Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
31.01.2022 11:05

Deli z drugimi:

Share

Honor 50 Lite recenzija: kako se primerja s paradnim konjem Honor 50?

Nekoč pod varnim okriljem Huaweia, danes svojo svobodo izraža z linijo telefonov Honor 50 in Honor 50 Lite.

⭐⭐⭐

PrednostiSlabosti
66W Supercharge❌ Brez podpore za 5G omrežja
Velik zaslon❌ 60 Hz zaslon
Dobra avtonomija baterije❌ Povprečna zmogljivost
Zmogljiva glavna kamera❌ Brez vodoodporne zaščite

Ker gre vendarle za njihovo prvo generacijo pametnih telefonov, imata Honor 50 in Honor 50 Lite še vedno pridih Huaweia. To niti ni presenetljivo, saj je povprečen razvojni cikel pametnega telefona 1-2 leti, kar pomeni, da sta bila nova telefona v razvoju, ko je bil Honor še del matičnega podjetja Huawei. To se opazi tudi, ko primerjamo oba telefona s Huaweiem Nova 8i in Nova 9 in je očitno, da so bili vsi telefoni istočasno v razvoju.

Pred odcepitvijo je bil Honor blagovna znamka, ki je pokrivala nizko in srednji cenovni trg pametnih telefonov. Izposojeval si je tehnologijo od svojega matičnega podjetja, a ponujal boljšo vrednost. Podobno kot danes počne Poco pri konkurenci Xiaomiju. Kaj pa po odcepitvi? Kako sta se odrezala prva primerka Honor tehnologije? Paradnega konja Honor 50 smo v uredništvu že testirali.

Kaj pa Honor 50 Lite? Ker gre vendarle za cenejšo različico, lahko pričakujemo, da so ubrali nekaj bližnjic pri izdelavi in strojni opremi. Kako se primerja z zmogljivejšim bratom in kako z ostalimi telefoni v temu razredu, kjer konkurenca ne dopušča spodrsljajev?

Honor 50 Lite: Cena in različice

Honor 50 je vrednoten na 529€ (6GB/128GB), 599€ (8GB/256GB). Honor 50 Lite (6GB/128GB) je to ceno skorajda prepolovil na okoli 310 evrov. Na voljo je še različica z 8 GB RAM-a. Kaj je izgubil z nižjo ceno in kaj ga odlikuje?

Honor-50-lite-Honor-50-pametni-telefoni

Honor 50 Lite: dizajn in kakovost izdelave

Honor 50 Lite ne spada med najlažje (192 g) in najtanjše (8,5 mm) pametne telefone, vendar je pri teh merah ta razlika povsem zanemarljiva. V vsakdanji rabi, tudi ob daljši uporabi (igranju iger, ustvarjanju …) ne boste občutili nelagodja. V zameno za nekoliko težji in debelejši telefon dobimo tudi večji zaslon, kar se nam zdi kot poštena menjava.

Sprednja selfie kamera se nahaja na levi strani telefona, zasnova, ki postaja vse bolj priljubljena pri telefonih tega razreda. Drugačna postavitev omogoča boljši izkoristek zaslona oziroma je uporabniku manj v napoto kot sredinska postavitev. Robovi telefona na vrhu in pri straneh so zelo tanki, na spodnji strani je rob nekoliko debelejši. Honor 50 Lite ima prednameščeno zaščito za zaslon, kar vas odreši muk z nameščanjem svoje zaščite. Na vrhu je lepo presenečenje v obliki 3,55 mm priključka, kar pomeni, da ne potrebujete nobenega adapterja za povezavo vaših slušalk. Na spodnji strani je mono zvočnik, reža za SIM kartico (manjka podpora za microSD kartico) in priključek USB-C za hitro polnjenje. Na desni strani se že klasično nahajajo gumbi za glasnost in vklop/izklop. Čitalec prstnih odtisov je vgrajen v gumb za vklop, zato boste na njem opazili tudi manjšo izdolbino.

Na voljo so tri barve: črna (Midnight Black), srebrna (Space Silver) in modra (Deep Blue Sea). Zadnja stran telefona je izredno privlačna in elegantna. Ne gre za premijski stekleni občutek kot pri nekaterih krovnih modelih telefonov, vendar je vseeno element, zaradi katerega telefon izstopa. Je pa tudi pravi magnet za madeže, zato priporočamo uporabo prozornega ovitka, s katerim boste vseeno imeli neoviran pogled na dizajn telefona. Na splošno so robovi malenkost ukrivljeni, zaradi česar je telefon prijetno držati v roki. Najbolj oprijemljiv odmik v dizajnu Honor 50 Lite je centralna postavitev obroča kamer. Večina proizvajalcev se odloča za postavitev v levem zgornjem kotu, Honor 50 Lite pa je obroč postavil na sredino. Ali je ta postavitev boljša, je težko reči. Iz praktičnega vidika se uporaba kamere ne spremeni, zato je drugačna postavitev kamere le stvar okusa posameznika.

Zaslon

S 6,67-palčnim zaslonom (IPS) in tankimi okvirji ima uporabnik več kot dovolj delovne površine. K temu kot rečeno prispeva tudi pozicija kamere. Tudi pri gledanju videoposnetkov v širokozaslonskem razmerju 16:9 je kamera dovolj odmaknjena, da ne ovira uporabnika pri gledanju vsebin. Če boste preklopili na višje razmerje (21:9), pa bo kamera malenkost v napoto. Opazna razlika med Honor 50 in Honor 50 Lite je tudi v tipu zaslona.

Medtem ko Honor 50 uporabnike razvaja z OLED kakovostjo, se bodo uporabniki Honor 50 Lite morali zadovoljiti s FullHD oziroma LCD zaslonom (IPS). Vseeno zaslon dobro izkorišča široko barvno paleto DCI-P3. LCD zaslon in manjše število sličic na palec (391 ppi) sta prav tako glavni razlog za nadpovprečno zmogljivost 4300 mAh baterije. Čeprav bi si v tem razredu želeli OLED zaslon (podobno kot pri nekaterih tekmecih), je vseeno to razumljiva opustitev. Ne moremo pa odpustiti nizko hitrost osveževanja LCD zaslona. Medtem ko tekmeci ponujajo vsaj 90 Hz ali celo 120 Hz, je Honor omejil osveževanje na 60 Hz. LCD tehnologija je cenejša od OLED tehnologije in bi zagotovo lahko iztržili nekoliko večjo hitrost. Pri naslednji Lite generaciji pričakujemo, da bo Honor nadgradil to področje.

Hitrost vzorčenja na dotik je za ta cenovni razred presenetljivo visoka pri 180 Hz in bo dobrodošel dodatek za vse, ki radi med prostim časom odigrajo kakšno mobilno igro, na primer PUBG, Call of Duty Mobile in podobno.

Honor 50 Lite: zmogljivost

Honor 50 Lite vsebuje Qualcomm procesor Snapdragon 662, kar je manjše razočaranje, saj gre za starejši procesor, ki je bil pogosta izbira proizvajalcev pri prejšnjih generacijah telefonov. Gre za srednji razred procesorjev, ki ne ponujajo bajne količine računske moči. Prav tako manjka podpora za 5G omrežja. Čeprav ne spada med najnovejše, procesor ne bo zaviral sposobnost telefona pri vsakdanjih opravilih. Za brskanje po spletu, pregled e-pošte, gledanje večpredstavnostnih vsebin ne potrebujete najzmogljivejšega procesorja. Prav tako za igranje večino mobilnih iger, ki običajno nimajo visokih zahtev.

Zmogljivost telefona si za lažjo predstavo lahko ogledate v spodnjih številkah.

Antutu: 193.000

Geekbench: 305 (Single-Core), 1231 (Multi-Core)

3D Mark Wild Life: 392

PCMark Battery: 9:17

Za shranjevanje podatkov je na voljo 128 GB prostora. Ni vključene reže za dodatno microSD kartico. Večina uporabnikov bo težko napolnila celoten shranjevalni pogon. Skupini uporabnikov, ki pametni telefon uporablja za ustvarjanje oziroma za fotografiranje/snemanje, pa se lahko zgodi, da bodo hitro napolnili razpoložljiv prostor.

Kamera

  • 64MP glavna kamera
  • 8MP ultraširoka kamera
  • 2MP makro in globinska kamera
  • 16MP sprednja/selfie kamera

Kamera je poleg baterije najbolj oglaševana lastnost Honor 50 Lite. Dražji Honor 50 ima dva ločena obroča za kamere, enega za glavno 108MP kamero in enega za ostale kamere. Honor 50 Lite ima en obroč za vse tipe kamer. Glavno kamero so znižali na 64MP, medtem ko so ostale kamere ohranile enake specifikacije kot pri Honor 50.

64MP glavne kamere so postale pogost pojav pametnih telefonov srednjega razreda. Za večino uporabnikov bo kamera Honor 50 Lite zadovoljila vse potrebe. Zaradi svoje funkcije temnega načina (Dark Mode) se dobro obnese v številnih fotografskih situacijah, zlasti pri šibki svetlobi. Kamera je omejena na 8x povečavo, pri kateri se opazi velika izguba kakovosti slike. Ultraširoka kamera je uporabna v določenih situacijah, kot na primer pri skupinskem fotografiranju, sama kvaliteta slike je zadovoljiva. Težko je najti situacijo, kjer bi priporočali uporabo makro kamere. Zajemanje spodobnih posnetkov zahteva veliko prilagajanja, iskanje pravega kota in svetlobe. Skratka makro kamera ne zagotavlja veliko praktične uporabe. S sprednjo kamero s 16 MP boste naredili uporabne selfije in brez težav opravili jasen video klic. Na voljo je tudi lepotni filter, ki ga je mogoče prilagoditi z drsnikom.

Baterija in polnjenje

  • 4300 mAh
  • 66W Supercharge

Osrednja tematika Honor 50 Lite je zagotovo dolga življenjska doba baterije. Čeprav smo v tem razredu vajeni na nekoliko večje kapacitete (4500 – 5000 mAh), ima 4300 mAH baterija vseeno več kot dovolj energije za vsaj 2-dnevno delovanje ob zmerni uporabi. K daljši avtonomiji prispeva tudi manj zmogljiva strojna oprema (LCD zaslon, 60 Hz frekvenca osveževanja in manj potratni procesor). Tako kot pri ostalih telefonih, se avtonomija ob igranju iger ali ustvarjanju nekoliko zmanjša, vendar smo vseeno brez težav zdržali do konca dneva.

Ko je treba napolniti Honor 50 Lite, se to zgodi zelo hitro po zaslugi hitrega 66W Supercharge polnjenja. Honor trdi, da lahko v 10 minutah zagotovi do 40 % napolnjenosti, kar je v skladu z našim testiranjem.

Končno mnenje

Honorju je uspelo narediti pozitiven prvi vtis z novima Honor 50 in Honor 50 Lite. Vseeno gre vendarle za prvo generacijo telefonov po odcepitvi, kar se opazi tudi pri nekaterih pomanjkljivostih. Honor je prestal prvo preizkušnjo uporabnikov, pravi pokazatelj njihove kvalitete pa bo v naslednji generaciji telefonov, ki bo plod njihovega lastnega razvoja.

Če si želite velik zaslon in dolgo avtonomijo baterije in ste se pripravljeni odreči OLED zaslonu in večji frekvenci osveževanja, potem je Honor 50 Lite zanimiva izbira za marsikaterega uporabnika.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Honor.
Vas zanima več iz te teme?
Honor 50 HONOR telefoni Honor 50 Lite


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

UV LED TISKALNIK

Brezje pri Dobrovi 74b, 1356 Dobrova, Tel: 041 735 643
Tisk Tavčar Tisk Tavčar d.o.o. je v osnovi družinsko podjetje z 20-leti grafičnih izkušenj, pa tudi strojništvo in elektronika jim nista tuja.Predstavljajo vam UV LED tiskalnik, ... Več
Zlati partner

MOJA ZAPOSLITEV d.o.o., Optius.com

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 02 00
Optius.com - Karierni portal za nove čase Karierni portal Optius.com je zaposlitveni portal, namenjen tistim, ki iščejo zaposlitev in tistim, ki iščejo nov kader. ... Več
Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več