Računalništvo, telefonija
05.05.2014 12:06
Posodobljeno 10 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Izbranih 10 polfinalistov nacionalnega tekmovanja Start:up leta 2014

Iniciativa Start:up Slovenija je na razpis, ki je bil odprt do 10. marca letos, prejela 126 prijav in poslovnih načrtov slovenskih start-up ekip. 39-članska strokovna komisija, sestavljena iz podjetnikov, investitorjev in predstavnikov podjetniškega podpornega okolja, je med 10 polfinalistov nacionalnega tekmovanja Start:up leta 2014 uvrstila deset start-up ekip, pri čemer so bila ključna merila za ocenjevanje kakovost ekipe, poznavanje, velikost in rast trga, jedrna kompetenca in tehnologija, prototip, vidna konkretizacija ideje in izbran poslovni model. Pet finalistov in končni zmagovalec tekmovanja bodo slavnostno razglašeni na večernem gala dogodku, ki bo potekal prvi dan konference PODIM 2014, v Mariboru, v sredo, 14. maja 2014.
01 ABCS Sistem
01 ABCS Sistem

Izbranih 10 polfinalistov je na podlagi osebnih predstavitev svoje ideje in kakovosti oddanih poslovnih načrtov ocenila tudi glavna, sedemnajst članska komisija tekmovanja, ki bo v kratkem izbrala še pet finalistov in določila zmagovalca nacionalnega tekmovanja Start:up leta 2014. Med deset polfinalistov so se uvrstile ekipe, navedene po abecednem vrstnem redu:

  1. Ekipa ABCS sistem, ki razvija napravo za avtomatski izklop smernika na motorju za večjo varnost motoristov na cestah.
  2. Ekipa ADORA-MED, ki razvija programsko in strojno rešitev, ki kirurgom v operacijski sobi podatke podaja na brezkontakten način – z gestami in kretnjami – in s tem zmanjšuje možnost za napake komunikacijske narave.
  3. Ekipa BLCKB, ki razvija napravo Blackbox za merjenje možganskih aktivnosti oziroma ugotavljanje pozornosti in nezavednih čustvenih odzivov potrošnikov na nove produkte in storitve.
  4. Ekipa Chipolo, ki razvija dizajnerski pametni obesek in aplikacijo za iskanje založenega ali izgubljenega telefona ter drugih predmetov.
  5. Ekipa Enolyse, ki razvija sistem za nadzorovano fermentacijo mošta za zagotavljanje dobre letine vinarjev.
  6. Ekipa Juvar, ki razvija posebne premaze za hitrejše, bolj učinkovito in zdravju prijaznejše varjenje.
  7. Ekipa NERVteh, ki razvija simulator vožnje za urjenje voznikov in posledično zmanjševanje števila prometnih nesreč.
  8. Ekipa OOG, ki razvija merilnik količine vode v steklenički ali plastenki H2O-Pal, ki prek bluetooth povezave aplikaciji na pametnem telefonu sporoča, koliko vode je uporabnik popil in ali mu grozi nevarnost dehidracije.
  9. Ekipa Prospeh, ki razvija sistem OriginTrai za sledljivost izvora živil oziroma prehrambnih izdelkov.
  10. Ekipa Sunesis, ki razvija večplasten sistem za učinkovitejšo integracijo SaaS aplikacij.

Po besedah prof. dr. Miroslava Rebernika, člana strokovne komisije, ki je ocenjevala kakovost poslovnih načrtov in osebne predstavitve start-up ekip, se kakovost prispelih poslovnih načrtov iz leta v leto izboljšuje, letošnji nabor pa odlikuje bistveno izboljšana raven razvitosti produktov, saj jih je večina že v razvojni fazi prototipa.

Nekatere ideje bodo sicer potrebne resnega ”pivotiranja”, kar bodo najverjetneje pokazali tudi prvi resni stiki ekip s pravimi kupci. Prof. Rebernik je podobno kot pretekla leta tudi pri letošnjih prestavitvah opazil podcenjevanje pomena prodaje in pomanjkanje razumevanja, da izdelki večinoma ne propadejo zato, ker jih nekdo ne zna narediti, temeč zato, ker jih nihče ne želi kupiti. Zato je ključni nasvet sogovornika za tekmovanje leta 2015 sledeč: ”Naredite kratek, jedrnat in vizualno privlačen, 10 do 15 strani dolg poslovni načrt, v katerem bo predstavljen kupčev problem ter podani konkretni in relevantni odgovori na tri ključna vprašanja – ali znamo narediti, ali bo kdo kupil in ali bomo ustvarili dobiček.”

Podobnega mnenja, da start-upi posvečajo premalo pozornosti prodajni plati svojih poslovnih načrtov, je tudi Jure Mikuž, član strokovne komisije, ki je hkrati direktor in partner sklada tveganega kapitala RSG Capital. Mikuž je še opazil, da so bile osebne predstavitve in poslovni načrti veliko bolj izpiljeni in dovršeni pri tistih ekipah, ki so že poskušale priti v regionalne podjetniške inkubatorje in pospeševalnike.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več

ZwCAD SLOVENIA

Prečna 9b, 2000 Maribor, Tel: 02 471 12 40
ZwCAD Slovenia pod okriljem podjetja Birocom 2000 d.o.o. ponuja rešitve na področju CAD, CAD/CAM in CAE programske (in strojne) opreme. Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več