Windows 11 pripravljen na kvantno računalništvo

Če pomislimo kakšno moč nosimo v naših žepih – današnji pametni telefoni namreč premorejo računalniško zmogljivost vojaških računalnikov izpred 50-ih let, ki so zasedali cele sobe – lahko zares potrdimo, da živimo v fascinantnih časih. Kljub temu, da smo dosegli ogromno, da je napredek iz leta v leto večji in hitrejši, klasični računalniki ne zmorejo vsega. Še vedno obstajajo problemi, ki jih današnje računalništvo ne zmore rešiti. Mnogi menijo, da obstaja rešitev, ki sliši na ime kvantno računalništvo.
Pri kvantnem računalniku namesto bitov, ki so v danem trenutku lahko le v stanju 1 ali 0, računalnik uporablja kubite. Lahko so v več stanjih oziroma lahko sočasno predstavljajo več vrednosti. To znatno poveča količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani, in hitrost preračunavanja. Kvantni računalniki to izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov, vključno s kriptografijo.
Čeprav kvantni računalniki še niso primerni za vsakdanjo uporabo, so programerji podjetja Microsoft novo različico operacijskega sistema Windows 11 opremili s posebnim algoritmom ML-DSA. Tu dejansko gre za digitalni podpis, ki je odporen na zlorabe s stani kvantnih računalnikov. Ta algoritem je bil vgrajen v glavne kriptografske funkcije operacijskega sistema Windows 11, vključno z NCrypt, BCrypt in Crypt32. S tem pa se je posledično izboljšala varnost, saj so novi certifikati bolje zaščiteni pred kvantnim računalništvom.
Nova varnostna funkcija je bila vgrajena v posodobitev Build 27863 operacijskega sistema Windows 11. Ta poleg boljše zaščite pred kvantnim računalništvom prinaša še bogato paleto novih možnosti in popravkov. Nova posodobitev je trenutno v poskusni fazi. Kmalu naj bi bil na voljo vsem uporabnikom sistema Windows 11.
Prijavi napako v članku