Bodo sodobni procesorji opremljeni z nanomagneti?
Moorov zakon veleva, da se zmogljivost procesorjev podvoji vsakih 18 do 24 mesecev. Ta trditev se je do sedaj izkazala za zelo točno. Kmalu pa temu ne bo več tako, saj bodo silicijevi polprevodniški elementi kmalu dosegli skrajno fizično mejo, kar posledično pomeni, da tako hitro povečevanje zmogljivosti procesorjev ne bo več mogoče. Zaradi omejitve, ki jo predstavlja silicij, znanstveniki vse bolj mrzlično iščejo njegov nadomestek in kot kaže, so ga že našli v mineralu, ki je nam zelo blizu – v magnetu.
To zahtevno nalogo sta ameriški podjetji US National Science Foundation in Semiconductor Research Corporation zaupali raziskovalcem virginske univerze Commonwealth. V okviru projekta vrednega preračunanih 1,2 milijonov evrov bodo raziskovalci moči usmerili v pripravo občutno učinkovitejših in zmogljivejših procesorjev. Ti naj bi oddajali precej manj odvečne toplote in naj bi omogočali nove funkcionalnosti. Te zastavljene cilje bodo raziskovalci virginske univerze Commonwealth poskušali doseči tako, da bodo v procesorjih silicij zamenjali z nanomagneti.
Nanomagneti naj bi bili povsem pisani na kožo procesorjem, saj ti lahko učinkovito procesirajo digitalne informacije in imajo od 1.000- do 10.000-krat manjše odvajanje toplote od običajnih tranzistorjev. In to še ni vse. Ti procesorji naj bi bili zmožni pridobivati energijo za delovanje kar neposredno iz okolice. To pomeni, da bi lahko delovali brez dodatnega vira napajanja. Ti procesorji naj bi se sprva uporabljali v medicinski napravah, ki se jih vgrajuje znotraj teles pacientov. Nekoliko kasneje bi lahko te procesorje pričeli uporabljati celo v računalniških sistemih.
Prijavi napako v članku