Hologrami, ki se jih lahko dotaknemo
Ideja o hologramih se je zasidrala v naše glave že v otroštvu, ko smo odraščali ob filmih Star Trek, Star Wars. Komaj smo čakali, da nekaj podobnega pride v naša življenja. Čeprav hologramska tehnologija že obstaja, je dokaj nedodelana, saj ji manjka tisti znanstvenofantastični pridih, ki nas je navdušil pred tolikimi leti. Kljub temu se razvoj pomika v pravo smer, kar so dokazali na Škotskem.
Raziskovalci na Univerzi v Glasgowu so razvili sistem za holograme z uporabo t. i. »aerohaptike«, kjer zračni curki ustvarjajo občutek dotika na prstih, rokah in zapestjih uporabnika. »Čez čas bi tehnologija omogočala, da spoznamo virtualnega avatarja našega prijatelja na drugem koncu sveta in resnično začutimo njegov stisk roke. To bi lahko bil celo prvi korak k izgradnji nečesa podobnega holedeku,« je zapisal Ravinder Dahiya, profesor elektronike in nanotehnike na Univerzi v Glasgowu, v članku za revijo The Conversation.
Majhna piramida, sestavljena iz steklenih slojev in ogledal, je bila uporabljena za projiciranje 2D slike, ki je izgledala kot da lebdi v zraku. Raziskovalci so ta hologramski projektor združili z zračno šobo, ki je usmerjala zračne curke proti uporabnikovi roki in prilagajala pritisk glede na dejanje, ki ga poskuša posnemati. Za prikaz hologramske slike so uporabili kar igralni pogon Unity, ki poganja številne računalniške igre.
Da bi pokazali, kaj zmore njihov sistem, je ekipa sestavila interaktivno projekcijo košarkarske žoge. Po njihovih besedah se je lahko uporabnik dotakne, zavrti in odbije na virtualni površini. Povratne informacije zračnih curkov se med aktivnostjo spreminjajo, odvisno od tega, kako močno ste poskušali tapkati žogo. Ekipa bo kmalu prilagodila temperaturo vpihanega zraka, da bo posnemala občutek vročih in hladnih površin. Proučujejo dodajanje vonjev zračnemu toku za še bolj realistično izkušnjo. Njihova ideja je, da bi tehnologijo lahko uporabili tudi brez VR očal. Hologrami bodo tako kmalu lahko del vsakdanjika v zasebnem in poslovnem življenju.
Več o novostih v naši rubriki Računalništvo.
Prijavi napako v članku