Evropska komisija najavila pričetek protimonopolnega postopka zoper Microsoft
Evropska komisija je konec julija napovedala uvedbo preiskave zoper Microsoft, in sicer zaradi nespoštovanja dogovora iz leta 2009. Čeprav se je računalniški gigant zavezal, da bo namensko okno za hitro in preprosto namestitev konkurenčnih brskalnikov v Windowsih ponujal vse do leta 2014, je obljubo »prelomil« že februarja leta 2011. Ko je ponudil v prodajo operacijski sistem Windows 7 s servisnim paketom Service Pack 1, je namreč namensko okno za namestitev konkurenčnega brskalnika čudežno izginilo. Zaradi tega je bilo več kot 28 milijonov kupcev operacijskega sistema Windows 7 prikrajšanih za možnost, da bi se odločilo za enega od konkurenčnih brskalnikov.
Microsoft je evropskim komisarjem poskušal dopovedati, da je bila za pripetljaj kriva tehnična napaka, ki je nastala pri nadgradnji operacijskega sistema Windows 7 s servisnim paketom Service Pack 1. To napako naj bi računalniški gigant »čudežno« odkril šele takrat, ko so ga uporabniki zaradi nespoštovanja dogovora iz leta 2009 prijavili Evropski komisiji. Ker evropski komisarji z Microsoftovo razlago pričakovano niso bili zadovoljni, so ti v izjavi za javnost zapisali, da so zaključili s preiskavo in da bodo zoper računalniškega giganta kmalu uvedli uraden protimonopolni postopek. Poleg tega bo Evropska komisija Microsoftu izročila še izjavo o nasprotovanju. Ta izjava za računalniškega giganta ne pomeni nič dobrega, saj predstavlja zadnjo stopnjo pred izrekom denarne kazni.
Če bo Microsoft spoznan za krivega kršenja dogovora iz leta 2009, bo dejansko postalo prvo podjetje v zgodovini Evropske unije, ki bo kršilo zahteve, določene s strani Evropske komisije zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje. Oteževalna okoliščina v tem primeru bo ponovitev kršitve, saj je bil zaradi istih kršitev proti Microsoftu v preteklosti že sprožen postopek. Če bo računalniški gigant spoznan za krivega, mu grozi astronomska kazen v višini 10-odstotkov letnega prometa. To v številkah pomeni kar preračunanih 5,7-milijard evrov!
Prijavi napako v članku