Življenjski slog
20.01.2025 15:02

Deli z drugimi:

Share

Amazon se dokončno poslavlja od dela na daljavo, zaposleni pa jezno protestirajo

Tehnološki gigant in spletni prodajalec zahteva prisotnost v pisarnah pet dni na teden.

Za večino Amazonovih zaposlenih po svetu se je z januarjem pričela nova “pisarniška realnost”. Po pričakovanjih se določen del zaposlenih s ponovno uvedbo dela v pisarni ne strinja. “Ljudje v moji ekipi so glede tega zelo jezni”, je za spletni portal CBC povedal CJ Felli, sistemski inženir pri Amazon Web Services s sedežem v Seattlu.

Del korporativnih zaposlenih, ki vključuje 8000 ljudi v Kanadi, je v času pandemije večino časa delal na daljavo. Od leta 2023 pa so lahko delali po hibridnem sistemu – dva dni na daljavo in tri dni v pisarni.

Amazonova odločitev za povsem pisarniški režim dela je naletela na ostre odzive zaposlenih. Več kot 500 zaposlenih, vključno s Fellijem, je pisalo vodstvu, da jih “razlaga, ki ne bazira na podatkih” za petdnevno delo v pisarni ne prepriča. Felli opozarja, da Amazon, ki slovi po podatkovno vodenih odločitvah, ni ponudil nobenih konkretnih podatkov, ki bi podkrepili svojo odločitev.

Po mnenju zaposlenih delo od doma povečuje zadovoljstvo in produktivnost. Po podatkih Statistike Kanade je maja 2024 približno 18,7 % zaposlenih večino časa delalo od doma, kar kaže na vztrajno povpraševanje po prilagodljivem delu. Medtem ko podjetja, kot je Dell, že prehajajo na način dela, ki zaposlenim obvezuje petdnevno prisotnost v pisarnah, se nekatera podjetja še vedno zanašajo na hibridne modele za privabljanje talentov.

Amazonovo stališče odraža trend, ki ga vidimo tudi pri drugih velikih podjetjih, kjer poudarjajo pomen sodelovanja in inovacij v fizičnem delovnem okolju. Kljub temu zaposleni opozarjajo, da odločitev zanemarja individualne potrebe in dokazane prednosti fleksibilnih modelov. Poleg tega lahko vsiljena sprememba negativno vpliva na moralo in zadrževanje talentov.

Felli zaključuje z opozorilom, da takšne odločitve ogrožajo zvestobo zaposlenih. “Če podjetje ne more omogočiti dela na daljavo, medtem ko prodaja izdelke, ki to omogočajo oz. ga poenostavljajo, se moramo vprašati, kaj to pomeni za prihodnost,” je povedal Felli. Njegovo razmišljanje odraža širše nestrinjanje med zaposlenimi in postavlja Amazon pred vprašanje, ali je tovrstno preoblikovanje res dolgoročno vzdržno.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Amazon


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več

Koenergija d.o.o.

Ilichova 21, 2000 Maribor, Tel: 040 730 010
Večina se zaveda, da je vključitev neke oblike industrijske avtomatizacije v njihov proizvodni obrat ali podjetje koristna. Lahko zmanjša proizvodne stroške, poveča učinkovitost, ... Več

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več
Zlati partner

KONCERN ENA d.o.o.

Koroška cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 891 95 40
Podjetje IN.PU.T., prodaja računalniške opreme, Tadej Pucelj, s.p. je začelo poslovati v letu 2003,kot internetna trgovina (www.in-put.com) z računalniško opremo. V zadnjih letih ... Več