Raspberry Pi 4 s kar 16 GB sistemskega pomnilnika
Kompaktni, a zmogljivi osebni računalniki Raspberry Pi so med ljubitelji tehnologije še vedno zelo priljubljeni. Odlično prodajo gre pripisati vsestranski uporabnosti naprave in nizki maloprodajni ceni. Med vsemi je posebej priljubljen model Raspberry Pi 4.
S pripravo novega modela osebnega računalnika Raspberry Pi 4 v drugi polovici leta 2020 je namreč podjetje Raspberry Pi Foundation zadelo v polno. Kompaktni računalnik je opremljen z do osmimi gigabajti sistemskega pomnilnika. Kljub temu je ta še vedno cenovno relativno dostopen, saj je na voljo že za preračunanih 72 evrov (na slovenskem trgu je zanj treba odšteti dobrega stotaka). Kupcem sta sicer na voljo še različici opremljeni z dvema gigabajtoma sistemskega pomnilnika in štirimi gigabajti sistemskega pomnilnika.
Težava pa je v tem, da osebnega računalnika Raspberry Pi 4 z osmimi gigabajti sistemskega pomnilnika praktično ni mogoče kupiti, saj so njegove zaloge nadvse omejene. Poleg tega za določene uporabnike osem gigabajtov sistemskega pomnilnika ni dovolj. Na srečo je računalniški zanesenjak s psevdonimom MadEDoctor na spletnem portalu YouTube dokazal, da je mogoče povečati sistemski pomnilnik računalnika Raspberry Pi 4 kar v lastni režiji. Ta je namreč poceni Raspberry Pi 4 opremil s kar 16 gigabajti sistemskega pomnilnika.
Za predelavo osebnega računalnika Raspberry Pi 4 je računalniški zanesenjak uporabil sistemski pomnilnik D8CBG 16 GB podjetja Micron. Čeprav je računalnik pri ponovnem zagonu pokazal 16 GB pomnilnika, računalniški zanesenjak ni mogel zagnati operacijskega sistema Raspberry Pi OS. Drugi operacijski sistemi pa so še vedno kazali privzeto vrednost sistemskega pomnilnika, in sicer štiri gigabajte.
Kljub delnemu neuspehu, si podvig računalniškega zanesenjaka lahko ogledate na spodnjem videoposnetku oziroma na spletni povezavi https://youtu.be/vtym0TAWNto. Verjamemo, da vas videoposnetek zagotovo ne bo pustil ravnodušne. Verjamemo pa, da bo zanesenjak prej ali slej našel rešitev za nastalo težavo.
Prijavi napako v članku