Amazon predstavil lastni satelitski internet
Prvi Amazonov paket 27 satelitov projekta Kuiper za vesoljski internet bo izstreljen še ta mesec. Amazon si je zagotovil 80 takšnih izstrelitev, ki bodo v nizko zemeljsko orbito vsakič ponesle več deset satelitov, da bi ustvarili konstelacijo, ki bo lahko konkurirala Starlinku Elona Muska. Amazon pravi, da pričakuje, da bo začel ponujati internetne storitve visokih hitrosti in nizkih zakasnitev »še letos«.
Satelite KA-01 (kratica za Kuiper Atlas 1) bo izstrelila raketa Atlas V družbe United Launch Alliance. Drugi Amazonovi partnerji projekta Kuiper so Arianespace, Blue Origin in SpaceX.
Amazonova vesoljska internetna storitev bo globalno sčasoma na voljo s »praktično katere koli lokacije na planetu«. Uporabniki bodo potrebovali terminalske antene za povezavo s satelitsko konstelacijo (tako kot pri Starlinku). Amazon je dejal, da bo njegova najmanjša antena, ki tehta le en kilogram, ponujala hitrosti do 100 Mb/s, kar pomeni, da bo predstavljala alternativo za Starlink Mini. Amazon bo še naprej konkuriral družbi SpaceX s ponudbo večjih satelitskih krožnikov za zasebno in poslovno uporabo, ki bodo omogočali hitrosti do 1 Gb/s. Amazon pričakuje, da bo terminale izdelal »za manj kot 400 dolarjev na kos«, ki jih bo morda subvencioniral, da bi pritegnil uporabnike, morda pa tudi ne.
Amazonov satelitski sistem prve generacije bo sčasoma sestavljalo več kot 3200 satelitov LEO, ki bodo 630 kilometrov nad Zemljo leteli s hitrostjo 27.359 km/h in jo obkrožili v približno 90 minutah. SpaceX-ova konstelacija Starlink trenutno presega 7000 satelitov LEO, prvega so izstrelili leta 2019.
Amazonovi sateliti so prevlečeni s posebnim zrcalnim filmom, ki razprši sončno svetlobo, kar pomeni, da ne bi smeli biti moteči za astronome.
»Ne glede na to, kako se bo misija razpletla, je to šele začetek našega potovanja in na voljo imamo vse elemente za učenje in prilagajanje, ko se bomo v prihodnjih letih vedno znova pripravljali na izstrelitev,« je povedal Rajeev Badyal, podpredsednik projekta Kuiper.
Prijavi napako v članku