Startup Amogy postavlja temelje za prihodnost energije

V času, ko politična negotovost v ZDA otežuje napredek na področju podnebne tehnologije, startup iz Brooklyna Amogy svojo strategijo usmerja na bolj stabilne tuje trge. Tehnologijo za pretvorbo amoniaka v energijo zdaj usmerjajo v azijske trge, kot so Japonska, Južna Koreja in Singapur. To jim je za nameček nedavno prineslo dodatnih 21 milijonov evrov financiranja.
Čeprav ima podjetje Amogy sedež v ZDA, največ zanimanja za novo tehnologijo prihaja iz Azije, saj so nekatere razvite azijske države (npr. Japonska, Koreja) omejene z lastnimi obnovljivimi viri, izgradnja jedrskih elektrarn pa je politično zapletena. Zato iščejo alternativne rešitve, kot je uvoz amoniaka kot nosilca vodika. Amoniak, ki se sicer uporablja v gnojilih, torej deluje tudi kot nosilec vodika, a omogoča lažji in varnejši transport. Za razliko od vodika, ki je vnetljiv in težko obvladljiv, je amoniak bolj primeren za široko uporabo.
Da bi zmanjšali ogljični odtis, so azijske države začele dodajati amoniak obstoječim fosilnim gorivom, predvsem v termoelektrarnah na premog. Tudi pomorska industrija preizkuša amoniak kot zamenjavo za dizel, še posebej zaradi novega ogljičnega davka, ki ga bo IMO uvedla leta 2027. A gorenje amoniaka skupaj s fosilnimi gorivi ne prinese popolnega razogljičenja.
Podjetje Amogy po drugi strani ponuja rešitev brez izgorevanja. Amoniak se namreč razcepi na vodik in dušik, vodik napaja gorivne celice, ki ustvarjajo elektriko in vodno paro, medtem ko se čisti dušik kot stranski produkt sprošča v zrak. Tovrsten postopek ne povzroča emisij, ki bi škodile zdravju in okolju. Zato je primeren tudi za gosto poseljena naselja in za ekološko ozaveščene države.
Amogy je svojo tehnologijo že preizkusil na vlačilcu, v nekaj letih pa namerava predstaviti komercialni ladijski sistem. Hkrati razvija kopenske amoniakove elektrarne, tudi za potrebe podatkovnih centrov, z začetno zmogljivostjo med 500 kW in 1 MW. Sistemi bodo modularni in se jih bo lahko povezovalo za večjo moč. Končen cilj je seveda dolgoročno preiti na zeleni vodik kot surovino. Ali jim bo to dejansko tudi uspelo, pa bo seveda pokazal čas.
Prijavi napako v članku