Računalništvo, telefonija
Digitalizacija
Poslovne rešitve
29.12.2022 07:26

Deli z drugimi:

Share

Je SMS marketing prehitel e-mail?

Pošiljanje promocijskih SMS sporočil postaja stalnica sodobnega digitalnega marketinga.
Foto: SINHRO
Foto: SINHRO

Stopnja odprtih SMS sporočil je v primerjavi z elektronsko pošto (pre)močno na strani SMS marketinga. Medtem ko povprečno e-mail kampanjo odpre zgolj petina naslovnikov, se SMS lahko pohvali s kar 98 % stopnjo odpiranja (angl. open rate). Udarne številke, SMS marketing pa odlikujejo tudi druge izjemne statistike.

Letos obeležujemo že 30. obletnico prvega poslanega SMS sporočila. 3. decembra 1992 je prvega poslal britanski programer Neil Papworth, ki je delal kot razvijalec in testni inženir pri ustvarjanju storitve kratkih sporočil oziroma Short Message Service. Danes je SMS stalnica naših življenj. Po podatkih Statističnega urada je imela Slovenija v letu 2022 več kot 2 milijona in pol uporabnikov mobilnih omrežij, ki so zgolj v prvem četrtletju poslali kar 577 milijonov SMS sporočil. Večino teh sporočil so poslali zasebni uporabniki (78 %), vztrajno pa narašča število poslanih sporočil s strani podjetij.

SMS v času epidemije poletel v višave

Po raziskavah podjetja EZTexting kar 98 % lastnikov mobilnih telefonov prebere vsa prejeta SMS sporočila. To pa še ni vse. Če je povprečna stopnja odprtih povezav v elektronski pošti le 2 %, pa kar 19 % uporabnikov mobilnih telefonov klikne na povezavo v prejetem SMS sporočilu. Obenem je povprečni čas za odprtje kratkih sporočil dolg le tri minute, medtem ko se znamo elektronski pošti izogibati tudi dneve, preden jo odpremo oziroma se do nje sploh prebijemo.

SMS sporočila so tako odlična rešitev, ki dopolnjuje ostale marketiške dejavnosti, lahko pa se uporablja tudi kot samostojni kanal za pošiljanje promocijskih in marketinških vsebin. Podjetja jih najpogosteje uporabljajo za obveščanje strank o novih izdelkih in storitvah, o posebnih ponudbah, kot so akcije in popusti, in za opominjanje na nedokončani nakup ali dogovorjeni termin.

Vsi ti podatki skupaj z vztrajno rastjo SMS marketinga v zadnjih letih kažejo, da ima mobilna telefonska številka bistveno večjo vrednost kot e-mail naslov. Zaradi tega je za podjetja smiselno, da pričnejo čimprej zbirati mobilne številke svojih kupcev ali tistih, ki so zainteresirani za njihov produkt ali storitev in so že prišli do košarice ter vam pustili svojo številko. V ZDA spletni trgovci že dajejo prednost zbiranju telefonskih številk pred e-mail naslovi in zbiranju baz v t. i. ekskluzivnih SMS klubih oziroma klubih zvestobe. Praksa, ki se ob upoštevanju zakonskih določil vedno bolj uporablja tudi v Evropi in Sloveniji.

Katere so najbolj pogoste prakse SMS marketinga?

Črni petek je pokazal, da so SMS posvojili tako številni največji trgovci kot tudi mnoga nišna podjetja, ki se ukvarjajo s prodajo prek spleta. SMS sporočil pa se ne poslužujejo zgolj za večje marketinške kampanje, temveč tudi za izboljšanje konverzije v spletnih trgovinah ter za povečevanje vrednosti nakupne košarice.

Uspešna spletna prodaja se pogosto začne z dobrim oglasom in produktom, a za povečanje prihodkov je ključna tudi taktika, imenovana remarketing. Nekoč je glavno vlogo pri dosegu potencialnih strank, ki so že prišle do košarice, a niso dokončale nakupa, poleg oglasov opravil e-mail marketing. Problem elektronske pošte ali vedno manj zanesljivih Facebook in Instagram oglasov je, da tekmujejo za pozornost v prepolnih nabiralnikih in večno utripajočim newsfeedom. 

Na drugi strani SMS do potencialne stranke dostopa na bolj neposreden in učinkovit način. Seveda je potrebno upoštevati zdravo mero pošiljanja, dodati odjavni link in paziti na dolžino sporočila, a SMS sporočilo s popustom, prejetim na telefon in običajno odprtim v prvih treh minutah po pošiljanju, ima neprimerno boljše rezultate kot še ena elektronska pošta, izgubljena v mapi s promocijami.

Po uporabi je med spletnimi trgovci v Sloveniji na prvem mestu avtomatizirani sistem pošiljanja t. i. abandoned cart SMS sporočil, ki se sprožijo, ko stranka po oddaji mobilne številke ne zaključi nakupa. Vsebinsko relevanten SMS s primernim reakcijskim časom in dobro ponudbo bo zagotovil bistveno več (bodočih) strank kot elektronska pošta. 

Z veliko učinkovitostjo in vedno širšo uporabo pa se lahko pohvalijo tudi t. i. post-purchase upsell SMS kampanje. Vedno več slovenskih podjetij strankam po opravljenem nakupu pošlje sporočilo z dodatnimi ponudbami po znižani ceni in možnostjo, da izkoristijo že plačano poštnino. Na ta način lahko z nizkimi stroški konkretno povišajo vrednost nakupovalne košarice in profit. Seveda gre SMS marketing z roko v roki z dobro mobilno spletno trgovino, ki je prilagojena telefonom tako po oblikovanju kot po navigaciji na spletni strani.

Pomemben delež poslanih sporočil s strani podjetij predstavljajo tudi t. i. transakcijska sporočila. Med njimi štejemo sporočila s potrditvijo o opravljenem nakupu, obveščanja o statusu naročila, opomine glede dostave, sporočila dobrodošlice in vedno bolj pogosto tudi opomine za prihajajoče termine storitev, pregledov in podobno.

Kaj sploh še ostane oglaševalcem?

Slednji lahko merijo več kazalcev uspešnosti SMS kampanj. Običajno je najboljši pokazatelj stopnja prejemnikov sporočil, ki je kliknila na povezavo oziroma click through rate. Ta se lahko preprosto meri s pomočjo UTM povezav. Na ta način lahko enostavno primerjate število klikov na vaše povezave in število poslanih sporočil. Kot smo že omenili, je povprečna stopnja klikov na povezave v SMS sporočilih kar 19 % v primerjavi z 2 % pri elektronski pošti. Povezave z dodano UTM kodo lahko pomagajo tudi pri ugotavljanju števila kupcev, ki so prišli iz poslanih kratkih sporočil. Ker so pošiljatelji SMS sporočil omejeni s skupnim številom znakov, saj daljša sporočila pomenijo tudi nekoliko višje stroške, se spletni trgovci pogosto odločajo tudi za posebne pristajalne strani za uporabnike, ki so sledili povezavi iz SMS sporočila, sicer je v sporočilo v primeru posebnih ponudb potrebno dodati tudi kodo za popuste. Vseeno pa kode ostajajo še eden od načinov, kako slediti številu in stopnji nakupov iz SMS marketinških kampanj.

SMS trendi za 2023

Število poslanih sporočil se bo v 2023 še povečalo. Po raziskavah podjetja MessageMedia naj bi se število poslanih marketinških SMS sporočil kar podvojilo. V času gospodarske stagnacije in vedno dražjih oglaševalskih platformah družbenih omrežij, bodo trgovci iskali nove in zanesljive vire prihodkov ter načine, kako ostati v stiku s strankami.

Drugi trend je klasično e-mail marketing pravilo segmentiranja baze, kjer se ločuje številke oziroma kupce, ki imajo večji potencial za redne nakupe ter tiste, ki čakajo na Črni petek ali poletne razprodaje. Tretji trend bo dokončna širitev t. i. post-purchase upsell obvestil iz spletnih strani ter elektronske pošte na mobilne telefone prek SMS sporočil, ki zagotavljajo najhitrejši odziv in največjo branost.

SMS sporočilom pa se v Sloveniji vedno bolj pridružuje tudi Viber, saj ga uporablja več kot polovica odrasle populacije. Viber mogoča bolj ugodne cene pri daljših sporočilih ter več ustvarjalne svobode pri pisanju in uporabi čustvenčkov. Poleg tega omogoča enostavno dodajanje slik in poseben gumb za sledenje povezavi oziroma call to action gumb.

Kot zadnji, a ne najmanj pomemben trend omenimo naraščanje uporabe SMS marketinga tudi v drugih gospodarskih panogah, kot so na primer bančništvo, zavarovalništvo in turizem. SMS sporočila bodo tako kot v tujini poskrbela za manj opominov in zamujenih terminov in boljše poslovanje podjetij.

Več najdete na www.sinhro.si (P.R.)


Avtor: Tilen Ločniškar


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Sinhro.
Vas zanima več iz te teme?
digitalni marketing


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ADVANT d.o.o.

Cesta na Brdo 119a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 470 00 00
Podjetje ADVANT d.o.o. je z vami že od leta 1998. Naše osnovno poslanstvo je biti vodilni graditelj informacijsko komunikacijske infrastrukture. Aktivnosti, ki jih povezujemo ... Več

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več
Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več