Digitalne kompetence za prihodnost
Brez osnov poznavanja IKT (informacijsko-komunikacijske tehnologije) je že danes težko slediti vsemu, kar se dogaja okoli nas, v prihodnosti pa bo njeno poznavanje še pomembnejše. IKT je področje, ki je zaznamovalo konec 20. in začetek 21. stoletja. Zaradi bliskovitega razvoja se spreminja izredno hitro in je popolnoma preobrazilo našo družbo. Internet, telefonija, shranjevanje in obdelava podatkov … Skratka, svet je prepleten s tehnologijo.
Tega se dobro zavedajo tudi v Šolskem centru Postojna, saj so IKT vključili kot integriran del pouka in različnih predmetov v gimnaziji oziroma modulov v strokovnih in poklicnih šolah.
Področje IKT obsega znanja, ki so potrebna za prenos, obdelavo, shranjevanje in dostop do informacij v elektronski obliki. Danes se v elektronski obliki šolamo, izpolnjujemo razne obrazce, se naročamo k zdravniku, prav tako elektronsko potekajo posli v podjetjih in še vrsta drugih opravkov.
Razvoj digitalnih kompetenc
V Šolskem centru Postojna so se zaradi navedenih dejstev v zadnjih dveh letih prek projektov Erasmus+ na ravni šole usmerili v razvoj digitalnih kompetenc tako učiteljev kot dijakov. Ena od prednosti šole je, da učitelji, ki poučujejo v programu gimnazija, poučujejo tudi v strokovnih in poklicnih programih. Tako znanja, veščine in kompetence vzajemno prenašajo iz programa v program.
S projekti Erasmus+ (From grain to life, Together in Europe in Good school for 21st century) v programu gimnazija razvijajo digitalne veščine in le-te z uporabo pri različnih predmetih dijaki razvijajo v kompetence. Projektne vsebine izvajajo v okviru različnih interdisciplinarnih sklopov. Slednje(ga) dijak izbere glede na interese in cilje, ki jih zasleduje, v vsakem primeru pa so digitalne kompetence integrirane v vsakega izmed sklopov.
Prenos znanja
V zadnjih dveh letih so se v Šolskem centru Postojna zelo intenzivno osredotočili na uporabo različnih digitalnih orodij (Padlet, GoFormative, Joomag, Canva, PicMonkey, Kizoa, Google orodja, LearningApps), na pripravo in obdelavo video posnetkov z zvokom in s podnapisi, izdelavo enostavnejših aplikacij in spletnih strani, e-revij in e-brošur. Preden so znanja predali učencem, so učitelji pridobili potrebna znanja za delo z različnimi orodji v okviru Erasmus+ usposabljanj v tujini. Po vrnitvi s teh mobilnosti so jih širili tudi znotraj aktiva in usposabljanj, ki so na voljo v različnih drugih ESS in Erasmus+ projektih.
Večji del digitalnih orodij uporabljajo tudi v strokovnih in poklicnih programih. Nekatera so za samo delo prilagodili, saj je ključen poudarek na poklicnih kompetencah.
Digitalno okolje ne predstavlja ovir
Dijakom, ki se udeležujejo Erasmus+ aktivnosti, vključitev v različna digitalna okolja in delo v njih tudi v času šolanja na daljavo nista predstavljala ovir, saj pri delu uporabljajo eTwinning portal in sistem spletnih učilnic Moodle.
Tako kot uporabljamo digitalne kompetence v vsakdanjem življenju, so ključnega pomena pri izvedbi šolanja na daljavo. To je odličen primer pedagoške prakse, ki potrjuje, kako lahko s pomočjo tehnologije premostimo ovire, ki so se nam včasih zdele nepremagljive.
Več najdete na www.scpo.si (P.R.)
Prijavi napako v članku