Najučinkovitejša gorivna celica, ki energijo proizvaja iz odpadne vode
Čeprav se že več let govori o gorivnih celicah za prenosne naprave, ki električno energijo proizvajajo neposredno iz vodika, do sedaj še ni prišlo do njihove množične proizvodnje in uporabe. Zaradi tega so se raziskovalci univerze Oregon State University odločili, da k zadevi pristopijo nekoliko drugače. Ti so namreč vir dragocene električne energije poiskali kar v bakterijah, ki »domujejo« v odpadnih vodih. Da bi lahko koristili njihov potencial, so raziskovalci celo že pripravili povsem delujoč prototip prve bakterijske gorivne celice.
Raziskovalci univerze Oregon State University so prepričani, da bi lahko bile bakterijske gorivne celice do 100-krat učinkovitejše od primerljivih tehnologij. To pomeni, da bi lahko na enako enoto prostornine proizvedle do 100-krat večjo »količino« električne energije. Prvi preizkusi z novo tehnologijo so zelo obetajoči. Raziskovalcem je namreč z uporabo prvega prototipa bakterijske gorivne celice iz enega kubičnega metra odpadne vode uspelo proizvesti dobra dva kilovata električne energije.
Takoj ko bo raziskovalcem univerze Oregon State University uspelo zmanjšati proizvodne stroške bakterijske gorivne celice, bo ta svoj dom našla v čistilnih napravah. Te bodo odpadne vode kakopak uporabljale za napajanje vseh njihovih sistemov. Višek energije pa bodo tržile in si s tem zagotovile dodatna finančna sredstva. Raziskovalci verjamejo, da bi lahko tovrstne gorivne celice nekoliko kasneje prišle v poštev tudi za domača in industrijska okolja. Te bi lahko električno energijo namreč pridobivale celo s slame in stranskih proizvodov pivovarn. Tovrstne gorivne celice naj bi bile po prvih ocenah na voljo najkasneje do leta 2016.
Prijavi napako v članku