Brezplačne aplikacije drastično zmanjšujejo avtonomijo mobilnih naprav Android
Uporabniki mobilnih naprav Android se pogosto pobahajo s tem, da imajo na spletnem portalu Google Play na razpolago več kot 400 tisoč aplikacij. Od tega je kar dve tretjini mobilnih programskih oprem povsem brezplačnih. S tem ne bi bilo nič narobe, če brezplačne aplikacije ne bi bile glavni krivec za drastično zmanjševaje avtonomije delovanja mobilnih naprav. Tu gre predvsem za tisto mobilno programsko opremo, kjer prikazovanje reklamnih oglasov temelji na osnovi koordinat oziroma kraja, kjer se uporabnik v določenem trenutku nahaja.
Da je poraba dragocene električne energije s strani brezplačnih mobilnih aplikacij vse prej kot zanemarljiva, je dokazal raziskovalec Abhinav Pathak z univerze Purdue University. Ta je pod drobnogled vzel porabo energije trenutno najbolj priljubljenih brezplačnih aplikacij za Android, kot so na primer Angry Birds, Facebook, New York Times in Chess. Za merjenje porabe električne energije je raziskovalec uporabil t. i. energetski profil aplikacije. S tem je dejansko lahko določil, koliko električne energije porabi posamičen proces znotraj aplikacije.
Raziskava je pokazala, da programski vložki, ki prikazujejo reklamne oglase na osnovi koordinat oziroma kraja, kjer se uporabnik v določenem trenutku nahaja, v povprečju porabijo od 65 do 75 odstotkov električne energije, ki je potrebna za delovanje aplikacije. Ti programski moduli namreč delujejo tudi tedaj, ko aplikacije »tečejo« v ozadju. Sama mobilna programska oprema dejansko v povprečju porabi le od 10 odstotkov do 30 odstotkov električne energije. Iz tega lahko sklepamo, da več kot je nameščenih brezplačnih aplikacij, krajša je avtonomija delovanja mobilnih naprav Android.
Prijavi napako v članku