Adidas predstavlja nove, še boljše 3D natisnjene copate
Futurecraft 4D, Adidasov novi izum na področju športne obutve. Gre za športne copate, ki so same po sebi veliko izboljšanje napram prejšnjim 3D natisnjenim copatom Adidas, ki so v resnici bile bolj koncept kot dejanski produkt.
Tisto, kar je glavno pri novi verziji copatov je, da so bolj prilagojeni masovni proizvodnji. Adidas načrtuje, da bodo prihajajočo jesen prodali vsaj 5.000 parov, do konca leta 2018 pa naj bi dosegli številko 100.000. Kljub temu, da Adidas še ni razkril cene modela Futurecraft 4D, lahko pričakujemo, da se bodo prvi pari prodajali pod oznako “limited edition”, kar pomeni precejšen zalogaj za denarnice kupcev.
Adidas pa si za obutev Futurecraft 4D ne more pripisati ravno vseh uslug, kajti na tem projektu so sodelovali s podjetjem Carbon. Gre za start-up podjetje iz Silicijeve doline, ki se ukvarja s 3D tiskanjem. Njihov glavni cilj, s tem so tudi uspeli prepričati največ investitorjev, je narediti 3D tiskanje kot popolnoma normalno proizvodno metodo, ki bi se lahko uporabljala na veliko po različnih industrijah. Ključ do tega je po mnenju podjetja Carbon v hitrosti in ravno to je prioriteta njihovega razvoja.
Z uporabo metode “Digital Light Synthesis” Carbon lahko tiska predmete do 10-krat hitreje kot konkurenca. Za razliko ostalih, ki tiskajo predmete plast po plast od zgoraj navzdol, Carbon uporablja drugačno tehniko, ki ne uporablja plasti, temveč gre za tekoč postopek, ki se začne pri dnu predmeta. Tekoča smola, ki jo uporablja podjetje Carbon, prav tako omogoča bolj upogljive končne produkte, v primerjavi z materialom, ki ga uporabljajo tradicionalni 3D tiskalniki. Carbonove naprave uporabljajo digitalno svetlobo pod podlago tiskanja in ta svetloba utrjuje smolo v trdne predmete.
Po tem, ko je torej tale srednji del podplata natisnjen, se enostavno pritrdi na zgornji del copata, ki je narejen iz tkanine s pomočjo tradicionalnih proizvodnih metod. Morda se sliši nekoliko zapleteno, ker v resnici tudi je, ampak končni rezultat je ta, da podjetja lahko uporabljajo tehnologijo podjetja Carbon in 3D tiskajo v večjem obsegu. To pa je ravno tisto, kar je Adidasov glavni cilj z novimi copati Futurecraft 4D.
Sodelovanje Adidasa in Carbona pri projektu Futurecraft 4D je bilo brez dvoma uspešno, saj so uspeli narediti obutev, ki je prožna in trdna hkrati – ravno to kar je Adidas skušal doseči. Glede na to, da so 3D natisnjeni, je potrebna zgolj majhna modifikacija strojev in obutev lahko postane ali bolj trdna ali bolj prožna – po želji potrošnika. Prvi korak, ki ga sedaj Adidas skuša narediti je masovna proizvodnja. Adidas želi svojim kupcem ponuditi personalizirane 3D copate, ki bi vsebovali podplat popolnoma prilagojen posameznikovim potrebam.
Prijavi napako v članku