Japonci spravili v življenje gigabitni Wi-Fi
Prvi delovni načrt za razvoj novega brezžičnega standarda 802.11, ki bo uporabnikom brezžičnih naprav prinesel občutno hitrejši prenos podatkov, je bil pripravljen že konec leta 2009. Tu seveda govorimo o standardu 802.11ac. Ta bo v osnovi nadgradnja obstoječega standarda 802.11a in bo omogočal kar gigabitno hitrost prenosa preko brezžičnega omrežja. Čeprav naj bi prve naprave s podporo standardu 802.11ac na trg prispele šele proti koncu prihodnjega leta, so jo japonski raziskovalci podjetja Nippon Telegraph and Telephone (NTT) že spravili v življenje.
Nadobudni raziskovalci so namreč pripravili sistem, ki je z uporabo »osnutka« standarda 802.11ac omogočal sočasni prenos podatkov trem računalniškim sistemom s hitrostjo 120 megabitov na sekundo. Izjemen dosežek je bil dosežen še s pomočjo namenske modulacije, tehnologije MIMO (multiple input multiple output) in frekvenčnega območja pet gigahercev. Raziskovalci so za prenos podatkov uporabili šest anten, medtem ko so za sprejem zadostovale tri. Za aritmetično obdelavo, ki je bila potrebna za delitev frekvenčnega prostora, je bilo uporabljeno čipovje FPGA.
Raziskovalci japonskega podjetja NTT so prepričani, da bodo naprave s podporo standardu 802.11ac na trgu množično prisotne že čez slabi dve leti. Do leta 2015 naj bi hitro brezžično povezavo podpirale že skoraj vse mobilne naprave. Do tedaj naj bi se skupno število naprav s podporo standardu 802.11ac povzelo že na dobro milijardo. Ta bo množično prisotna predvsem med mobilnimi napravami (pametni mobilni telefoni in bralniki elektronskih knjig) in vročimi točkami Wi-Fi.
Prijavi napako v članku