Industrija
Digitalizacija
Poslovne rešitve
05.05.2022 07:32

Deli z drugimi:

Share

Pet korakov do digitalizacije v industriji

Mnogim podjetjem okrevanje po pandemiji predstavlja priložnost za pospešitev digitalne preobrazbe.

Glede na raziskavo Forbes Insights iz leta 2020 je 80 odstotkov izvršnih direktorjev dejalo, da je Covid-19 pospešil digitalizacijo njihovega poslovanja, 64 odstotkov pa, da je pandemija pospešila ustvarjanje novih digitalnih poslovnih modelov in prihodkovnih tokov.

S prehodom na digitalno tehnologijo lahko podjetja ustvarijo tehnološko naprednejšo in v digitalizacijo usmerjeno prihodnost. Schneider Electric, vodilni na področju digitalne transformacije upravljanja z energijo in avtomatizacije, predstavlja pet korakov, kako to doseči.

  1. Z avtomatizacijo do optimizacije

Zahvaljujoč tehnološkim inovacijam na področju strojne in programske opreme so zdaj možni novi pristopi k upravljanju energije. Inovativni modeli, ki se oddaljujejo od tradicionalnih centraliziranih omrežnih sistemov, imajo dvosmerne tokove energije, povezane prek decentraliziranih mikroomrežij. Če želimo uresničiti njihov polni potencial, morajo nova porazdeljena omrežja vsebovati popolnoma avtomatizirane procese, ki povezujejo celoten sistem. Ključna je tudi izgradnja stalnega dostopa do energetskega omrežja, ki pomaga optimizirati stroške s skrajšanjem proizvodnih ciklov in zmanjšanjem ogljičnega odtisa.

2. Povezava v oblak

Oblak zagotavlja neomejeno računalniško moč na zahtevo, zato je pogosto bolj učinkovit in priročen od gostujočih zmogljivosti. V industriji je oblak še eno orodje za izboljšanje učinkovitosti in zagotavljanje vpogledov in ne končna rešitev sama po sebi, saj je ključna povezava, ne migracija. Od proizvodnje do kontrolne sobe, na tisoče končnih točk 24 ur na dan proizvaja vitalno pomembne podatke. S povezovanjem teh končnih točk z nadzorno sobo v oblaku podjetje pridobi takojšen dostop do umetne inteligence, strojnega učenja in drugih tehnoloških virov, da kar najbolje izkoristi pridobljene podatke.

3. Poenotenje ekip in orodij

Naslednji korak je združevanje ljudi, procesov in naprav za ustvarjanje agilnega, digitalnega delovnega mesta, ki temelji na sodelovanju in je osredotočeno na rast. Celo operacije, obremenjene s starejšimi sistemi, se lahko priključijo programskim rešitvam, osnovanim na odprtih standardih, ki odpravljajo vertikaliziranje in zagotavljajo pretok informacij med ekipami, oddelki in funkcijami.

4. Digitalizacija dobavne verige

Ko povežemo dobavitelje, stranke in partnerje, v vsak njihov proces vnesemo večjo prepoznavnost in inteligenco. To omogoča optimizacijo delovanja, napovedovanje prekinitev in preprečevanje okvar. Dobavna veriga seveda ne nosi samo fizičnih materialov. Sodobne dobavne verige zagotavljajo neobdelane podatke v obliki IoT signalov, digitalnih vhodov, metapodatkov in tako naprej. Ne glede na to, ali gre za industrijo, nafto ali e-trgovino, skoraj vsa podjetja na različnih mestih upravljajo več dobavnih verig. Za povečanje vidnosti in prilagodljivosti je njihov pogled treba poenotiti.

5. Okrepitev kibernetske varnosti

Kibernetska varnost je postala veliko več kot le tehnični segment, je multidisciplinarno področje, ki mora poleg tehničnih strokovnjakov zaposliti strokovnjake tako za oceno tveganj kot za upravljanje, ki skrbijo za minimiziranje tveganj in ohranjanje neprekinjenega poslovanja.

Prvi korak je iskanje strokovnjaka za kibernetsko varnost, ki je posebej specializiran za industrijsko ali infrastrukturno kibernetsko varnost. Partnerska ali storitvena podjetja, ki se ukvarjajo s tem, bi morala biti sposobna dokazati svojo usposobljenost in zagotoviti zaščito sistema. S tem lahko podjetja upravičijo naložbo, ki zagotavlja odpornost sistema.

Začnite danes

Na poti okrevanja lahko gradimo ne le močnejša in odpornejša podjetja, ampak tudi boljšo, bolj trajnostno prihodnost za vse nas. Če podjetje še ni začelo svojih inovacijskih prizadevanj, še ni prepozno. A čas za začetek je res zdaj. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Schneider Electric.
Vas zanima več iz te teme?
digitalizacija


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

TISKARNA SILVECO

PE Stegne, Stegne 3, 1000 Ljubljana, Tel: 031 707 667
Ali iščete način za preboj komunikacijske ovire med vami in vašimi potencialnimi strankami ali partnerji? V današnji digitalni dobi je trg enostavno prenasičen s spletnimi oglasi ... Več
Srebrni partner

STROMBOLI d.o.o.

Cesta komandanta Staneta 4a, 1215 Medvode, Tel: 01 620 88 00
Revija Računalniške novice spada med najbolj uveljavljene medije s področja informacijskih tehnologij. Ponuja kakovostno vsebino za nizko ceno, namenjena pa je predvsem objavi novosti ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več