Google potrdil, da so razkriti dokumenti o delovanju Iskalnika resnični
Google kar nekaj časa po razkritju najprej ni želel komentirati pristnosti zbirke 2500 internih dokumentov, ki so pricurljali v javnost in vsebujejo podrobnosti o podatkih, ki jih podjetje zbira. Zdaj je njihovo pristnost potrdil.
Dokumenti podrobno opisujejo podatke, ki jih Google beleži in uporablja za razvrščanje spletnih strani v svojem iskalniku. To je nekaj nepredstavljivega in prava zakladnica podatkov za SEO strokovnjake in lastnike spletnih strani. Končno smo dobili vpogled v delovanje enega najpomembnejših sistemov na svetu.
»Opozarjamo, da uporabniki ne smejo ustvarjati netočnih domnev o iskalniku na podlagi informacij, ki niso v kontekstu, so zastarele ali nepopolne,« je povedal Googlov tiskovni predstavnik Davis Thompson. »Delili smo obsežne informacije o delovanju našega iskalnika in dejavnikih, ki jih naši sistemi upoštevajo, hkrati pa si prizadevamo zaščititi celovitost naših rezultatov pred manipulacijo.«
Na obstoj razkritega gradiva sta prva opozorila strokovnjaka za optimizacijo za iskalnike (SEO) Rand Fishkin in Mike King, ki sta objavila prve analize dokumentov in njihove vsebine.
Iz razkritega gradiva je razvidno, da Google zbira in potencialno uporablja podatke, ki po besedah predstavnikov podjetja ne prispevajo k razvrščanju spletnih strani v iskalniku Google, kot so kliki, podatki o uporabnikih brskalnika Chrome in drugi.
Na tisoče strani dokumentov deluje kot zbirka informacij za Googlove zaposlene, vendar ni jasno, kateri deli podrobnih podatkov se dejansko uporabljajo za razvrščanje vsebin v iskalniku – podatki so lahko zastareli, se uporabljajo izključno za namene usposabljanja ali pa so zbrani, vendar se ne uporabljajo posebej za iskanje. Dokumenti tudi ne razkrivajo, kako različni elementi vplivajo na iskanje, če sploh.
Kljub temu bodo javno objavljene informacije verjetno povzročile kaos, zmedo in navdušenje na področju optimizacije za iskalnike (SEO), trženja in založništva. Google je običajno zelo skrivnosten glede delovanja svojega iskalnega algoritma, vendar so prav ti dokumenti zagotovili podatke o tem, kateri dejavniki so v ospredju Googlovega algoritma za razvrščanje spletnih mest.
Priporočamo, da si v celoti preberete analizo dokumentov, ki jo je objavil Mike King.
Prijavi napako v članku