Facebook moral razkriti na stotine uporabniških računov
Facebook je javnosti zaupal, da so se od preteklega poletja s sodišči borili za preklic poziva za razkritje identitet več sto ljudi.
”Ta nepričakovana zahteva je največja, ker smo jih kdaj videli – po magnitudi večja od deset – in prepriočani smo se, da zahteva ni ustavna že od samega začetka” je dejal Chris Sonberdy, namestnik odvetnika podjetja.
Situacija dvigne vprašanja o zasebnosti digitalne dobe, saj so podatki skoraj vseh oseb na voljo že skoraj vsakomur. Naprava lahko pove več o vas, kot si mislite. Ta teden je višje sodišče zavrnilo naloge za iskanja mobilnih naprav, zaradi nerazumne preiskave in zasega. Dodali so, da ”mobilne naprave niso samo še ena tehnološka priročnost.”
Facebook je zapisal, da je podjetje moralo posredovati podatke od več kot 381 oseb zaradi sodnih pozivov, čeprav je bilo ovadenih ”le” 62 ljudi. Podjetje je seveda bilo primorano molčati o zadevi, saj niti javnosti niti preiskovancem niso smeli izdati nobenih informacij.
Čeprav tudi druga podjetja, kot so Google in Apple, posredujejo podatke pristojnim, je Facebook še očitno zmeraj najbolj zaželeno ”skladišče” podatkov, saj so od julija do decembra 2013 prejeli skupaj kar 12,598 zahtev za razkritje podatkov s strani Ameriške vlade. Skupno so zahtevali podatke od kar 18,715 uporabnikov. Facebook dodaja, da so posredovali vse podatke oziroma, da so ugodili kar 81% vsem zahtev.
Nasvet za navadne smrtnike? Če ne želite, da bi vaša babica videla neko fotografijo, potem očitno ne sodi na splet. Vse kar naložite na splet, tam tudi ostane. Še vedno.
Prijavi napako v članku