Ali že poznate Googlov “news feed”?
Več kot štiri leta po izidu osebnega asistenta Google Now, “veliki G” zelo intenzivno dela na tem, da bi svojega asistenta z umetno inteligenco inkorporiral v vse svoje jedrne produkte. Ta vpliv se zagotovo najbolj jasno pokaže v Googlovem ključnem produktu, in sicer spletnem iskalniku. Google je močno spremenil celoten pomen in filozofijo, ki stoji za terminom “iskanje”. Kaj sploh pomeni “iskanje”, ko poznaš toliko informacij o uporabnikovih interesih in uporabniških navadah?
Google je danes predstavil posodobitev svojega “feed-a” (“novičarski tok”), ki ga je predstavil v Googlovi aplikaciji lansko leto, s tem da se sedaj osredotoča na ponudbo informacij, ki bodo uporabnikom ponujene glede na to, kakšne interese ima posameznik. Umetna inteligenca, ki se skriva v ozadju tega sistema, skrbi, da vsak uporabnik dobi točno tisto, kar ga zares zanima. Za zdaj bo nov in izboljšan “feed” na voljo znotraj aplikacije Google za Android in iOS naprave (prav tako tudi znotraj Pixel Launcher-ja), vendar bo zelo kmalu Google poskrbel, da bodo tudi tisti uporabnik, ki do Googla dostopajo preko računalnika, postopoma videli določene elemente novičarskih informacij na domači strani.
Dejstvo je, da bo vsem dobro poznana Google.com domača stran počasi dobila popolno preobrazbo, za zdaj pa še ni natančnih informacij, kdaj naj bi se to zgodilo. Verjetno smo se že vsi dodobra navadili dokaj puste domače strani, ki razen logotipa in praznega prostora za brskanje po spletu ne ponuja ravno veliko, vendar je po Googlovem mnenju čas, da pride do spremembe. S tem, ko bo podjetje premaknilo “feed” na domačo stran, bo Google svojim uporabnikom ponudil več, ponudil bo neko podlago za nadaljnje brskanje po spletu. Nekateri celo napovedujejo, da Google počasi želi postati neke vrste družbeno omrežje, “novi Facebook”, vendar za zdaj ne vidimo realnih možnosti za takšen podvig.
Kako bo zadeva delovala? Če bomo recimo v Googlov koledar vnesli let v London, bo to sprožilo nasvete o lokalnih restavracijah in znamenitostih. Glede na naše iskanje v YouTube-u bomo prejeli recimo povezave do koncertov naših najljubših skupin ipd. Zamislimo si, da želimo biti na tekočem z vsem kar se dogaja z našim najljubšim pisateljem. Preprosto bomo kliknili “follow” in Google bo sproti ponujal novice o tem avtorju. Sledili bomo lahko tematikam kot so filmi, športne ekipe, glasbene skupine in še veliko več. Koncept “sledenja” se je že dodobra prijel na številnih platformah in Google verjetno cilja na podoben odziv.
Novi in izboljšani Googlov “news feed”, bo na boljo za vse uporabnike aplikacije Google po ZDA tokom tedna, prav tako pa lahko novost pričakujemo drugod po svetu v prihajajočih se tednih.
Prijavi napako v članku