Chrome: Štiri leta zgodb o uspehu
Pred štirimi leti (avgusta 2008) je luč sveta ugledala prva poskusna različica spletnega brskalnika Google Chrome. Prva stabilna inačica je bila na voljo že decembra istega leta. Mnogi »strokovnjaki« so bili takrat prepričani, da ga bosta Internet Explorer in Mozilla Firefox brez težav »pokopala«, saj sta skupaj obvladovala kar 95 % spletnih brskalnikov. Sprva je tako kazalo, da mu ne bo uspelo. V prvem letu obstoja ga je namreč uporabljalo le okoli 3 % uporabnikov.
Programerji podjetja Google kljub »slabemu« začetku niso vrgli puške v koruzo. In ravnali so pravilno. Z izdajo spletnega brskalnika Google Chrome 4 so namreč zadeli v polno. Ta je bil bogatejši za funkcionalnost, preko katere je bilo mogoče sinhronizirati zaznamke med dvema ali večjim številom računalniških sistemov, nudil pa je tudi možnost namestitev razširitev (extensions). Za spletni brskalnik Google Chrome 4 je bilo tedaj na voljo že več kot 1.500 razširitev.
Od izdaje spletnega brskalnika Google Chrome 4 je ta pridobival vedno nove uporabnike. Prvi brskalnik, ki je padel zaradi priljubljenosti Chroma, je bil Firefox. Novembra leta 2011 je Chrome uporabljalo 25,7 % spletnih deskarjev, Firefox pa 25,2%. Druga večja prelomnica v zgodovini brskalnika Chrome se ja zgodila maja letos. Googlov spletni brskalnik je namreč pometel še z Internet Explorerjem (32,4 % uporabnikov svetovnega spleta proti 32,1 %). Danes Google Chrome uporablja 34,2 % uporabnikov, Internet Explorer 32,4 % in Mozillo Firefox 22,6 % uporabnikov.
Priljubljenost spletnega brskalnika Google Chrome se bo v prihodnje zagotovo še povečala. Veliko uporabnikov je nadvse navdušenih nad novo različico Chroma. Google Chrome 21 namreč odpravlja potrebo po nameščanju dodatnih gonilnikov za dostop in uporabo mikrofona ter spletne kamere. Poleg tega pripomore še k stabilnejšemu delovanju operacijskega sistema. Novi spletni brskalnik Google Chrome 21 je že na voljo za prenos na spletni strani http://goo.gl/Y7m6P, na voljo pa je tudi v večini svetovnih jezikov (vključno s slovenščino). Namestimo ga lahko na operacijske sisteme Windows, Linux, MacOS X in Chrome Frame.
Prijavi napako v članku