Avtomobilizem
Avtomoto
05.09.2024 10:30
Posodobljeno 4 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Cupra se počuti ogroženo zaradi tarif EU

Cupra, ki jo upravlja starševsko podjetje Volkswagen, se boji načrtovane uvozne carine v višini 21,3 % za avtomobile, uvožene iz Kitajske. Cupra je vendarle evropsko podjetje, od kod potem strah?

Vseh svojih vozil Cupra ne izdeluje v Evropi. Električni avtomobil Tavascan je SUV, ki so ga zasnovali v Španiji, izdelujejo pa ga v kitajski tovarni Anhui, ki si jo CUPRA lasti skupaj s kitajsko skupino JAC Automobile Group. Tavascan se trenutno prodaja za okoli 52.000 evrov, če bi želeli izničiti načrtovane uvozne carine, bi morali krepko dvigniti ceno avtomobila, kar pa po besedah Wayna Griffithsa, vodje znamk SEAT in CUPRA, v evropskem gospodarskem okolju ne pride v poštev.

Tudi proizvodnje avtomobila ne morejo preseliti čez noč, saj je bila naložba v kitajsko tovarno prevelika, da bi jo zdaj zapustili.

Griffiths pravi, da bi zaradi padca prodaje CUPRA lahko zgrešila evropske cilje glede zmanjšanja izpustov CO2, kar bi vodilo v visoke kazni in posledično v zmanjšanje proizvodnje ter odpuščanje španskih delavcev.

»To ogroža celotno finančno prihodnost podjetja,« je dejal Griffiths. »Namen carine je bil zaščititi evropsko avtomobilsko industrijo, za nas pa ima nasprotni učinek. Najti moramo rešitev.«

Carina (21,3 %) je dodatek k standardni evropski carini na uvoz avtomobilov (10 %). Je ukrep in odgovor na kitajske subvencije, zaradi katerih evropski proizvajalci avtomobilov težko sledijo ritmu.

Peking je že zagrozil, da bo vrnil udarec s preiskavami uvoza mlečnih izdelkov, svinjine in konjaka. Evropski proizvajalci pa se tudi bojijo, da bi Kitajska lahko uvedla podobne carine za uvoz na kitajsko ozemlje. Volkswagen na primer tretjino svojih avtomobilov izvozi na Kitajsko, zato bi lahko dodatna carina močno škodovala prodaji nemškega proizvajalca, ki se že zdaj sooča s padcem prodaje in morebitnim zaprtjem tovarn v Nemčiji.

V prvotnem načrtu bi Cupro Tavascan doletel uvozni davek v višini kar 38,1 %, vendar se je podjetje na odločitev Bruslja uprlo. Ker je podjetje sodelovalo v evropski preiskavi kitajskih subvencij, so carino zmanjšali na trenutnih 21,3 %.

»Nismo kitajska blagovna znamka, ki želi preplaviti evropski trg,« je zaključil Griffiths, ki upa, da bodo z EU prišli do skupne rešitve.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18
Zlati partner

Kontron, d. o. o.

Ljubljanska cesta 24a, 4000 Kranj, Tel: 04 207 20 00
Vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno preobrazbo Z več kot 70 leti izkušenj je podjetje Kontron vodilni evropski ponudnik komunikacijskih rešitev za digitalno ... Več
Zlati partner

DOMINATUS d.o.o.

Ob potoku 40, 1000 Ljubljana, Tel: 041 225 685
Danes je za posel ključno, da vašo spletno stran najde Googlov iskalnik, saj velika večina informacije poišče prav s pomočjo Googlovega iskalnika. Zato je ključnega pomena, da ... Več
Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več