Na testu: ASUS ExpertBook P5 (P5405) ima kar v redu poslovni življenjepis
Izdelava poslovnih prenosnikov je navadno boljša od običajnih, uporablja se manj plastike, na voljo so tudi kakšne dodatne zaščite, ki za delo niso obvezne, so pa lahko uporabne. Po teh kriterijih ima novi ASUS ExpertBook P5 kar v redu poslovni življenjepis.
Prednosti | Slabosti |
Soliden zaslon | Malce preslaba svetilnost |
Dobra zmogljivost | Slabša baterija v primerjavi s podobnimi prenosniki |
Dobra izdelava | Visoka cena |
AI funkcije so vam lahko v pomoč |
ASUS ExpertBook P5 specifikacije
Procesor | Intel Core Ultra 7 258V |
Grafično jedro | Intel Arc 140V |
RAM | 32 GB LPDDR5 |
Pogon | 2 TB PCIe 4.0 WD PC SN5000S |
Zaslon | 14-palčni IPS, 144 Hz, 2560 x 1600 |
Baterija | 63 Wh |
Teža | 1,27 kg |
ASUS ExpertBook P5 cena?
- ASUS ExpertBook P5 32GB/1TB: okoli 1800 €
Šibkejša različica z Intel Core Ultra 5 226V in 16 GB RAM-a je na voljo za okoli 1400 €.
ASUS ExpertBook P5 – po videzu zelo medel, je pa vzdržljiv
Prav veliko se ne morem razpisati o videzu, ker so se odločili za osnovno obliko s sivo barvo in z majhnim izrezom za ime prenosnika. So pa dodali vsaj mat premaz, da prstni odtisi na prvo žogo niso vidni. Ohišje je aluminijasto, kar daje občutek vzdržljivosti. Na papirju je ASUS ExpertBook P5 prestal vzdržljivostne teste in si prislužil certifikat MIL-STD-810H. Brez olepšav to pomeni, da bi prenosnik pri normalni uporabi moral ostati brezhiben. Ohišje se na sredini tipkovnice nekoliko upogne, tudi pokrov je bolj fleksibilen kot pri nekaterih drugih prenosnikih, a nič alarmantnega.
Zvočniki so na zaobljenih robovih, reže za odvajanje toplote pa spodaj, kar se mi zdi bolje, kot če so neposredno nad tipkovnico. Zakaj? Če tako kot jaz prenosnik pogosto uporabljate z zunanjim monitorjem in pri tem zaprete pokrov prenosnika, se toplota ne bo razpršila po pokrovu oziroma zaslonu, ampak bo lahko normalno zbledela po prostoru.
S priključki so bili kar radodarni. Na levi strani so Thunderbolt4/USB 4, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 2 Type-A in 3,5-mm priključek za slušalke. Na desni pa ključavnica in USB 3.2 Gen 2 Type-A. Če vam to ni dovolj, si lahko še vedno priskrbite kakšno dobro USB vozlišče.
Tipkovnica nima številčnice, hod tipk je v redu, sem pa vseeno tipkal že po boljših tipkovnicah. Ker gre za Copilot računalnik, je na voljo tudi tipka Copilot za hiter dostop do omenjene umetne inteligence. Sledilna ploščica je gladka in odzivna, ampak pri klikanju nekoliko glasna.
Zvočniki so kar glasni in pri vsakdanjem gledanju in poslušanju posnetkov na YouTubu dobro opravijo svojo nalogo.
Zaslon je v redu, dokler ga ne obsije sonce
14-palčni prenosniki so kompromis, ko nočeš opravljati dela na zgolj 13 palcih, čeprav je manjši prenosnik enostavneje prenašati, in ko ti je 15-palčni že prevelik. Zaslon ima IPS panel z dodatnim premazom proti bleščanju, osvežuje se lahko pri 144 Hz, ločljivost je pa 2,5K oziroma 2560 x 1600. Čeprav je panel IPS, barve niso tako živahne, kot sem običajno vajen od takšnih matrik. Nimam kolorimetra, ampak mislim, da ne zajame celotnega DCI-P3 barvnega razpona. Tudi med uradnimi specifikacijami ne najdem ničesar, čeprav se ravno tam proizvajalci radi pohvalijo s takšnim in drugačnim žargonom, ki ga večina niti ne razume.
Tega mu ne očitam preveč, ker ni računalnik, ki bi bil namenjen za resno oblikovalsko delo, zato imejte to v obziru. Preglavice mu dela tudi svetilnost. Uradna največja svetilnost je 500 nit, kar je nad povprečjem za IPS zaslone, vseeno pa premalo, če ga nameravate uporabljati na močni sončni svetlobi. Zaslon je jasen, ampak ko si enkrat pri 100 % svetilnosti, so dokaj medle barve še toliko bolj opazne.
Pohvalim lahko 144-Hz osveževanje, zaradi katerega je uporaba vedno gladka in odzivna. Lahko bi preskočili hitro osveževanje, kar pogosto vidim pri poslovnih prenosnikih, a sem vesel, da so se tako odločili. Je pa zaradi tega poraba baterije seveda večja.
Vgrajena kamera je FHD, čisto v redu pri dnevni svetlobi, pri slabo osvetljenih prostorih pa se zelo hitro prikrade šum.
Intel Ultra 7 258V je zdaj že stari znanec
Intel Ultra 7 258V je nov Intelov čip (Lunar Lake), ki sem ga že lahko preizkusil pri Zenbooku S 14. Z 8 jedri (in niti) z maksimalno frekvenco do 4,8 GHz je to čip, s katerim boste vse pisarniške naloge opravili brez zatikanj in upočasnitev. Če se vaša uporaba ne bo drastično spremenila, bo čip tudi po nekaj letih še vedno dovolj zmogljiv za podobne naloge.
Moja testna različica ima 32 GB RAM-a. Glede na to, da gre za pisarniški računalnik, bi zadoščalo že 16 GB, ampak nič ne škodi, da je na voljo tudi rezerva, še posebej, če boste pogosto uporabljali tudi integrirano grafično jedro (Intel Arc 140V), ki si mora sposoditi sistemski pomnilnik, če želi karkoli opraviti.
Pri sintetičnih testih se je računalnik vedel v sklopu pričakovanj. Temperatura procesorskih jeder se je gibala okoli 75⁰C, kar je v mejah normale, tudi toplota se ni zadrževala na mestih, kjer bi te lahko zmotila. Ko je bilo v uporabi grafično jedro, so se temperature prav tako gibale v povprečju med 65 in 75⁰C. Zmogljivost čipa se je večino časa gibala okoli 17 W ali pod to mejo, zgornja meja je nastavljena na 37 W in jo lahko dosežeš v zmogljivostnem načinu ter pri zahtevnejših nalogah.
Njegova šibka točka je predvsem večjedrna zmogljivost, manjše število niti mu tukaj ne dela uslug.
Spodaj še nekaj rezultatov:
- Cinebench R24: 118 (enojedrni), 474 (večjedrni)
- CrystalDiskMark: 6380 MB/s (branje), 5680 MB/s (zapisovanje)
- Geekbench 6: 2688 (enojedrni), 10809 (večjedrni), 27971 (GPU)
- 3DMark: 3599 (TimeSpy), 28012 (Night Raid), 8136 (Fire Strike)
- PCMark 10: 6281
In igre:
- Cyberpunk 2077: 30 fps (1080p, Medium)
- Shadow of the Tomb Raider: 65 fps (1080p, Low)
- Baldur’s Gate 3: 34 fps (1080p, Low)
Vgrajena sta dva PCIe 4.0 pogona WD PC SN5000S, tipična predstavnika SSD-jev te generacije (hitrosti branja in zapisovanja do 6000 MB/s).
Pri bateriji se pojavi večja dilema. V primerjavi z Zenbook S 14 je poraba nekoliko slabša. Če sem pri Zenbooku lahko dosegel tudi 10 ur avtonomije, sem se tokrat moral »zadovoljiti« v povprečju z 8- ali 9-urno avtonomijo. Da ne bo pomote, to je daleč od slabega rezultata, vseeno pa malenkost slabše kot pri podobnih računalnikih z istim čipom, konkretno pa zaostaja za računalniki s čipom Snapdragon. Nastavitve so bile nastavljene na Uravnotežen profil, svetilnost na 70 %, uporabljal pa sem ga za pisanje člankov, brskanje po spletu, poslušanje glasbe in občasno gledanje posnetkov na YouTubu. Pri nekaterih drugih testih sem zasledil avtonomijo tudi do 14 ur, a so bile meritve opravljene pri 30 % svetilnosti, kar pa ni dober pokazatelj vsakdanje uporabe. Zaradi slabše svetilnosti si primoran uporabljati višje nastavitve.
Ker gre za prenosnik za poslovne namene, so vanj vgrajene tudi nekatere funkcije, ki jih ne vidiš pri običajnih prenosnikih. Večine uporabnikov verjetno ne zanima, da je vgrajen BIOS, ki je skladen s standardom NIST SP 800-155, saj je to domena vašega IT oddelka.
ASUS ponuja 3-letno garancijo (vključno z baterijo), v primeru okvare pa obisk serviserja naslednji dan, čeprav nisem povsem prepričan, ali je to vedno izvedljivo v praksi in katera servisna služba je pooblaščena za Slovenijo.
Za funkcije umetne inteligence si oglejte teste prenosnikov ASUS ProArt P16 in Vivobook S 15.
Kar je novega in najbolj zanimivega za končnega uporabnika, je funkcija ASUS ExpertMeet, ki pomaga pri povzemanju sestankov, pri zagotavljanju najboljše slike in zvoka med klicem, podnapisov v živo in podobno. Posnetek sestanka lahko izvozite iz svojih priljubljenih aplikacij, ExpertMeet pa bo naredil povzetek, kot smo tega vajeni pri generativni umetni inteligenci. Za ves zvok, ki izhaja iz računalnika ali mikrofona, lahko ustvari tudi podnapise v realnem času, vendar med podprtimi jeziki ni slovenščine. In čez zaslon lahko prilepi vodni žig, če slučajno ne želite, da se zaupna vsebina pojavi na spletu.
Dokaj standardne funkcije, ki pa lahko pridejo prav v poslovni rabi.
ASUS ExpertBook P5 – nič mu ne manjka, ampak …
… po drugi strani ne izstopa med konkurenco in tudi ne znotraj ASUS portfelja. Zmoti me visoka cena, saj lahko za podobno ceno dobiš tudi prenosnik z OLED zaslonom. Zmogljivost je pričakovana, baterija nekoliko slabša, izdelava je v redu, prav tako zaslon z izjemo bolj medlih barv in malce preslabe svetilnosti.
Vse je nekako v rangu »v redu« in za nič ne morem posebej izpostaviti, da je res vrhunsko.
Prijavi napako v članku