Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
17.03.2025 08:40
Posodobljeno 2 meseca nazaj.

Deli z drugimi:

Share

OpenAI in Google bi se rada učila na avtorskih vsebinah

OpenAI in Google si prizadevata, da bi ameriška vlada dovolila, da se njuni modeli umetne inteligence usposabljajo na avtorsko zaščiteni vsebini. Obe podjetji sta svoja stališča predstavili v predlogih, pri čemer OpenAI trdi, da je avtorska vsebina del zakona o pošteni uporabi in stvar nacionalne varnosti.

Predloga sta odgovor na prošnjo Bele hiše, ki je vladne organizacije, industrijske skupine, organizacije iz zasebnega sektorja in druge pozvala, naj prispevajo k »akcijskemu načrtu za umetno inteligenco« predsednika Donalda Trumpa. Pobuda naj bi »okrepila položaj Amerike kot velesile na področju umetne inteligence« in hkrati preprečila, da bi »obremenjujoče zahteve« vplivale na inovacije.

OpenAI trdi, da bi omogočanje dostopa do avtorsko zaščitenih vsebin podjetjem s področja umetne inteligence pomagalo ZDA, da »ne bi izgubile« svojega vodilnega položaja na področju umetne inteligence v korist Kitajske, hkrati pa opozarja na vzpon podjetja DeepSeek.

»Ni dvoma, da bodo razvijalci umetne inteligence na Kitajskem uživali neomejen dostop do podatkov, vključno z avtorsko zaščitenimi podatki, ki bodo izboljšali njihove modele,« piše OpenAI. »Če imajo kitajski razvijalci neomejen dostop do podatkov, ameriška podjetja pa ostanejo brez dostopa, je tekma za umetno inteligenco dejansko končana.«

Google se seveda strinja s svojim rivalom. Tudi oni so napisali, da lahko zakoni o avtorskih pravicah, zaščitenih vsebinah in patentih negativno vplivajo na dostop do podatkov, ki jih Google (in ostali) potrebuje za usposabljanje jezikovnih modelov. Izpostavljajo, da bi morala obveljati poštena uporaba avtorskih vsebin in da je potrebno narediti izjeme pri rudarjenju besedil in ostalih pomembnih podatkov.

»Te izjeme omogočajo uporabo avtorsko zaščitenega, javno dostopnega gradiva za usposabljanje umetne inteligence, ne da bi to bistveno vplivalo na imetnike pravic. Izjeme hkrati preprečujejo pogosto zelo nepredvidljiva, neuravnotežena in dolgotrajna pogajanja z imetniki podatkov med razvojem modelov ali znanstvenimi poskusi,« pravi Google.

Predlog je predložilo tudi podjetje Anthropic, ki stoji za klepetalnim robotom z umetno inteligenco Claude, vendar v njem ni omenjeno ničesar o avtorskih pravicah. Namesto tega poziva vlado ZDA, naj razvije sistem za ocenjevanje tveganj nacionalne varnosti modela umetne inteligence in okrepi nadzor nad izvozom čipov umetne inteligence.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
umetna inteligenca


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,
Bronasti partner

AKREDON d.o.o., Toner123.si

Moste 30, 4274 Žirovnica, Tel: 051 392 793
Spletna trgovina Toner123.si V spletni trgovini Toner123.si lahko izbirate med bogato ponudbo originalnih in kakovostnih kompatibilnih tonerjev ali kartuš za tiskalnike svetovno znanih ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več