Kaj je AMD-jev Accelerated Processing Unit ?
Kaj je Fusion Accelerated Processing Units (APU), ki so ga v teh dneh predstavili pri AMD-ju? Gre za zelo zanimivo integracijo večih procesorskih zmogljivosti na enem čipu, ki ga bomo skušali opisati v naslednjih nekaj vrsticah. Accelerated Processing Units (APU) je pospeševalna procesna enota, ali krajše “pospeševalnik” na enotnem čipu, ki združuje centralni procesor (Central Processing Unit, CPU), grafični procesor (Graphic Processing Unit, GPU), HD video dekoder in pomnilniški krmilnik.
Prvi Fusion APU se že vgrajuje v serijo E, s kodnim imenom “Zacate”, ki jo lahko najdemo v nekaterih prenosnih računalnikih, all-in-one variantah in majhnih namizni računalniki ter v serijo C s kodnim imenom “Ontario” predvidena za HD netbooke. “Zacate” in “Ontario” so člani mobilne platforme Brazos, grajene na Bobcat x86 procesorjih, o katerih smo že pisali. E serija vključuje E-350 in E-240 APU, oziroma dvojedrne procesorje na 1.6GHz in enojedrne na 1.5GHz, ki porabijo le 18W. Serija C je še skromnejša, saj porabi zgolj 9W in se nanaša na 2-jedrni C-50 pri 1GHz in 1-jedrni C-30 pri 1.2GHz takta.
Poleg “Bobcat” jeder, je Fusion APU razvit tudi v 40-nanometrski tehnologiji in podpira DirectX 11, HD 1080p in UVD3 video pospeševanje, ki ga je moč najti v npr. AMD Radeon HD 6800 seriji grafičnih kartic. Prav tako je podprta stereoskopska pretvorba 2D vsebin v 3D, kot tudi pospeševalna AMD Parallel Processing tehnologija, ki omogoča aplikacijam, da v čim večji meri izkoristijo vgrajena grafična jedra.
In kar je najbolj zanimivo je to, da tehnologija bistveno podaljša življenjsko dobo baterije v prenosnih računalnikih. Pri AMD-ju namreč trdijo, da bo baterija zdržala 10 ur in več…morda celo celi dan. Prvi prenosni računalniki s tehnologijo AMD Fusion APU počasi že prihajajo na naše tržišče, najdemo jo lahko tako pri prenosnikih Lenovo, MSI, Acer in drugih.
Prijavi napako v članku