Inženirka leta 2023 je Ljupka Vrteva
Inženirka z domišljijo
Odraščajoč v družini glasbenikov in ekonomistov je Ljubka Vrteva želela biti drugačna. Kot otrok je veliko ustvarjala, predvsem pa je svojo domišljijo želela pretvoriti v nekaj, kar je vidno in otipljivo. Pravi, da jo je prav domišljija popeljala na inženirsko pot. Slednja jo je po končani srednji šoli v Makedoniji vodila v Slovenijo z eno samo željo: postati inženirka!
Dodiplomski in magistrski študij je zaključila na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, leta 2019 pa je na Institutu Jožef Stefan opravila še mednarodni izobraževalni program Evropski energetski menedžer – EUREM. Razvila je edinstveni računalniški program na področju mehanskega prezračevanja stavbe, sedaj pa se ukvarja s projektiranjem novih, bolj učinkovitih energetskih sistemov. Kot razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne je danes zaposlena v družbi Petrol.
Ljupka nenehno išče nove izzive na področju energetike, predvsem pa svoje znanje in izkušnje s terena predaja naprej. Z misijo, da vsi postanemo bolj ozaveščeni o učinkoviti rabi energije v stavbah.
Vsaka ima krila, samo poleteti mora
Kljub marsikateri, na začetku tudi jezikovni oviri, ve, da je bila njena odločitev za inženirstvo prava. Ima energijo in željo, da mlada dekleta spodbuja pri odločanju o njihovem kariernem poslanstvu: »Imam priložnost, da svojo zgodbo prenesem mladim dekletom. Da je vsaka sposobna slediti svojim željam in da bo prišel trenutek v življenju, ko bo hvaležna ter ponosna nase, da se je opogumila in odločila za inženirski poklic.«
Njeno osrednje sporočilo mladim je kratko, preprosto, a opogumljajoče: »Vsaka zmore vse. Vsaka ima krila, samo poleteti mora.« Poleteti z razprtimi krili, visoko – tako kot je poletela Ljupka.
Metodologija izbora: inženirko leta 2023 je izglasovala 92-članska komisija
Na odločitev, katera od letošnjih 10 nominirank predstavlja največji zgled in je navdih mladim dekletom, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri komisije: vseh šest generacij nominirank za priznanje Inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. Skupaj je letos glasovalo kar 92 članic in članov komisije.
Generacija 2023: kdo so nominiranke?
Letošnje nominiranke za Inženirko leta 2023 so (po abecednem vrstnem redu imen):
- Anka Ilc, vodja laboratorija v podjetju Structum;
- Jelena Vasiljević, raziskovalno razvojna inženirka v podjetju Filc;
- Kristina Batistič, svetovalka za kibernetsko varnost v podjetju NIL;
- Leja Prezelj, strokovna sodelavka za varnost in kakovost živil v proizvodnji svežih izdelkov v podjetju Ljubljanske mlekarne;
- Ljupka Vrteva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol;
- Nina Krmac, vodja skupine za IT koordinacijo v družbi A1 Slovenija;
- Nina Seifert, samostojna razvojna inženirka za inovacije v družbi Iskraemeco;
- Petra Osojnik, vodja validacij v aseptični enoti v Lek farmacevtski družbi;
- Saša Stradovnik, inženirka za robotiko in avtomatizacijo v podjetju Proris ter asistentka in raziskovalka na FERI Univerze v Mariboru;
- Simona Kek, podatkovna znanstvenica v podjetju Outbrain.
Izbor letos poteka že šestič zapored, in sicer v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade ter sodelujočih partnerjev. Natečaj je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih že več kot desetletje (od leta 2012) navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.
Več o izboru na spletni strani Inženirka leta.
Prijavi napako v članku