesem, je to za aplikacijo kot je Shazam zelo zapletena naloga.
Medtem ko možgani delujejo tako, da hitro prepoznajo predvajano glasbo v kakršnemkoli formatu in z šumi, lahko aplikacija prepozna glasbo samo z algoritmi, kar v drugih besedah pomeni, da mora vzorec primerjati z vsemi kadarkoli posnetimi.
Najlažje si je to predstavljati tako, da mora aplikacija poiskati iglo v senu tako, da vsak delec primerja po velikosti, obliki, barvi,…
Shazam zato uporablja zelo zanimiv proces iskanja in primerjanja glasbe. Ker je v tehnologiji najpomembnejša vedno velikost datotek, le-to najprej zmanjša in sicer tako, da uporablja sistem “prstnega odtisa”.
Ker ima vsaka predvajana glasba podoben spektogram, ne glede na to s katerim instrumentom je zaigrana, lahko to hitro spremeni v točkovni sistem, kjer lahko aplikacija hitro primerja vzorec z svojo bazo posnetkov.
Naslednji korak je pri prepoznavanju je primerjava not. Tukaj Shazam ne išče posameznih not in jih primerja z več milijonsko bazo podatkov, vendar jih združi skupaj, da tako hitreje lahko najde rezultat.
Zadnji korak je samo še iskanje pravega naslova. Podobno kot deluje Bitcoin s kalkulacijami oziroma, t.i. “hashi” tudi Shazam deluje na istem principu, kjer vsakemu naslovu s pomočjo kalkulacije dodeli svojo številko.
Zaradi vseh teh različnih tehnologij, program ne rabi poslušati celotne glasbe, niti je natančno primerjati, kaj šele, da bi moral primerjati z vsemi.
Prijavi napako v članku