Igre
12.11.2021 15:00
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Recenzija igre FIFA 22: ista kot vsako leto ali smiselna nadgradnja?

Založnik EA že nekaj let posluša šale na račun ene najbolj dobičkonosnih franšiz, FIFA. Uporabniki mu očitajo, da vsako leto dobi skoraj identično igro z nekaj manjšimi popravki in še več hrošči.
FIFA-22-računalniška-igra-HyperMotion-Colby
FIFA-22-računalniška-igra-HyperMotion-Colby

To je prekletstvo, s katerim se srečujejo skoraj vse igre, ki dobijo nadaljevanje vsako leto, vključno s FIFO, NBA, Madden in tudi streljačine, kot so Call of Duty, Battlefield in podobne. Gamerji so zahtevna ciljna skupina, ki pričakuje občutno nadgradnjo, čeprav gre za zelo kratek razvojni cikel, pri katerem se revolucionarne spremembe težko pričakuje. FIFA 22 oziroma celotna franšiza je pod še večjim drobnogledom, saj gre za eno izmed najbolj dobičkonosnih franšiz v zgodovini računalništva, predvsem po zaslugi mikrotransakcij, ki so zagotovo največji sovražnik svetovnih igričarjev.

Je FIFA 22 prinesla občutne spremembe? Preizkusili smo PC različico, za katero smo predčasno vedeli, da ne bo prejela »revolucionarne« Hyper-Motion tehnologije, čeprav je bila slednja v ospredju celotne marketinške kampanje založnika EA. Založnik se je že pred izidom igre zagovarjal, da osebni računalniki ne bodo prejeli tehnologije HyperMotion, ker naj bi s tem odtujili velik del igričarjev, saj bi bili primorani dvigniti minimalne zahteve za delovanje igre. Gre za dokaj mlahav izgovor, še posebej če upoštevamo, da so minimalne zahteve za FIFA igre globoko pod povprečjem in imajo gamerji v povprečju v svojih mašinah občutno močnejše komponente.

Kako je neprisotnost nove tehnologije vplivala na našo izkušnjo? So druge funkcije in igralni dodatki nadoknadili to vrzel?

FIFA-22-računalniška-igra-HyperMotion-Colby-1
Foto: EA Sports

Ključne spremembe in dodatki

Vsak si želi zadeti čim več golov ali pa kreirati lepo akcijo in zaključiti s prefinjenim strelom z roba kazenskega prostora. V prejšnjih igrah FIFA je tempo prevladoval do te mere, da so igričarji raje izbrali napadalca z nižjo splošno ceno, vendar z večjo hitrostjo. Tokrat je igra bolj dodelana in tudi bolj realistično usmerjena.

FIFA 22 v ospredje postavlja podajanje in kreiranje domišljenih akcij za razbijanje nasprotnikove obrambe. Držanje tipke za šprint ni več dovolj, saj so obrambni igralci pametnejši in v večini primerov zlahka ustavijo tovrsten način igranja. Ritem igre je posledično počasnejši, kar odraža realistične elemente FIFE 22. Na voljo je nova funkcija eksplozivnega šprinta, s katero lahko v določenih primerih popolnoma prešprintamo obrambnega igralca.

Seveda se lahko EA kadar koli odloči, da s popravkom spremeni igralni ritem, še posebej, če se bo izkazalo, da sedanji način večini igralcev ne ustreza.

Kot že rečeno, so obrambni igralci pametnejši in večkrat tudi blokirajo nasprotnikov strel ali podajo. Vseeno pa se včasih zdi, da so preveč okorni in se prepočasi odzovejo na potezo nasprotnika. Vratarji so včasih nepremagljiva trdnjava, saj branijo nemogoče strele iz le nekaj metrov. Imajo tudi nekaj novih obrambnih animacij, še vedno pa je prisoten element, ko jim naključno ne uspe ubraniti žoge, ki bi jo sicer morali ujeti brez težav.

Najnovejše konzole so dobile tudi HyperMotion tehnologijo, ki naj bi dodala več kot 4000 novih animacij. Na žalost tega v PC različici nismo mogli preizkusiti.

FIFA 22: Kariera, Volta

Igralni način Kariera je dobil nekaj izboljšav, v večini pa ostal podoben prejšnji različici. Za začetek lahko končno ustvari lasten klub. Izberete svoje ime, velikost stadiona, kakovost ekipe, opremo in proračun. Nato enostavno nadomestite eno ekipo v določeni ligi in začnete svojo pot. Nadvse je zabavno, saj si lahko nastavite neomejen proračun, že prvi dan kupite najboljše igralce in dominirate celotnemu svetu.

Še ena novost so posebni cilji, ki jih morate doseči, če želite navdušiti trenerja, v nasprotnem primeru boste igro začeli in tudi končali na klopi. Pomemben je tudi trening, saj tako dvignete formo in odklenete točke spretnosti.

Volta je prav tako dobila nekaj novih igračk, vključno z novim merilnikom spretnosti, ki regulira vrednost zadetkov in dodatne sposobnosti, ki jih lahko dodelite svojemu avatarju za prednost na igrišču. Na voljo je tudi Volta Arcade z novimi zabavnimi igrami za do 4 igralce, ki vključuje med dvema ognjema in tenis z nogo.

FIFA 22: Ali mikrotransakcije zasenčijo letošnji igralni napredek?

Globoko v pandemiji smo ostali brez nogometa na televiziji ali na bližnji zelenici. Svoje nogometne fantazije smo lahko uresničevali le na konzolah in računalnikih. Ko se je nogomet ustavil sredi sezone in nato nadaljeval s praznimi tribunami, je izgubil delček svoje čarovnije. Čarovnija pa je ostala na računalnikih, kjer je vsak gol bil pospremljen z ropotom in navdušenjem, vsaka napaka in hujši prekršek pa z ogorčenjem. Čeprav virtualno, smo vseeno uživali v pravem nogometu. Leto kasneje se je nogomet v veliki meri vrnil na stare tirnice, pa tudi FIFA ostaja pri svojem konceptu letne osvežitve igre.

FIFA-22-računalniška-igra-HyperMotion-Colby-4
Foto: EA Sports

FIFA 22 pooseblja vse, kar obožujemo in sovražimo pri nogometu: zabavo, strast, pohlep in plitkost. To je najbolj opazno pri načinu igranja FIFA Ultimate Team, kjer lahko uresničite svoje sanje, ko v isti ekipi zberete Messija in Ronalda, seveda za vrtoglavo ceno. Ekipo lahko gradite počasi, z veliko vloženega truda in časa. Lahko pa preizkusite svojo srečo z vsemi znanimi »loot boxi« in porabite resničen denar za majhno možnost, da boste dobili svojega najljubšega igralca. Vračajo se ikonični igralci iz zlate dobe nogometa, še vedno zbiramo izkušnje (XP) in dosežke. Na voljo je nova elitna divizija za najboljše igralce in največje zapravljivce. Igralni način je nekaj časa zabaven, a kmalu boste opazili, da je napredek brez vloženega denarja površinski in izredno počasen.

Mikrotransakcije in loot boxi so največja težava sodobnih iger. Poleg igre, za katero plačaš polno ceno (60 evrov ali več), si v neki meri prisiljen, da moraš za popolno izkušnjo še dodatno doplačati. Seveda, lahko se preprosto odločite, da ne boste zapravili niti centa, tako kot skoraj 80 % igralcev FIFA Ultimate Team (FUT), vendar bo vaš napredek počasen. Naleteli boste tudi na obdobja, ko bi najraje odstranili igro. Čeprav več kot tri četrtine igralcev ne zapravlja denarja v FUT, založnik EA vseeno zasluži več kot milijardo evrov. To pomeni, da majhna peščica igralcev porabi ogromne vsote denarja, ker želijo biti najboljši. Prav tukaj se skriva moralna dilema. Vse več raziskav navaja, da obstaja povezava med loot boxi in odvisnostjo od iger na srečo. FIFA 22 ima tudi veliko skupino mladih igralcev, ki jih zlahka premamijo »lažne« obljube. Čeprav gre za igralni način z veliko potenciala, ga težko priporočamo uporabnikom, ki se zavedajo težav s kockanjem oziroma najmlajšim, ki se še ne zavedajo pasti mikrotransakcij.

Končno mnenje

FIFA ostaja najboljša nogometna računalniška igra. Konamijev PES oziroma eFootball ponujata alternativo, vendar se vseeno zdi, da je FIFA osamljena na prestolu. Letos je dobila kar nekaj nadgradenj in predvsem prepotrebnih popravkov. Po vsej verjetnosti bodo naslednji popravki prinesli še nekaj optimizacije in mogoče tudi spremembo igranja. Edina temna plat ostajajo mikrotransakcije.

Končna ocena: 4/5

Igra je na voljo pri vseh večjih trgovcih in seveda na priljubljenih digitalnih platformah Origin ali Steam.

Za še več novic in recenzij iz sveta iger obiščite našo spletno rubriko Igre.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Electronic Arts igre FIFA 22


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MIKRONIS IT, Boštjan Rudl s.p.

Jezdarska ulica 3, 2000 Maribor, Tel: 02 429 27 82
Kot lastnik podjetja, še posebej manjšega, imate številne odgovornosti in vloge. Ne ostane vam veliko časa za obvladovanje tehnoloških delovnih okolij, kjer se zahteva specializirano ... Več

NAVEZA d.o.o.

Ščita 9, 1315 Velike Lašče, Tel: 01 787 30 25
Naveza d.o.o. je podjetje z več kot 15 leti izkušenj na področju računalniške podpore, digitalizacije ter izdelave in vzdrževanja spletnih strani. Vedno si prizadevajo najti rešitve, ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več