Kdo je kupil najdražji prenosnik na Enaa?
Kdo ga je kupil niti ni toliko pomembno, bolj je pomembno, za kateri računalnik gre in zakaj ima tako vrtoglavo ceno. Govorimo namreč o znesku 5500 evrov. Kaj pričakujemo za takšno ceno? Zagotovo mašino, ki bo trgala na vseh področjih, od (VR) gaminga, programiranja do oblikovanja v 8K ločljivosti. Za to potrebujemo vrhunsko grafično kartico, procesor z dovolj jedri in niti, presežek delovnega spomina (RAM), nujno SSD v NVMe formatu z dovoljšno kapaciteto in vse ostale računalniške pripomočke, kot je standard Thunderbolt, ki morajo spadati pod osnovno opremo za tako ceno.
Ali prenosnik ustreza našim zahtevam? Pa poglejmo
Prodani prenosnik je HP ZBook Studio G7. Gre za prenosno delovno postajo, ki je namenjena za najbolj zahtevne uporabnike, ki svoje stroje potisnejo do skrajnega limita, in to bodisi doma, na vlaku, avtobusu ali kjer koli drugje. Pa si poglejmo specifikacije.
Prenosnik poganja Intel procesor i9 10. generacije z oznako 10885H. Ima 8 jeder in 16 niti, začetna frekvenca je 2,4 GHz, v turbo načinu pa preseže magično mejo 5 GHz in se ustavi pri 5,3 GHz. Pri HP-ju so se za drugo najpomembnejšo komponento odločili za grafično kartico Nvidia Quadro RTX 5000 Max-Q. Ob svojem izidu leta 2019 je šlo za najnaprednejšo grafično kartico, saj je kot prva podpirala tehnologijo sledenja žarkov (Ray Tracing). Sloni na Nvidia Turing arhitekturi in RTX platformi z naprednimi RT in Tensor jedri (384) ter CUDA jedri (3072) za vzporedno računalništvo. Ima še 16 GB GDDR6 delovnega spomina. Če citiramo proizvajalca, »gre za najnaprednejšo grafično kartico«. Ali je prestala test časa? Je po dveh letih še vedno konkurenčna?
V tem času je Nvidia lansirala novo generacijo RTX 3000 grafične kartice, ki so pred kratkim romale tudi v prenosna ohišja. Čeprav RTX 3000 grafične kartice slonijo na novejši arhitekturi in so izdelane z boljšo proizvodno tehnologijo, Quadro RTX 5000 v nekaterih pogledih še vedno drži korak z mlajšimi izzivalci. Konkurenčna pa ni samo v zmogljivosti, ampak tudi v ceni. Trenutno se namizna različica prodaja za več tisoč evrov, del krivde seveda nosi trenutni primanjkljaj grafičnih kartic, ostale zasluge pa gre pripisati rezultatom, ki jih še vedno dosega Quadro RTX 5000. Zanimivo bi bilo opazovati temperaturo oziroma kako prenosni računalnik ob vsej tej zmogljivi strojni opremi odvaja vso to energijo.
V presenetljivo tankem in lahkem (1,7 kilograma) ohišju iz obdelanega aluminija najdemo še 32 GB DDR4 RAM-a, ki deluje s hitrostjo 2933 MHz. V računalniku sta dva modula po 16 GB RAM-a, ki seveda delujeta v dvokanalnem načinu, pomnilnik pa ni dodatno nadgradljiv. Srečni lastnik novega HP G7 bo ustvarjal ali igral igre na 15-palčnem (39,6 centimetrov) IPS zaslonu, ki podpira FHD ločljivosti (1920 x 1080). Vgrajena je seveda tudi spletna kamera HD, ki snema v nekoliko slabši ločljivosti 720p. Pod osnovno opremo spada še SSD NVme s kapaciteto 1 TB. Pri priključkih najdemo dva USB-C priključka s podporo za Thunderbolt 3, HDMI 2.0, USB 3.1 Gen1, čitalec kartic, 3,5 mm priključek za slušalke, stereo zvočnika Bang & Olufsen, bralnik prstnih odtisov in režo za varnostno ključavnico.
Sedaj nas pa zanima, kaj bo novopečeni lastnik delal z vso to »mašinerijo«. Verjamemo pa, da ga ne bo imel samo za brskanje po spletu in igranje minolovca.
Če želite izvedeti več o prenosniku HP G7 ali pa si ga celo podariti za Božička, skočite na spletno stran enaA.com.
Prijavi napako v članku