Video: šahovski robot sedemletniku zlomil prst
Neljubi dogodek se je zgodil prejšnji teden na šahovskem turnirju Moscow Chess Open, na katerem so organizatorji najeli robota za igranje proti človeškim mojstrom. V spodnjem posnetku boste opazili, da je robot sposoben igrati na treh šahovnicah hkrati.
»Robot je otroku zlomil prst. To je seveda slabo,« je za rusko tiskovno agencijo TASS povedal Sergej Lazarev, predsednik moskovske šahovske zveze.
»Robota smo najeli, strokovnjaki so ga dalj časa preizkušali na mnogih dogodkih. Očitno so operaterji to [napako] spregledali. Otrok je naredil svojo potezo in za tem moramo robotu dati čas, da odgovori s svojo potezo, toda otrok je pohitel in robot ga je zgrabil. Z robotom nimamo nič,« je nadaljeval Lazarev.
Ni jasno, ali so ustvarjalci robota ponudili kakšno razlago, kako je lahko prišlo do tovrstnega incidenta, vendar je očitno, da pri snovanju niso upoštevali vseh varnostnih protokolov za človeško interakcijo.
V industrijskih okoljih so robotu »slepi«. Delujejo na podlagi vnaprej določenih poteh in pogosto nimajo senzorjev, ki bi zaznali prisotnost človeka. »Slepi« roboti so bili v preteklosti že vzrok za številne poškodbe. Šahovski robot je bil očitno zasnovan samo za prepoznavanje in premikanje šahovskih figur. Zaznavanje prisotnosti človeške roke na šahovnici kot kaže ni v njegovem portfelju.
»Obstajajo določena varnostna pravila in otrok jih je kršil. Ko je naredil potezo, se ni zavedal, da mora najprej počakati,« je za novinarski kanal Baza povedal Sergej Smagin, podpredsednik Ruske šahovske zveze.
Tudi če je šlo za napako dečka, se javnost strinja, da bi moral robot imeti vgrajene protokole, s katerimi bi se lahko ognil nenamernim poškodbam. Med osnovno opremo bi morala spadati kamera nad šahovnico, ki ustavi robota, če se v objektivu pojavi človeška roka. Hkrati bi lahko robotu omejili, koliko sile lahko uporabi.
Kljub poškodbi pa je po besedah Lazareva otrok kmalu okreval in nadaljeval s turnirjem. »Otrok je igral že naslednji dan, končal turnir v mavcu, prostovoljci pa so pomagali pri snemanju poteh,« je za TASS povedal Lazarev. »Operaterji robota bodo očitno morali razmisliti o okrepitvi zaščite, da se ta situacija ne bo ponovila.«
Prijavi napako v članku