Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
04.04.2023 15:44

Deli z drugimi:

Share

Slovensko podjetje Visionect poskusno uvaja štiridnevni delovni teden

Programerji, zaposleni v Visonectu, bodo v naslednjih treh mesecih poskusili delati pametneje in živeti bolje. Uspehe (in morebitne neuspehe) preizkusa realnosti sodobnega delovnega okolja bodo v podjetju delili z javnostjo.  

“Ni ga denarja, ki bi me prepričal, da bi ponovno delal 5 dni na teden,” je bilo odločenih 15 % izmed zaposlenih v 61 britanskih podjetjih, ki so lansko leto sodelovala v največjem preizkusu štiridnevnega delovnika na svetu, razkrivajo rezultati.

Da je osemurni delovnik od ponedeljka do petka star že skoraj 200 let, in da je trg dela danes, predvsem pa po pandemiji, precej drugačen, se zaveda tudi ljubljansko podjetje Visionect. To že 15 let orje ledino pri razvoju elektronskega papirja, danes pa je znano predvsem po blagovni znamki Joan Workplace Management. Ta se je z leti iz sinonima za brezžično tablico za rezervacijo sejnih sob razvila v enega izmed vodilnih svetovnih ponudnikov storitev za celostno upravljanje sodobnega delovnega okolja.

In ravno razumevanje tega, kako delati v 21. stoletju, ter uvid v navade in vzorce dela več kot dveh milijonov vsakodnevnih uporabnikov v več kot 90 državah, je Visionect prepričal, da se da delati pametneje in živeti bolje. Zato se z veseljem postavljajo na čelo sodobne organiziranosti delovnega okolja v Sloveniji.

4 dni na teden, vse do konca junija

Veseli, da jih “start upovski” način razmišljanja ni nikoli zapustil, bodo v Visionectu, ki zaposluje več kot ljudi v Evropi in v Združenih državah Amerike, za del ekipe z aprilom 2023 poskusno uvedli štiridnevni delovnik in tako postali eden redkih slovenskih zaposlovalcev, ki se bo odpovedal 5-dnevnemu delovnemu tednu.

Do konca junija 2023 bo 9 zaposlenih v razvojnem oddelku od ponedeljka do četrtka delalo zgolj 4 dni na tede na teden, prejemalo pa 100 % plače.

“Odločili smo se, da skrajšani delovni teden za nekaj mesecev najprej testno uvedemo med našimi programerji, saj bo zaradi njihove organizacije dela lažje spremljati rezultate. Če v celotnem podjetju delo načrtujemo za četrtletje vnaprej, pri nas namreč velja, da naloge določimo za naslednjih 14 dni, v sklopu rednih sprintov,” razloži Luka Napotnik, vodja razvoja in vodja projekta štiridnevni delavnik v Visionectu.

V podjetju upajo, da bodo prakso krajšega delovnega tedna lahko kmalu razširili tudi med ostale zaposlene, še dodaja Napotnik. “Pričakujemo, da delo ne bo trpelo, nasprotno: rezultati iz tujine kažejo, da se lahko, skupaj z zadovoljstvom zaposlenih, zviša tudi njihova produktivnost,” pojasni. Cilj testne uvedbe krajšega delovnega časa je tako optimizacija že obstoječih procesov in zagotavljanje nemotenega dela, pravi, a brez omejevanja druženj in skupnih aktivnosti, ki krepijo timski duh in kulturo v podjetju.

Če bo teorija držala tudi v praksi, bodo v Visionectu preverjali sproti. Spremljali bodo število nalog, ki jih bo programerska ekipa dokončala v dveh tednih, merili čas, potreben za dokončanje posamezne naloge, preverjali ocene zadovoljstva strank in merili zabeležene prijave napak. Rezultate bodo primerjali z rezultati, ki jih je ekipa dosegala takrat, ko so delali 5 dni na teden. Povratne informacije bodo zaposleni, ki sodelujejo v preizkusu, podali tudi v individualnih razgovorih ter v mesečnih, anonimnih anketah o zadovoljstvu z novim delovnim tednom.

Deljenje izkušenj z drugimi delodajalci

Vse ugotovitve, pozitivne in negativne, bodo, obljubljajo v Visionectu, delili z javnostjo.    

“Razumeti želimo, ali je štiridnevni delovnik pravi za nas in kako ta, ko ga enkrat vpelješ v proces, vpliva na delo in počutje ekipe: kako učinkuje na poslovne rezultate, kako na zadovoljstvo zaposlenih in kako na njihovo zvestobo podjetju. Številke na papirju so eno, realnost pa pogosto drugo. Zato želimo jasno povedati, kje nam je z uvedbo 4-dnevnega delovnega tedna tedna uspelo, kje pa smo naleteli na izzive,” pravi Luka Birsa, CTO in soustanovitelj podjetja Visionect.

“Tako kot smo se z vodilnimi podjetji v tujini, ki že delajo štiri dni na teden, posvetovali mi, bi želeli na pomoč priskočiti komu drugemu. Verjamemo, da bodo naše izkušnje, pridobljene v praksi, marsikateremu slovenskemu delodajalcu prišle še kako prav. Samo tako bomo lahko skupaj našli pot do učinkovitega delovnega okolja, ki bo znalo nagovoriti potrebe sodobne družbe. Omogočanje sodobnih pristopov do dela pa je nenazadnje v samem središču poslanstva znamke Joan in tudi Visionecta,” še dodaja.


Visionectova Joan se je iz brezžične tablice za rezervacijo sejnih sob na tehnologiji elektronskega papirja razvila v eno izmed vodilnih storitev za celostno upravljanje delovnega okolja. Joan Workplace Management ponuja rešitve za upravljanje sejnih sob, rezervacijo miz in drugih delovnih sredstev ter digitalno registracijo obiskovalcev v podjetju. Tablica Joan je prejela številne mednarodne nagrade, kot so Red Dot Design Award 2016 in 2022, iF Design Award 2022 in German Design Award 2022.



Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Visionect.
Vas zanima več iz te teme?
Poslovne rešitve


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

XLAB

Pot za brdom 100, 1000 Ljubljana, Tel: 01 244 77 50
XLAB je globalno IT podjetje, osredotočeno na področja oddaljenega namizja (ISL Online), avtomatizacije in upravljanja hibridne infrastrukture (XLAB Steampunk) ter umetne inteligence, napredne ... Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več
Zlati partner

CREAPLUS d.o.o.

Letališka cesta 33F, 1000 Ljubljana, Tel: 05 907 42 70
CREAPLUS d.o.o. je družba za zastopstva, mednarodno distribucijo in sistemsko integracijo sodobnih rešitev s področja računalniške varnosti in kriptografije ter za načrtovanje, ... Več

8000plus d.o.o.

Kajuhova ulica 64, 2310 Slovenska Bistrica, Tel: 064 248 123 (podpora), 031 782 321 (nakup)
8000plus: 1, 2, 3 – vse digitalne rešitve na enem mestu Od spletnega gostovanja, oblačnih rešitev in programiranja do urejanja dokumentacije za razpise, kibernetske varnosti, ... Več