Računalništvo, telefonija
08.01.2018 12:00
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Izjemno odkritje zaposlenega v dostavni službi

Uslužbenec znanega podjetja FedEx je ob nakupu računalnika prejel tudi darilo - največje praštevilo, ki ga pozna človeštvo. Sestavljeno je iz okrog 23 milijonov števil.
Največje praštevilo na svetu
Največje praštevilo na svetu

Praštevilo je število, ki je deljivo z 1 in z samim seboj. Tako je bilo odkrito praštevilo z imenom M77232917, ki ga je odkril zaposleni pri FedEx-u, Jonathan Pace, kateri pa je že več kot 14 let na lovu za praštevili.

Število je bilo odkrito s pomočjo GIMPSA (Great Internet Mersenne Prime Search), katero sodelovanje je popolnoma prostovoljno in pri katerem lahko sodeluje vsak posameznik. Glavni lov za praštevili je t.i. lov za Mersennovih praštevili. To so števila, ki so vedno manjša od potence števila 2.

Tako je trenutno največje praštevilo potenca števila 2 in sicer po definiciji do njega pridemo, če število 2 med seboj pomnožimo 77.232.917 krat in nato odštejemo 1.


Število je tako veliko, če bi ga zapisali v eni sami vrstici, bi ta vrstica bila dolga več kot 120 kilometrov. Število si lahko tudi sami prenesemo na tej povezavi -> http://www.mersenne.org/primes/digits/M77232917.zip. Datoteka je velika okrog 23 megabajtov, kar je približno milijon krat manj, kot zasede ena stran dokumenta v priljubljenem programu Microsoft Word.


Če bi število zapisali v knjigo, bi le-ta imela več kot 9 tisoč strani. Če bi vsako sekundo v razmaku dveh centimetrov in pol zapisali pet števk praštevila M77232917, bi z ročnim pisanjem končali šele po več kot 54 dnevih brez prestanka. Tako bi ustvarili črto, ki je dolga približno 118 kilometrov.


Praštevila se najpogosteje uporabljajo v kriptografiji, zato niso popolnoma brez pomena. Računalniki z njimi ustvarijo privaten ključ, kar služi za varno komunikacijo med dvema napravama. Pri kriptiranju se večji praštevili pomnožita med seboj, s katerim se ustvari varna povezava. Če bi želeli razbiti to kriptiranje, bi morali ugotoviti, kateri dve praštevili sta pomnoženi. Trenutno navadni računalniki za to potrebujejo tisočletja, z novimi kvantnimi računalniki bi pa to lahko ugotovili v pičlih sekundah. Več pa v videoposnetku.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

PREVOZI KLEMEN LIBANOV s.p.

Andreaševa ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 041 621 332
Prevoz, odvoz ali čiščenje Ko iščemo katero koli storitev, je svetovni splet prava zakladnica virov. Prevoz materiala ali čiščenje okolice sta opravili, ki zahtevata veliko ... Več
Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več
Zlati partner

GROWTHCOM d.o.o.

PE Ljubljana, Šmartinska cesta 152, 1000 Ljubljana, Tel: 051 313 192
Growthcom - vaš specialist za digitalni marketing Svoje 10-letne izkušnje s področja prodaje in digitalnega marketinga je z nami delil direktor podjetja, David Fabjan. V Growthcomu ... Več