ZA več žensk v tehnoloških poklicih?
Microsoft je v sodelovanju z Zavodom Nefiks v Ljubljani včeraj organiziral prvi dogodek DigiGirlz v Sloveniji, s katerim želi spodbuditi dijakinje k odkrivanju kariernih priložnosti na področju informacijskih tehnologij in prispevati k premagovanju stereotipov o ženskah v tehnološki panogi.
Vodstvo slovenskega Microsofta je na dogodku dijakinjam predstavilo delo v tehnološkem podjetju, bogate priložnosti za osebni in strokovni razvoj ter prizadevanja celotne panoge, da za tehnološke poklice navduši čim več ambicioznih, inovativnih in karierno usmerjenih mladih deklet. Prireditev v Ljubljani je del serije osemnajstih dogodkov, ki se bodo ta teden odvijali v srednji in vzhodni Evropi in bodo opozarjali na potrebo po boljši zastopanosti žensk na delovnih mestih v evropskih tehnoloških podjetjih.
»Čeprav imamo zelo optimistične napovedi o povpraševanju po tehnoloških znanjih v Evropi, se žal to ne odraža pri poklicnih odločitvah žensk. Zagotovo so za to vsaj deloma krivi tudi predsodki, ki pa so po našem mnenju ne le napačni, temveč predstavljajo pomembno oviro pri nadaljnjem razvoju,« je povedala Ivana Kranjčevič, vodja službe za razvoj kadrov v slovenskem Microsoftu. »Naša odgovornost je, da mladim prek dogodkov, kot je DigiGirlz, predstavimo številne priložnosti, ki jih naša panoga nudi nadarjenim ljudem – ne glede na spol. Veseli smo vseh, ki jih druži strast do tehnologije in reševanja izzivov.«
V evropski IKT-panogi in povezanih dejavnostih je bilo po podatkih Evropske komisije iz leta 2011 zaposlenih 2,7 milijona ljudi oziroma 1,25 odstotka celotne delovne sile. Zgodovinsko se za poklice v tej panogi odločajo predvsem moški in to dejstvo se ni veliko spremenilo niti v zadnjem desetletju, saj so ženske tudi leta 2011 predstavljale zgolj 22 odstotkov zaposlenih v evropskih IKT-podjetjih. Samo 29 od 1000 žensk v Evropi ima dodiplomsko izobrazbo s področja informacijsko-komunikacijskih tehnologij, medtem ko je razmerje pri moških precej višje, 95 od 1000 (Grand Coalition for Digital Jobs, Evropska komisija, 2013)
Slaba zastopanost žensk slabo vpliva na konkurenčnost evropskega gospodarstva, inovativnost IKT-panoge, pa tudi na karierne priložnosti žensk, saj je panoga IKT kljub manj ugodnim gospodarskim razmeram pomemben zaposlovalec in generator novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Evropska komisija tako napoveduje, da bo leta 2015 v Evropi ostalo nezapolnjenih kar do 900.000 delovnih mest s področja informacijskih tehnologij. Hkrati se ocenjuje, da bi, če bi se ženske odločale za digitalne poklice tako pogosto kot moški, to vsako leto povečalo evropski kosmati družbeni produkt za kar 9 milijard evrov (Women Active in the ICT Sector, Evropska komisija, 2013).
Prijavi napako v članku