Kako zmogljiv je novi Googlov procesor Tensor?
Google je pred kratkim uradno predstavil pametna telefona Pixel 6 in Pixel 6 Pro. Njun največji adut je nedvomno Googlov mobilni procesor Tensor. Novost za preračunavanje podatkov uporablja osem procesorskih sredic. Visoko zmogljivi jedri Cortex-X1 podatke preračunavata pri frekvenci 2,8 gigaherca. Tu najdemo še dve srednje zmogljivi jedri Cortex-A76 frekvence 2,25 gigaherca in dve energijsko varčni jedri Cortex-A55 frekvence 1,8 gigaherca. Proizvodni proces je 5-nanometrski.
Googlov procesor Tensor se ponaša še s tehnologijo strojnega učenja in z enoto za obdelavo slik. Grafičnim vsebinam je kos 20-jedrna grafična kartica ARM Mali-G78 MP20. Za večpredstavnostne vsebine je zadolžena tehnologija Context Hub, za varnost pa skrbi tehnologija Tensor Security Core. Gre za podsistem, ki je neposredno povezan z varnostnim čipovjem Titan M2.
Koliko pa je Tensor zares zmogljiv? Odgovor na to vprašanje so poiskali zanesenjaki spletnega portala GeekBench, ki so nova Googlova telefona Pixel 6 in Pixel 6 Pro primerjali s telefonoma Black Shark 4 Pro (S888) in Samsung Galaxy S21 Ultra (Exynos).
V enojedrnem načinu delovanja sta bila Pixel 6 in Pixel 6 Pro enakovredna telefonu Samsung Galaxy S21 Ultra (Exynos), a nekoliko slabša v primerjavi s telefonom Black Shark 4 Pro (Snapdragon 888). V večjedrnem načinu delovanja je bil procesor Google Tensor precej slabši v primerjavi s procesorjema Exynos in Snapdragon. Na srečo sta se Googlova nova telefona precej bolje obnesla na področju preračunavanja grafičnih vsebin.
Mnogi strokovnjaki so prepričani, da se je Googlov Tensor v praksi relativno dobro obnesel. Ker gre za prvo generacijo mobilnega procesorja računalniškega giganta, so oči poznavalcev že usmerjene v novo generacijo, ki naj bi bila kmalu nared.
Prijavi napako v članku