Avtomobilizem
Avtomoto
05.09.2024 10:30

Deli z drugimi:

Share

CUPRA se počuti ogroženo zaradi EU tarif

CUPRA, ki jo upravlja starševsko podjetje Volkswagen, se boji načrtovane uvozne carine v višini 21,3 % za avtomobile, uvožene iz Kitajske. CUPRA je evropsko podjetje, zakaj potem obstaja strah?

Vseh svojih vozil ne izdelujejo v Evropi. Električni avtomobil Tavascan je SUV, ki so ga zasnovali v Španiji, izdelujejo ga pa v kitajski tovarni Anhui, ki si jo CUPRA lasti skupaj s kitajsko skupino JAC Automobile Group. Tavascan se trenutno prodaja za okoli 52.000, če bi želeli izničiti načrtovane uvozne carine, bi morali krepko dvigniti ceno avtomobila, kar pa po besedah Wayna Griffithsa, vodja znamk SEAT in CUPRA, v tem evropskega gospodarskem okolju ne pride v poštev.

Tudi proizvodnjo avtomobila ne morejo preseliti čez noč, kajti naložba v kitajsko tovarno je bila prevelika, da bi jo brezmiselno zapustili.

Griffiths pravi, da bi zaradi padca prodaje CUPRA lahko zgrešila evropske cilje glede zmanjša izpustov CO2, kar bi vodilo v visoke kazni in posledično v zmanjšanje proizvodnje ter odpuščanje španskih delavcev.

»To ogroža celotno finančno prihodnost podjetja,« je dejal Griffiths. »Namen carine je bil zaščititi evropsko avtomobilsko industrijo, za nas pa ima nasprotni učinek. Najti moramo rešitev.«

Dodatna carina (21,3 %) je dodatek k standardni evropski carini na uvoz avtomobilov (10 %). Predlagana carina je ukrep in odgovor na kitajske subvencije, zaradi katerih evropski proizvajalci avtomobilov težko sledijo ritmu.

Peking je že zagrozil, da bo vrnil udarec s preiskavami v uvoz mlečnih izdelkov, svinjine in konjaka. Evropski proizvajalci pa se tudi bojijo, da bi Kitajska lahko uvedla podobne carine za uvoz na kitajsko ozemlje. Volkswagen na primer tretjino svojih avtomobilov izvozi na Kitajsko, zato bi lahko dodatna carina močno škodovala prodaji nemškega proizvajalca, ki se že zdaj srečuje s padcem prodaje in morebitnim zaprtjem tovarn v Nemčiji.

V prvotnem načrtu bi CUPRO Tavascan doletel uvozni davek v višini 38,1 %, vendar se je podjetje uprlo na odločitev Bruslja. Ker je podjetje sodelovalo v evropski preiskavi kitajskih subvencij, so carino zmanjšali na trenutnih 21,3 %.

»Nismo kitajska blagovna znamka, ki želi preplaviti evropski trg,« je zaključil Griffiths, ki upa, da bodo z EU prišli do skupne rešitve.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

HERLAH d.o.o.

Efenkova cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 586 35 60
Herlah d.o.o. se ukvarja z izdelavo celovitih programskih rešitev s področja računovodstva, trgovine in proizvodnje. Več

Minevra, Matjaž Kramar s.p.

Krallova 31, 8000 Novo mesto, Tel: 041-649-387
Kaj lahko za vas naredi podjetje Minevra? Živimo v digitalni dobi, kjer prevladuje računalniška in tiskalna oprema. Iskanje sebi primerno opremo je izziv in za mnoge zamudno opravilo. ... Več

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več