Ali bi morali izklapljati naprave iz napajanja?
Verjetno ste že slišali: če izključite svoje naprave, ko jih ne uporabljate, boste prihranili tako elektriko kot tudi denar (posledično). Namreč, tudi, če so naprave izklopljene, lahko v ozadju izvajajo določene funkcije, če so še vedno priključene. Samo z izključitvijo iz elektrike bi preprečili tiho odvajanje energije.
Toda koliko denarja dejansko prihrani odklop naprav? Ali so prihranki energije, ki jih dosežete z izklopom naprav, pomembni? Ali je vredno skrbeti, da nenehno priklapljate in izklapljate naprave? Spodaj bomo raziskali, zakaj lahko izključitev naprav povzroči prihranke, koliko lahko prihranite in tudi načine, kako olajšati onemogočanje priklopljenih naprav.
Zdi se nesmiselno odklopiti naprave. Konec koncev so izklopljene, zakaj bi torej črpale dragoceno energijo?
Dejstvo je, da vaše naprave dejansko še vedno uporabljajo energijo, tudi ko so izklopljene. Med najhujše tihe potrošnike sodijo:
- Naprave, ki porabljajo energijo v obliki stalno prižganih luči ali drugih zaslonov, ki kažejo, da je naprava izklopljena.
- Računalniki, ki so bili preprosto prestavljeni v stanje mirovanja.
- Polnilniki, ki še vedno črpajo energijo, tudi če naprava ni priključena.
- Večpredstavnostni predvajalniki, ki nenehno črpajo energijo, zlasti tisti, ki lahko še vedno iščejo posodobitve v ozadju.
- Telefoni z zasloni, ki so skozi vklopljeni in ki niso v aktivni uporabi.
- Novi pametni gospodinjski aparati, kot so hladilniki, pralni in sušilni stroji, ki imajo vedno vklopljene zaslone, internetno povezljivost in elektronske kontrole.
Energija, ki jo porabljajo omenjene naprave, medtem ko niso v aktivni uporabi, se pogosto imenuje moč oziroma poraba v stanju pripravljenosti, vendar jo imenujemo tudi fantomska obremenitev, senčne obremenitve, tok v prostem teku ali celo vampirska poraba.
Torej, kako nadzirati takšno porabo?
Prvi korak je seveda izklop vsega, kar ni aktivno v uporabi ali se ne uporablja pogosto.
Eden od primerov naprav, ki jih je mogoče enostavno odklopiti, so televizorji in sprejemniki v sobah za goste. Prav tako je na splošno enostavno odklopiti predstavnostne predvajalnike, ko jih ne uporabljate, na primer radio ali različne druge predvajalnike.
Ko napravo odstranite s polnilnika, vam lahko pomaga tudi, da se navadite, da tudi ta polnilnik izključite. Morda boste presenečeni, koliko naprav imamo priključenih, a jih niti ne uporabljamo več. Primeri lahko vključujejo stare telefone, medijske predvajalnike ali svetilke, ki so bolj dekorativne kot funkcionalne.
Vendar pa je odklop in ponoven priklop vsega lahko zelo dolgočasen in nemogoč, še posebej, če so vaše vtičnice na težko dostopnih mestih.
Lahko pa naprave priključite na razdelilnike. Tako lahko z enim premikom gumba za vklop izklopite več naprav. Dobite lahko tudi časovnike za priključitev naprav ali pametne vtičnice, tako da lahko dejanja avtomatizirate, ko je napajanje priključeno na napravo. Na primer, lahko nastavite čas za napajanje televizorja, tako da je povezan samo v času največje uporabe, kot so večeri ali vikendi.
Raziščete lahko tudi izdelke, ki imajo oznako Energy Star. Mnogi od teh izdelkov imajo nižjo porabo energije v stanju pripravljenosti kot izdelki, ki jih Energy Star ne ocenjuje.
Prijavi napako v članku