Odprtokodni zdravstveni informacijski sistem
Informatizacija slovenskega javnega zdravstva je eden izmed pomembnejših razvojnih projektov Ministrstva za zdravje. Žal bomo morali davkoplačevalci zanj do leta 2015 plačati okoli 67 milijonov evrov. Strošek informatizacije slovenskega javnega zdravstva naj bi do leta 2023 narastel že na več kot 130 milijonov evrov. Visoki stroški naj bi bili povezani predvsem z dejstvom, da je slovenska državna uprava že “zgodovinsko zaklenjena” na pregrešno drage tehnologije podjetji IBM in Oracle.
Medtem ko naša država troši denar kot za stavo, mednarodna skupina strokovnjakov razvija občutno cenejši, zanesljivejši in varnejši odprtokodni zdravstveni informacijski sistem. Ta nastaja v okviru evropskega projekta Open Source Observatory and Repository (OSOR), vanj so vključeni programerji iz Nemčije, Grčije in Francije in celo Brazilije. Glavni cilj tega projekta je razviti celoviti odprtokodni zdravstveni informacijski sistem. Ta naj bi obsegal digitalne zdravstvene kartoteke, digitalne recepte ter sisteme za zaračunavanje zdravstvenih storitev, zbiranje in analiziranje epidemoloških in drugih statističnih podatkov ter upravljanje zalog medicinskega materiala.
Medtem ko je podprojekt Medical usmerjen bolj v družinsko medicino in zdravstveno varstvo na primarni ravni, podprojekt Hospital pokriva predvsem področje informatizaciji bolnišnic. Oba projekta sta »opremljena« z odprtokodno licenco GNU General Public License. To pomeni da so njihovi izdelki brezplačno dostopni širši javnosti. Glede na to, da tu gre za obsežen projekt in da razvijalci vabijo vse zainteresirane skupine k sodelovanju, bi bilo morda smotrno, da bi se projektu priključilo še naše Ministrstvo za zdravje. In če to morda ni v interesu skorumpiranih politikov in pohlepnih podjetij, je to nedvomno v interesu slovenskih bolnikov in davkoplačevalcev.
Prijavi napako v članku