Telefoni
06.05.2018 20:42

Deli z drugimi:

Share

Kaj lahko pričakujemo od letošnje razvijalske konference Google I/O?

Kaj lahko pričakujemo od letošnje razvijalske konference Google I/O?
Kaj lahko pričakujemo od letošnje razvijalske konference Google I/O?

Že smo v maju in pred vrati je tradicionalna Googlova razvijalska konferenca I/O, ki bo potekala v torek, in sicer ponovno v Mountain View-u, v Kaliforiji. V bistvu konferenca s svojimi glasbenimi in ostalimi vložki že malce spominja na zloglasni festival Cachella. Za vas smo pripravili kratek preglede novosti, ki jih Google pripravlja za konferenco, vse podrobnosti pa bodo znane v torek, ko se konferenca tudi uradno začne.

Android P

Googlova najnovejša izdaja Androida je že na voljo za razvijalce, pričakujemo pa lahko, da bo Google I/O razkril, kako vse nove lastnosti delujejo in sovpadajo z predhodnimi izdajami sistema. Nekaj predstavitev bo namenjenih predvsem mehanskemu, ki bodo razvijalce opremile z znanji o tem, kaj se skriva “pod površjem” novega Androida P. Če vas to toliko ne zanima, pričakujemo tudi nove “in-depth” podatke o tem, kako bo deloval navigacijski sistem, ki ga bomo upravljali z gestami (se pa zna zgoditi, da bo sistem namenjen ekskluzivno za telefone Pixel.

Na konferenci ne pričakujemo, da bomo izvedeli potrditev imena nove Androida, vendar vas bomo obveščali, če bo Google slučajno dal kakršenkoli namig.

Prihodnost operacijskega sistema Wear OS

Nekaj časa se je zdelo, da se enostavno ne moremo izogniti Googlovim pametnim uram, vendar so ti časi kot vse kaže že pozabljeni. To pa ne pomeni, da se je Google v celoti predal: pred kratkim je preznamčil Android Wear v Wear OS, v katerega je integriral tudi Google Assistant lastnosti. Google je pripravil prav posebno sekcijo na konferenci – “What’s new with Wear OS” – kar pomeni, da bi lahko navdušenci nad nosljivo tehnologijo prišli na svoj račun.

Chrome OS

Najbolj priljubljen iskalniški operacijski sistem Chrome OS bo po zadnjih napovedih dobil vsaj eno veliko posodobitev in konferenca I/O bi lahko bila prava priložnost za razkritje podrobnosti. Po pisanju portala Chrome Unboxed je Google potihem delal na kompatibilnosti z Linux aplikacijami. Sedaj je že praktično jasno, da bo zelo kmalu prišlo do tega, da bomo lahko uporabljali Linux orodja, urejevalnike in IDE-je na naših Chromebook računalnikih. Z brskalniškimi Chrome aplikacijami, Android aplikacijami iz trgovine Play Store in seda nove podpora za programsko Linux opremo, Chrome OS morda kmalu lahko postavimo ob bok tradicionalnim PC-jem, kar se tiče funkcionalnosti. To morda ni pomembna informacija za navadne kupce računalnikov, vendar je pomembna za razvijalce, ki bodo lahko na sistemu Chrome OS opravili praktično vse.

Pred kratkim smo tudi videli prvi poizkus s Chrome OS tablico in bili bi precej presenečeni, če Google, ali njegovi partnerji ne bi imeli kaj več za povedati o napravi. Nismo sicer prepričani, koliko pozornosti bo to imelo, ampak glede na to, da lahko sedaj Chromebook-i zaganjajo Android aplikacije, je Google namenil posebno sekcijo konference, ki naj bi pomagala razvijalcem pri ustvarjanju aplikacij za različne inpute in večje ekrane.

Google Assistant

Google Assistant se pogosto kaže kot najbolj izpopolnjen in celovit virtualni asistent na tržišču in skorajda ni dvoma, da Google ne bi izkoristil konference za predstavitev najbolj pomembnih novosti in sprememb, ki prihajajo. Kaj točno in kakšne spremembe lahko pričakujemo le stežka napovemo. Pred kratkim smo lahko videli naprave kot je G7 ThinQ in nova, napravi prilagojene Google Asstant navodila (you know, like, “Hey Google, take a wide-angle selfie”).

Google in njegovi partnerji so na letošnjem CES-u pokazali tudi primer “pametnega ekrana” za Googlov asistent, ki premore povsem novi uporabniški vmesnik, narejen posebej za velike ekrane. Lenovo ima enega, prav tako LG in JBL, vendar nobeden od akterjev ni stopil na trg, glede na to, da je Android Things OS ravno v zaključni fazi razvoja. V zadnjem letu je bila platforma posodobljena z umetno inteligenco in izboljšano kompatibilnostjo za nekaj naprav, kar lahko pomeni, da bo Google predstavil bolj jasno vizijo tega, kaj si želi od teh novih ekranov. Če bo vse po sreči, bodo morda ti partnerji celo napovedali datume izidov.

Android Auto

Dokler avtonomna vozila ne postanejo del vsakdana in se bomo “vozniki” lahko igrali na telefonih za volanom, bo platforma Android Auto služila prenosu že znanih lastnosti na ekrane v avtomobilih. Android Auto je od svojega izida leta 2015 prejel kar nekaj izboljšav, med drugim tudi asistenta Google Assistant.

Pred konferenco Google I/O se napovedujejo velike spremembe, ki bi lahko močno spremenile sistem tako na ekranu telefona kot tudi na ekranu vozila. Glavna izboljšava bi naj bila hitrost in enostavnost iskanja vsebin za uporabnika. To pa še ni vse, kajti novi avtomobilski uporabniški vmesnik bo kmalu dobil tudi optimizirano verzijo storitev Google Maps, Assistant in Play Store. Glede na to, da je “in-car” LTE vedno bolj popularen, lahko kmalu pričakujemo, da bomo aplikacije prenašali direktno v avtomobile.

Android TV

Applove televizije, Fire televizije in še nekatere druge so našle svoj prostor v dnevnih sobah po svetu, kar pa ne moremo trdiiti za Android televizije, ki niso doživele enakega rezultata. Če sklepamo iz objavljenih materialov, bo Google predstavil razvoj platforme in razvijalske lastnosti, kar bo še posebej zanimivo pogledati v luči konkurence. Gogole sicer načrtuje poseben dogodek za predstavitev strojne opreme, vendar je zdajšnji čas ravno pravi za nova naznanila – navsezdanje je Google razkril načrte za samostojno Daydream VR napravo lansko leto, torej govora o novih napravah zagotovo nekaj bo.

Fuchsia

Lansko leto je Fuchsia bila zgolj bežno omenjena in naznanjena kot projekt, ki bi lahko morda nekoč uspel. Leto menimo, da ne bo prav nič drugače. Za vse tiste, ki Fuchsie ne poznate, gre za tretji večji operacijski sistem v Googlovem portfoliju in za razliko Androida in Chroma OS tukaj nekih večjih podrobnosti ne poznamo. Nekatere govorice pravijo, da naj bi Fuchsia bil kot hibridni operacijski sistem, ki bi lahko združil oz. zamenjal Android in Chrome OS. Ars Technica je v začetku letošnjega leta naredila ekstenzivno recenzijo, v kateri je razkrila vmesnik, ki je sicer za oko privlačen, vendar praktično nefunkcionalen. Povedano na kratko, prava zgodba okrog Fuchsie še ni znana, upamo pa lahko, da nam bo Google pripravljen povedati kaj več na razvijalski konferenci I/O.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Google telefoni

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808
Zlati partner

Kaspersky

, ,
Kaspersky je globalno priznano podjetje, specializirano za raziskovanje, razvoj in ponudbo visoko zmogljivih varnostnih rešitev za informacijsko varnost in zaščito pred spletnimi ... Več

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več
Zlati partner

MIKROGRAFIJA d.o.o.

Foersterjeva ulica 10, 8000 Novo mesto, Tel: 080 51 15
Specialisti s pravimi rešitvami. In pika. V podjetju Mikrografija d.o.o. so zaposleni izkušeni strokovnjaki s področja informatike, obvladovanja dokumentov in arhivistike. ... Več