Amazon se dokončno poslavlja od dela na daljavo, zaposleni pa jezno protestirajo
Za večino Amazonovih zaposlenih po svetu se je z januarjem pričela nova “pisarniška realnost”. Po pričakovanjih se določen del zaposlenih s ponovno uvedbo dela v pisarni ne strinja. “Ljudje v moji ekipi so glede tega zelo jezni”, je za spletni portal CBC povedal CJ Felli, sistemski inženir pri Amazon Web Services s sedežem v Seattlu.
Del korporativnih zaposlenih, ki vključuje 8000 ljudi v Kanadi, je v času pandemije večino časa delal na daljavo. Od leta 2023 pa so lahko delali po hibridnem sistemu – dva dni na daljavo in tri dni v pisarni.
Amazonova odločitev za povsem pisarniški režim dela je naletela na ostre odzive zaposlenih. Več kot 500 zaposlenih, vključno s Fellijem, je pisalo vodstvu, da jih “razlaga, ki ne bazira na podatkih” za petdnevno delo v pisarni ne prepriča. Felli opozarja, da Amazon, ki slovi po podatkovno vodenih odločitvah, ni ponudil nobenih konkretnih podatkov, ki bi podkrepili svojo odločitev.
Po mnenju zaposlenih delo od doma povečuje zadovoljstvo in produktivnost. Po podatkih Statistike Kanade je maja 2024 približno 18,7 % zaposlenih večino časa delalo od doma, kar kaže na vztrajno povpraševanje po prilagodljivem delu. Medtem ko podjetja, kot je Dell, že prehajajo na način dela, ki zaposlenim obvezuje petdnevno prisotnost v pisarnah, se nekatera podjetja še vedno zanašajo na hibridne modele za privabljanje talentov.
Amazonovo stališče odraža trend, ki ga vidimo tudi pri drugih velikih podjetjih, kjer poudarjajo pomen sodelovanja in inovacij v fizičnem delovnem okolju. Kljub temu zaposleni opozarjajo, da odločitev zanemarja individualne potrebe in dokazane prednosti fleksibilnih modelov. Poleg tega lahko vsiljena sprememba negativno vpliva na moralo in zadrževanje talentov.
Felli zaključuje z opozorilom, da takšne odločitve ogrožajo zvestobo zaposlenih. “Če podjetje ne more omogočiti dela na daljavo, medtem ko prodaja izdelke, ki to omogočajo oz. ga poenostavljajo, se moramo vprašati, kaj to pomeni za prihodnost,” je povedal Felli. Njegovo razmišljanje odraža širše nestrinjanje med zaposlenimi in postavlja Amazon pred vprašanje, ali je tovrstno preoblikovanje res dolgoročno vzdržno.
Prijavi napako v članku