Davčne blagajne že trkajo na vrata
Fiskalizacija in davčne blagajne so pred vrati. Z 2. januarjem 2016 bo treba davčno potrditi vsak izdani gotovinski račun, kar velja tako za gospodarski kot javni sektor. Pri nekaterih poslovnih subjektih še vedno veljajo zmotna prepričanja, da določenim ustanovam računov ne bo treba davčno potrjevati, so na SAOP-jevi že 4. XXL konferenci, največjem dogodku za računovodje in poslovne sekretarje v Sloveniji, izpostavili davčni in finančni strokovnjaki.
»Ker ugotavljamo, da prihaja v podjetjih in javnih ustanovah do različnih interpretacij obveznega davčnega potrjevanja računov, opozarjamo, da bo morala račune davčno potrjevati večina organizacij, ki gotovinsko poslujejo. Kot gotovina pa se, poleg bankovcev in kovancev, štejejo tudi vsa plačila s karticami, boni in čeki, kar velja tudi za spletne trgovine,« je na SAOP-jevem srečanju poudarila Tanja Urbanija, davčna svetovalka pri podjetju BDO svetovanje.
Strokovnjaki so udeležence XXL konference opozorili, da bo treba, ne glede na obliko organizacije, od novega leta dalje vse račune, plačane z gotovino, poslati v davčno potrjevanje. Ko bodo, denimo, učitelji na izletu pobrali gotovino in z njo kupili vstopnice za obisk gledališča, bodo morali učencem za vstopnice izdati račune in jih poslati v davčno potrjevanje. Davčno bo treba potrditi tudi račune za izdelke, ki jih društva prodajajo na sejmih in različnih drugih prireditvah, tudi če gre za izdelke njihovih članov ali varovancev.
Programska rešitev Saopnet POS podjetja SAOP, ki nudi celovite rešitve za računovodske servise, podjetja in javne ustanove, zagotavlja preprosto in učinkovito vodenje blagajniškega poslovanja. Saopnet POS bo nadgrajen v davčno blagajno in je povezan tudi z računovodskim programom miniMAX. S tem so omogočeni samodejni prenosi v računovodstvo, zaradi česar uporabnikom ni treba ročno vnašati podatkov. Do konca leta 2015 je uporaba Saopneta POS brezplačna.
Prijavi napako v članku