Dvajset let svetovnega spleta
Tim Berners-Lee je postavil temelje za razvoj sodobnega svetovnega spleta! |
Prva zamisel o svetovnem spletu, brez katerega danes praktično ne gre več, je bila podana pred dobrimi dvajsetimi leti. Sodobno obliko interneta je zasnoval britanski znanstvenik Tim Berners-Lee, ki je bil zaposlen v evropskem centru za jedrske raziskave CERN v Švici. Prva spletna stran pa je luč sveta ugledala 13. novembra 1990 na delovni postaji NeXT. Tik pred iztekom leta je Berners-Lee pripravil še programska orodja za postavitev spletnih strani (WorldWideWeb), prvi spletni brskalnik, ki je bil hkrati tudi urejevalnik spletnih strani ter spletni strežnik.
Svetovni splet je nastal na temeljih hiperteksta, ki je bil razvit v okviru projektov Xanadu Teda Nelsona in oN-Line System (NLS) Douglasa Engelbarta. Novo sredstvo za izmenjevanje podatkov se je od takratnega hiperteksta razlikovalo v tem, da ni zahtevalo dvosmernih povezav, kar pomeni, da je lahko kdorkoli dodal povezavo na določeno stran. Svetovni splet se je “dokončno” izoblikoval 30. aprila 1993, ko je CERN objavil, da bo svetovni splet prost za vsakogar (brez licenciranja).
Danes imamo na voljo že več kot petindvajset milijard spletnih strani, ki se nahajajo na dobrih sto milijonih spletnih strežnikov širom sveta. Več kot polovica vseh spletnih vsebin je v angleškem jeziku, medtem ko si dobre tri četrtine spletnih strežnikov lasti domeno .com.
Prijavi napako v članku