Google Maps je novo “družbeno omrežje”
Najprej se vprašajmo, kaj sploh je družbeno omrežje? Za uporabnika je lahko družbeno omrežje mesto, kjer deli fotografije ljubkih mačk, glasbo ali svoje sebke. Če pa na družbeno omrežje gledamo iz poslovnega vidika, je družbeno omrežje mesto, kjer se gradi blagovna znamka, tukaj se delijo informacije o produktih, poteka interakcija s potrošniki ter se delijo relevantne informacije, ki tako ali drugače vplivajo na gradnjo imidža podjetja.
Podjetja imajo v večini primerov spletne strani. Zakaj bi torej ta ista podjetja morala biti prisotna na družbenih omrežjih? Odgovor je sila preprost: ker so na družbenih omrežjih njihove stranke, uporabniki in potencialni kupci. Kam gredo potrošniki po informacije o podjetjih? Kje se potrošniki pritožujejejo glede podjetij? Na družbenih omrežjih. To nas pripelje do novega vprašanja: v katero družbeno omrežje bi morala podjetja investirati največ časa in finančnih sredstev?
Težave s Twitterjem in Facebookom
Twitter vsekakor ni najbolj idealno mesto za komunikacijo med poslovnimi subjekti in potrošniki. Po drugi strani pa vam bodo novinarji in zvezdniki rekli, da je Twitter edino družbeno omrežje, ki šteje. Razlog, zakaj je temu tako, je, ker Twitter v največji meri uporabljajo ravno novinarji in zvezdniki.
Twitter je samo v zadnjem četrtletju izgubil kar 9 milijonov uporabnikov (v to številko so všteti tudi vsi lažni profili in boti). Twitter ima trenutno približno 326 milijonov aktivnih uporabnikov po celem svetu. Za poslovno rabo torej Twitter ni ravno idealen. Na njem lahko najdemo tudi pornografijo in ostalo vprašljivo vsebino, kar recimo na Facebooku ne bomo našli. Poleg tega pa je slaba stvar na Twitterju tudi ta, da ne moremo izbrisati komentarjev, ki se pojavijo pod našimi objavami. Torej, če nekaj objavimo na Twitter in se v objavo oz. pogovor vmeša nekdo, ki želi uničiti naš ugled, ni ravno veliko možnosti, da mu to lahko preprečimo.
Torej vidimo lahko, zakaj Twiiter ni primeren, in če mislimo, da bi raje izbrali Facebook, se motimo. V zadnjem času se število negativnih novic o Facebooku samo stopnjuje. Od takšnih in drugačnih škandalov do ostalih težav, s katerimi se sooča “veliki F”. Torej, če Twitter in Facebook nista primerna oz. najbolj idealna za poslovno rabo, katero je potem tisto družbeno omrežje, ki ga moramo izbrati?
Prihaja “dobro” družbeno omrežje za poslovno rabo
Podjetja in blagovne znamke potrebujejo družbena omrežja, da dvignejo znamko na višjo raven in hkrati poskrbijo za pravi odnos do nje. Katero je torej pravo družbeno omrežje za to? Vedno bolj se zdi, da je pravo družbeno omrežje Google Maps.
Google Maps doseže veliko število potrošnikov – več kot jih doseže katerokoli družbeno omrežje. Google Maps ima trenutno nekaj več kot milijardo uporabnikov, in medtem ko ima Facebook sicer res več aktivnih uporabnikov, Facebook ne bo nikoli dovolil, da dosežemo prav vse, in sicer zaradi algrotimov, ki delujejo v ozadju. Posodobitev, ki je prišla na Facebook v začetku leta, je močno zmanjšala organski doseg, kar je povezano z zvišanjem cene oglaševalskega prostora.
Facebookov organski doseg je padel na 1,2 %, kar pomeni, da zgolj 1,2 % vaših sledilcev vidi objave, ki jih objavljate. Google Maps postaja vse bolj pomembno marketinško orodje – in vedno bolj uporabno družbeno omrežje. Ko si uporabnik/potrošnik želi poiskati neko podjetje ali blagovno znamko, v večini primerov uporabi Googlov iskalnik ali Google Maps. Vsebina zemljevida se celo avtomatsko prikaže med zadetki brskalnika, kar pomeni, da dobra pozicija na zemljevidu pomeni večjo možnost, da vas stranke najdejo. Prav tako je recimo pomembna fizična lokacija, ki vpliva na rezultate Google Maps.
Google Maps naj sicer ne bi bilo družbeno omrežje, vendar po zadnjih spremembah dela večino stvari, ki jih poslovni subjekti potrebujejo od družbenih omrežij. Google je pred kratkim objavil novo lastnost, ki javnosti omogoča pošiljanje sporočil poslovnim uporabnikom neposredno preko aplikacije Maps. Lastnost se bo v aplikaciji pojavila kot gumb “messages”, ki bo na voljo tako za iOS kot Android uporabnike. Stranke bodo lahko preko tega gumba naročale izdelke, podale kritike in spraševale o dodatnih informacijah glede produktov. Ko bo stranka recimo imela neko pritožbo, jo bodo lahko reševali direktno ali zasebno. Ker komunikacija ni javna, ne bo prihajalo do zlorab podatkov in podobnih nepravilnosti.
Kup zanimivih možnosti
Google poleg zgoraj opisane lastnosti dodaja še eno družbeno lastnost v aplikacijo Google Maps: zmožnost, da stranke in uporabniki “sledijo” lokacijam podjetjem. To omogoča podjetjem, da obveščajo stranke glede ponudbe in raznih akcij, dogodkov itd. Lastnost se bo v aplikaciji pojavila kot gumb “Follow”.
Za razliko od Facebooka, ki vaše objave pokaže le minimalnemu delu sledilcev – in nekoliko večjemu delu, če plačamo – Google Maps vse informacije postavi na voljo vsem uporabnikom aplikacije. Ne gre torej za nikakršno filtracijo, temveč lahko do informacij pridejo vsi. Si predstavljate? Družbeno omrežje, ki pokaže vse vaše objave vsem, ki vam sledijo.
Vsi poslovni uporabniki, ki želijo uporabljati katero od zgoraj predstavljenih družbenih lastnosti, morajo uporabiti Googlov “My Business” sistem in aplikacijo, ki je s tem sistemom kompatibilna.
Google Maps med drugim ponuja nekaj, kar ne ponuja nobeno drugo družbeno omrežje. Na primer, poslovni uporabniki lahko pokažejo tudi notranje prostore svojih zgradb, in sicer z uporabo StreetView “Indoor Maps” programa. Ta lastnost bo postala še posebej uporabna, ko bo StreetView ponujal tudi virtualno resničnost.
Google Maps ni družbeno omrežje. Ne glede na to pa z zadnjimi posodobitvami Google poslovnim porabnikom ponuja nekaj zelo ključnih družbenih lastnosti – brez vseh tistih slabih stvari, ki se jih po navadi pri družbenih omrežjih otepamo.
Prijavi napako v članku