Bo čip v možganih kmalu nadomestil pametne mobilne telefone?
Podjetje Neuralink, tehnološki podvig Elona Muska na področju zdravstva, je na začetku letošnjega leta doseglo kar je še pred kratkim veljalo za povsem nemogoče. Njegovi strokovnjaki so namreč v človeka vgradili poseben možganski vsadek oziroma čip. Ta naj bi imel v prihodnosti tri vloge. Dve bosta namenjeni obnovitvi vida, tudi tistim, ki so bili slepi ob rojstvu, tretja zadolžitev pa bo osredotočena na možgansko skorjo, ki bo ljudem s poškodovano hrbtenico ali različnimi hrbteničnimi obolenji povrnila celotno funkcionalnost.
Prvi cilj pa je bil pred časom že dosežen. Čip, ki je bil vgrajen v možgane povsem hromega pacienta, mu je omogočil uporabo računalniške miške. To je pacient opravil kar s pomočjo misli. Zasluge za to gredo posebnemu čipu z oznako Telepathy. Ta je bil namreč posebej pripravljen za ljudi z motoričnimi omejitvami ali brez udov. A ćip v možganih bi lahko v prihodnje uporabljali tudi za opravila, ki jih danes počnemo s pametnimi telefoni.
Podjetje Neuralink je namreč prepričano, da bi lahko njihov čip nadomestil pametne mobilne telefone. Za ta namen bodo uporabili čip, ki bo opremljen s kar 64 nitmi in 1.024 elektrodami. Ta naj bi poskrbel za prenos signalov iz mobilnega telefona neposredno v človeške možgane. To dejansko pomeni, da bi lahko uporabnik doživel enako izkušnjo kot s klasično uporabo mobilnega telefona, le da se bo vse dogajalo navidezno.
Trenutno še ni znano, kdaj bo možganski čip, ki bi lahko nadomestil pametne mobilne telefone, na voljo. A to se po vsej verjetnosti ne bo zgodilo kmalu. Največ pomislekov se namreč še vedno nanaša na zasebnost. Poleg tega bo treba poskrbeti za varnost tovrstnih naprav, kar bo seveda vse prej kot enostavna naloga.
Prijavi napako v članku