Iskane in cenjene računalniške poklicne usmeritve
S pomočjo umetne inteligence so številna opravila vse bolj avtomatizirana, zato strokovnjaki namesto preprostega programiranja prevzemajo kompleksnejše naloge. Te zahtevajo ustvarjalnost, sposobnost povezovanja področij in etično presojanje, predvsem pa odlično razumevanje širokega področja računalništva in informatike.
Celovito izobrazbo na tem področju ponujajo študijski programi Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, kjer študenti pridobijo poglobljena inženirska znanja, s katerimi razvijejo prilagodljivost in sposobnost reševanja realnih problemov.
Velike potrebe po vseh profilih IT strokovnjakov
Glede na različna znanja poznamo ogromno profilov računalniških strokovnjakov, s povezovanjem različnih področij pa se vsak dan razvijajo nove karierne poti.
Z razmahom tehnologij umetne inteligence so stopili v ospredje strokovnjaki za strojno učenje in podatkovno znanost, ki pomagajo razvijati hitrejše in boljše odločevalske in priporočilne sisteme z obdelavo velikih baz podatkov, razviti nove velike jezikovne modele, upravljati z biometričnimi podatki z namenom zagotavljanja zasebnosti ter avtomatizirati rutinske delovne procese z namenom izboljšanja poslovanja podjetij.
V poslovnem okolju so nepogrešljivi informatiki, ki z načrtovanjem in uvedbo digitalne strategije, sodelujejo pri digitalni transformaciji podjetij in dvigu njihove konkurenčnosti v sodobnem času. Nič manj pomembni niso strokovnjaki za kibernetsko varnost, ki podjetja, organizacije in posameznike varujejo pred krajo in izgubo digitalnih podatkov.
Programerji, ki razvijajo programske rešitve za konkreten problem, so tudi danes steber marsikaterega podjetja. V zadnjih nekaj letih so zelo iskan kader tudi razvijalci mobilnih aplikacij.
Uporabniška izkušnja je ključna, da neko storitev ali rešitev »vzamemo za svojo« in jo učinkovito uporabljamo. Zanjo skrbi strokovnjak za uporabniško izkušnjo, ki poleg tehnologije obvlada tudi mehke veščine.
Še vedno je nepogrešljiv tudi profil administratorja informacijskih sistemov, ki razvija in implementira rešitve v IT okolju, vzdržuje strežnike, rešuje morebitne napake in nudi podporo pri uporabi programskih rešitev ter vzdržuje strojno opremo in podobno.
Kje lahko pridobim potrebna znanja?
Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) s svojimi programi in izbirnimi predmeti omogoča pravo kombinacijo znanj za vsakega.
Največ študentov vpisujeta osrednja študijska programa računalništva in informatike; univerzitetni nudi 170 rednih vpisnih mest, visokošolski strokovni pa 165 rednih in 16 izrednih. Študenti pridobijo znanja na vseh temeljnih področjih, kot so programiranje, algoritmi, računalniška arhitektura in informacijski sistemi, v okviru izbirnih modulov pa se v višjih letnikih specializirajo za področja ali kombinacijo področij. Na ta način si vsak oblikuje poklicno pot po lastni izbiri: umetna inteligenca, tehnologije iger, programska oprema, medijske tehnologije, računalniški sistemi in omrežja, informatika itd.
Tisti, ki želijo povezati znanja različnih strok, se lahko odločijo za interdisciplinarne programe. Študijski program računalništva in matematike (40 vpisnih mest) povezuje teoretične osnove računalništva s poglobljenim znanjem matematike, študij multimedije (45 vpisnih mest) združuje znanja elektrotehnike, računalništva, oblikovanja in podjetništva, študij upravne informatike (25 vpisnih mest) pa znanje informacijskih tehnologij poveže z bolj družboslovnimi upravnimi, ekonomskimi in organizacijskimi znanji.
Za vse mlade, ki šele izbirajo svojo karierno pot je pomembno tudi to, da visokotehnološki sektor nudi zelo dobre pogoje za zaposlitev, kar je eno od pomembnih vodil pri odločanju za vpis.
Več najdete na www.fri.uni-lj.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku