Digitalizacija
Poslovne rešitve
Mrežna oprema
30.01.2023 09:40

Deli z drugimi:

Share

Zaščita kompleksnih omrežij

Organizacijam digitalizacija ne prinaša le izboljšave poslovanja z uvajanjem novih praks in orodij, ampak tudi dolgoročne prihranke. Digitalizacija pa vsak dan povečuje kompleksnost omrežij.

Odkrivanje kibernetskih napadov je težje, število nadzornih točk in varnostnih rešitev se povečuje, splošna raven varnosti pa se zmanjšuje. 

Upravljanje kompleksnih omrežnih sistemov je zahtevno, vendar obstajajo načini, kako lahko organizacije poenostavijo nadzor in zagotovijo dosledno raven varnosti. Najpomembnejši so: 

  1. Konsolidacija omrežne infrastrukture in varnosti. To dejansko pomeni centralizirano upravljanje vseh omrežnih naprav znotraj organizacije in varnostna orodja različnih proizvajalcev. 
  2. Uporaba orodij za avtomatizacijo in analizo podatkov, kar zagotavlja hitrejši in natančnejši odziv na varnostne grožnje. 
  3. Določitev varnostnih pravil in standardov za zagotovitev njihovega doslednega izvajanja.. 
  4. Nenehno izobraževanje zaposlenih o varnostnih grožnjah. Takšen pristop drastično zmanjša napade, ki nastanejo »znotraj«, največkrat zaradi utrujenosti ali nepazljivosti. 
  5. Nenehno posodabljanje varnostnih orodij ter spremljanje novosti in trendov v svetu kibernetske varnosti. 

Zakaj sta omrežna infrastruktura in konsolidacija varnosti pomembni? 

Vrnimo se k prvemu koraku. Kaj točno pomeni omrežna infrastruktura in konsolidacija varnosti? In kaj je privedlo do te potrebe? 

Hibridno delo v postpandemičnem svetu ne sodi več v kategorijo »novega normalnega«, ampak zgolj v normalno. Zaposleni se povezujejo z organizacijskimi viri od koder koli in kadarkoli. 

Omrežja pa niso zapletena samo zaradi podatkov, razpršenih po strežnikih, aplikacijah, zbirkah podatkov ter zasebnih in virtualnih oblakih. Naslednji dejavniki vodijo do kompleksnosti: 

  • Velikost: omrežja postajajo večja in bolj zapletena, kar pomeni, da so sestavljena iz množice naprav, podatkov in aplikacij, ki jih je treba upravljati. 
  • Raznolikost: Vključenost velikega števila naprav in aplikacij (naprave IoT, mobilni telefoni, računalniki, aplikacije v oblaku …) pomeni, da se varnostni incidenti lahko pojavijo na kateremkoli delu omrežja. 
  • Dinamika: Omrežja se nenehno spreminjajo zaradi sprememb naprav in aplikacij ter vedenja uporabnikov. 
  • Kompleksnost: Omrežja so sestavljena iz različnih protokolov in tehnologij, kot so TCP/IP, DNS, DHCP itd. 
  • Virtualizacija: omrežja so vedno bolj virtualizirana, kar pomeni, da je več aplikacij in podatkov postavljenih v virtualna okolja. 

Zaradi vseh teh razlogov so omrežja zapletena in vodijo do predvidljivih posledic: število kibernetskih napadov narašča vsak dan. Med ogromnim številom proizvajalcev lahko organizacije izbirajo med velikim številom varnostnih rešitev. Takšna situacija največkrat povzroči odvisnost od več različnih proizvajalcev in implementacijo več različnih rešitev. 

Sodobno poslovanje zahteva uporabo arhitekture, ki omogoča spremljanje razdrobljene infrastrukture. Takšna arhitektura naj bi omogočala enostavno sprejemanje novih tehnologij in orodij ter avtomatizirala procese. Izgradnja varne, prilagodljive in razširljive omrežne arhitekture še nikoli ni bila tako pomembna. Toda kje začeti? 

Omrežna oprema, uporabniške identitete, aplikacije v oblaku in naprave IoT so le nekatere točke, ki jih je treba spremljati. Za upravljanje teh istih točk se podjetja zanašajo na vrsto različnih rešitev. 

Kompleksnost se poveča, vidnost zmanjša, število varnostnih vrzeli pa se poveča. Varnostne vrzeli seveda vodijo do povečane izpostavljenosti. 

Vzemimo za primer deep packet inspection (DPI). Industrija je preplavljena z rešitvami, ki lahko obvladajo pregledovanje šifriranega prometa. Seveda ne želimo, da vsaka implementirana rešitev opravi pregled paketov namesto nas. Da bi se temu izognili, ustvarjamo pravila. V teoriji so pravila uporabna, vendar lahko povzročijo tudi vrzeli in zapletenosti. 

Kaj je Cybersecurity Mesh?  

Zaradi teh izzivov je Gartner lani predstavil Cybersecurity Mesh (CSMA). Cybersecurity Mesh razširja tradicionalni koncept varnosti. 

Arhitektura temelji na dejstvu, da fizične meje ne obstajajo več. Potrebno je namreč dosledno preverjanje identitete in uporaba varnostnih politik v različnih okoljih, tudi v cloud in non-cloud okoljih. V prevodu je treba sprejeti centralizirano upravljanje identitet in dostopa. Cybersecurity Mesh poudarja potrebo po avtomatizaciji procesov in zagotavlja višjo raven zaščite podatkov in sistema. 

Nov-star koncept – Security Fabric 

Fortinet to arhitekturo pozna že več kot 10 let kot Security Fabric. S konvergenco omrežja in varnosti Fortinet Security Fabric premaguje izzive, ki jih predstavljajo kompleksna in porazdeljena omrežja. 

Kot dosledno kibernetsko varnostno okolje, ki omogoča razširljivost in prilagodljivost pri dodajanju novih komponent, Fortinet Security Fabric poenostavlja nadzor. Koncept združuje različne varnostne komponente, kar omogoča centralizirano upravljanje in spremljanje varnostnih dogodkov. 

To poenostavlja upravljanje varnosti, skrajša čas, potreben za diagnosticiranje in odpravljanje težav, ter poveča učinkovitost. Poleg tega Fortinet Security Fabric omogoča lažje uveljavljanje nadzora dostopa in varnostnih politik. 

Fortinet Security Fabric je koncept, ki temelji na portfelju rešitev, ki vsebuje več kot 50 varnostnih in omrežne rešitve.  Te rešitve so zasnovane tako, da jih je enostavno integrirati in povezati, kar omogoča enostavno skupno rabo in povezovanje podatkov o grožnjah. 

To omogoča boljšo vizualizacijo in analizo varnostnih dogodkov ter samodejno odzivanje na napade. Fortinet Security Fabric omogoča tudi avtomatizacijo varnostnih procesov in olajša implementacijo nadzora dostopa in varnostnih politik.  

Security Fabric odpravlja izzive hibridnega delovanja, preprečuje napredne napade, kot je izsiljevalska programska oprema, in omogoča dolgoročne prihranke. 


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri Exclusive Networks Slovenia d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem Exclusive Networks Slovenia d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več
Diamantni partner

ZAVOD DIGITALNO INOVACIJSKO STIČIŠČE (DIH SLOVENIJE)

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
DIH Slovenije omogoča digitalno transformacijo po principu vse-na-enem-mestu, v Sloveniji in širše. Osvešča in zagotavlja storitve za rast digitalnih kompetenc, izmenjavo digitalnih ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,