Danes prenosni predvajalnik glasbe, jutri slušni aparat
Čeprav ljubitelji glasbe dobro vedo, da preglasno poslušanje glasbe lahko trajno poškoduje sluh, številni ne vidijo razloga, zakaj bi zmanjšali glasnost poslušanja priljubljene glasbe. Zato ne presenečajo izsledki raziskave, ki je pokazala, da ima onkraj luže že dobrih 20 odstotkov najstnikov težave s sluhom.
Ta podatek pravzaprav sploh ni presenetljiv, saj na trgu še vedno najdemo prenosne predvajalnike glasbe, ki lahko dosežejo jakosti tudi do 140 decibelov. Za trajno okvaro sluha je dovolj že enourno poslušanje glasbe jakosti nad 105 decibelov. Večina mladih posluša glasbo med 80 in 100 decibelov.
Raziskovalci so še ugotovili, da mladi danes poslušanju glasbe namenijo dvakrat več časa kot generacije pred njimi. Predvsem mlajša generacija posluša glasbo na vso jakost celo več kot dvanajst ur zapored. Zato niti ne preseneča, da ima težave s sluhom že okrog 6,5 milijonov Američanov (največ je otrok in najstnikov).
Tu gre predvsem za izgubo sluha od 16 do 24 decibelov. To pomeni, da dobrih 20 odstotkov ameriških najstnikov ne sliši več šepeta, šelestenja listja in kapljanja vode.
Prijavi napako v članku